2016 ÇELTİK SEZONU

Merhabalar arkadaşlar. Forumda çeltik yetiştiriciliği yapan oldukça az sanırım paylaşım çok az yapılıyor. 2016 sezonu nasıl gidiyor Marmara bölgesinde hasada en erken başlayacak yerler nereleridir? Hangi tohum çeşitleri ağırlıkta sizce? Akdeniz bölgesinde ilk hasat yapılmış şimdiden tüm çiftçilerimize bereketli olmasını dilerim.

NOT: Eylül ayı içerisinde 2 kurutma makinemiz boşta(10 tonluk ve 15 tonluk).Köyünde ihtiyacı olan bana forumdan ulaşabilir. Bölgemiz içerisinde mesafe sınırı yok her yer olabilir.

• Beğen
Tepkiler: barkinonat
Merhabalar arkadaşlar. Forumda çeltik yetiştiriciliği yapan oldukça az sanırım paylaşım çok az yapılıyor. 2016 sezonu nasıl gidiyor Marmara bölgesinde hasada en erken başlayacak yerler nereleridir? Hangi tohum çeşitleri ağırlıkta sizce? Akdeniz bölgesinde ilk hasat yapılmış şimdiden tüm çiftçilerimize bereketli olmasını dilerim.

NOT: Eylül ayı içerisinde 2 kurutma makinemiz boşta(10 tonluk ve 15 tonluk).Köyünde ihtiyacı olan bana forumdan ulaşabilir. Bölgemiz içerisinde mesafe sınırı yok her yer olabilir.

Merhaba,

Sizin bölgeniz nerede? Nerede çeltik tarımı yapıyorsunuz? Kurutma makinelerinin marka ve modeli hakkında bilgi verir misin?

Bizim bölgede çeltikler başak çıkarmaya başladı. Muhtemelen 10-15 Eylül arası hasat başlar.

Fotoğraf-0032.jpg

bugün itibriyle başak yarmaya başlamış

İsminize bakıyorumda yamaha r1 kısaltması galiba sizde onun hastasısınız benim gibi.

P_20160807_193435.jpg P_20160727_165751_HDR.jpg LUNA LC ve CAMEO çeşitlerim başakları yarmaya başladı. RONALDO ve VASCO gebe durumda VASCOlar biraz daha erken çıkaracak gibi duruyor. YATKIN çeşidimiz tam anlamıyla başağı çıkarmış durumda. VASCO ve YATKIN nadas yerlere ekilmiştir.Araziye gittiğimde fotoğraf çekmeyi unutmazsam buraya ekleme yapıcam.

• Beğen
Tepkiler: gkhAn
Merhaba,

Forumda çok fazla çeltik üreticisi olmadığını biliyorum ancak yine de sormadan duramadım :)

Balıkesir Gönen' de hasat başlamış, yavaş yavaş Trakya' da da Baldolar biçilmeye başlanır.

Bu yılın verimleri ve eğer satan varsa güncel fiyatları hakkında bilgi verirse çok memnun olurum.

Bizim bu yıl ektiğimiz cinsler: Cameo, Luna, Ronaldo.

Bu çeşitlerden Cameo diğerlerine göre daha erkenci ancak en az 10 günden önce biçemeyiz.

http://www.tmo.gov.tr/Main.aspx?ID=1730

KAMUOYU AÇIKLAMASI

TMO, ÇELTİK ALIM HAZIRLIKLARINI TAMAMLAMIŞ OLUP PİYASALARI YAKINDAN TAKİP ETMEKTEDİR.

2015 yılında 920 bin ton olarak gerçekleşen çeltik üretiminin 2016 yılında da aynı seviyelerde olacağı tahmin edilmektedir.

2016 yılı çeltik hasatı 5 Eylül tarihi itibariyle Güney Marmara, Trakya ve Karadeniz Bölgelerinde birkaç noktada başlamış olup hasatın 19 Eylül'den itibaren artarak devam edeceği beklenmektedir.

Hasat edilen çeltikler kurutma işleminden sonra piyasaya arz edileceğinden henüz fiyatlar oluşmamıştır.

Üreticilerimizin hasat ettikleri çeltiklerini pazarlamada sıkıntı yaşamamaları için % 14 rutubete kadar kurutmaları menfaatlerine olacaktır.

TMO, alıma yönelik tüm hazırlıklarını tamamlamış olup piyasaları yakından takip etmektedir. Hasat ve piyasa durumuna göre politikalarını uygulamaya koyacaktır.

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ

• Beğen
Tepkiler: huseyin-celik

ipsala da çeltik biçimi başladı fiyat henüz oturmadı değişiyor cameo osmancık luna

• Beğen
Tepkiler: huseyin-celik
Merhaba,

Maalesef fiyatların beklentilerin oldukça altında.

Cameo cinsi çeltikler randumana bağlı olarak 1,50 TL ye kadar satıldı, bunun yanında 1,70' e kadar satılan da var.

Bizim bölgede Osmancık, Ronaldo, Luna daha hasat edilmeye başlanmadı ancak Cameo bu fiyata gidiyorsa DAYÇO' NUN dediği gibi bahsettiğim bu çeşitler 1300 e kadar düşer.

Ancak dün TMO' nun alım yapacağı yönünde açıklama yapması ile fiyatların biraz daha yükseleceğini düşünüyorum. Tabi bunun için de TMO' nun bir an önce fiyat açıklaması gerekiyor.

Allah sonumuzu hayır etsin.

• Beğen
Tepkiler: Gaia

Merhaba,

Ronaldo cinsi çeltiklerin ilk kurutma işlemini yaptik.

7.5 saat sürdü

Kurutma sonrası kantar ölçümüne göre verim 900 kg. Çok şükür verim iyi ancak fiyat maalesef beklentilerin altında.

Güncel fiyatlar ne durumda, bilgisi olan var mı

• Beğen
Tepkiler: Gaia