Yardım.

Mrb arkadaslar.
2008 senesinden sonra misir ekimine basladik.
Ilk sene verim dekar basina 1300 kg verdi.
Sonra ki 2 sene dekara 900 kg verim geldi
Ve ondan sonra da ne yapiyorsak dekari 800 kg ye getiremedik, komsularin hepsi dekar basina 1000 kg aliyor.
Sebebi ne arkadaslar yardimci olurmusunuz.

Kardeş Kızıltepe den misin ektiğin tohum hangi çeşit ve hangi tarihte ekiyorsun ne kadar gübre veriyorsun bide en önemli soru hasat zamanında mısır da yatmalar koçanda düşmeler oluyor mu. İkinci ürün mısırda son sulamada bu bölgede daha tam bilinc lenemedik maalesef ben gün saydim 600 fao mısırda ekim ve ilk sulama tarihinden 78 gün sonra ve ekimden 90 gün sonra son su verilen mısırda ciddi verim farkı olduğuna şahit oldum.

Evet kiziltepedenim.
Ilk 3 yil Dekalp'tı ama kokleri ince oldup dustugu icin birakmak zorunda kaldik.
Simdi pionner T83 ekiyoruz.
Taban gubresi ilk hep 30-35 kg arasi DAP
Ust gubre de 35-40 arasi üre atardik
Ama hep dekat basi 600-700 kg verim aliyoruz.
Son sulama da bolgede en son biz yapiyoruz
Hep bir su fazla veriyoz
Ama yine de verim yok.
Gecen toprak analizi yaptik
Ph derecesi yuksek cikmis dedi öyle.

Şu an lanet olası elektrikler yine kesik dışarda telefonun fazla gelen ışığı ile sıcak esen bu rüzgar hasta olan gözlerimi daha da bulniklas tirdi yarın kısmet olursa bizim 6120 nin fotolarini gösteriyi o zaman karar ver kökün kalın veya ince olduğuna karar verirsin . Ph derken takma kafana bu tür şeyleri bölgede bütün ph lar alkali yapıda düşürmeyi hiç düşünme çok masraflı işler yapabileceğiniz en iyi şey buğday ve mısır anizini yakmadan toprağa karıştıra bilmek .. herkese hayır li akşamlar

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi Jack

O kadar çok etken var ki...

Sulama sayısı tek başına bir veri değil. Sulama zamanı, verilen su miktarı, sulama sistemi gibi vs.

Denildiği gibi fotoğraf olsa bir fikrimiz olabilir.

Bir kök mısırda koçan sayısı, kocanda sıra üzeri ve çevresinde kaç tane var?

Benim ilk aklıma gelen koçan ucunun boş kalması.

Bu gübre ile ancak bu verimleri alırsınız.Seneye tabana 40 kg dap ve 20 kg üre,üste ise 70 kg üre deneyin.
Evet kiziltepedenim.
Ilk 3 yil Dekalp'tı ama kokleri ince oldup dustugu icin birakmak zorunda kaldik.
Simdi pionner T83 ekiyoruz.
Taban gubresi ilk hep 30-35 kg arasi DAP
Ust gubre de 35-40 arasi üre atardik
Ama hep dekat basi 600-700 kg verim aliyoruz.
Son sulama da bolgede en son biz yapiyoruz
Hep bir su fazla veriyoz
Ama yine de verim yok.
Gecen toprak analizi yaptik
Ph derecesi yuksek cikmis dedi öyle.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Misirindan bir kac foto gonderirmisin gorsek daha iyi bi sey soyleriz.
Topraklarinda tuzluluk varmi
Bir kac tane cekmistim de ama oylesine
Bi gondereyim
Olmazsa yarin kac tane cekip yollarim
olur mu ?
e47a8519b284f70d8685a62205c20d5c.jpg
b397c0ad80f2dbc3722b2563e01a8dc4.jpg
d600bf0bcda135973413862ec319c3f6.jpg

anladım ama ara çiftini geç bırakmışsın bence daha erken sürmeliydin daha fazla köklenme olur. ama hayırlısı. ben de p 2088 Pioneer ektim birinci ürün bir aya hasada gireriz Allahın izniyle. gübre dahil altı defa ara çifti yaptım ben