Toklu Yem Alıştırma Hk. Yardım.

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

Arkadaşlar, 5 adet 6-7 aylık erkek toklu var. Arpaya akışkanlar. Kurbanlık niyetiyle aldık. Az et yapsınlar biraz zayıf gibiler diye CP Toklu Yemi aldım. İlk defa yiyecekler. Sorum, 24 saatte bir vermek zorunda kalırsam günlük hayvan başı ne kadar yem ile kaç günde alıştıra bilirim?

Teşekkürler, sağolun..

• Beğen
Tepkiler: barkinonat
Bir kaç gün sonra 600 arpa 600yem mi?
Zaman azaldı mümkünse yüklenme düşüncesindeyim.

Arpayı 3-5 gün önce artırdım. Bir iki gündür yoncayı az yemeye başladılar.

Bu kötü değil gibi galiba kesif yem artınca azaldı yada artık yeşil taze ot vermiyorum belki de o yüzdendir.

2-3gun ara ile biraz yeşilot verip yoncayı azaltmayı ( 500-700gr ) verip besi yemi+ arpayı et kalitesini bozmayacak şekilde üst limitte ( 800/1.000gr arpa + 800/1.000gr besi yemi ) vermeyi düşünüyorum.

Eksik, yanlış var mı?

Yanlış yoldasın abi.
Kuzu gelişimini tamamladiysa etlenmesi için enerji basman gerekli.
Kuzuda en cazip enerjide arpayla sağlanir.Yoncayi azalt 3/1 yem 3/2 arpa ver abi.1 ayda güzel etlenir.

Ahmet'im Arpa yağlandırır enerji olarak mantıken, etlenmesi için protein ile beslenmesi gerekmez miydi?

Arpa werdiklerim acaip yağlı, protein ile beslediklerim etli oluyordu da ondan şey ettiydim :)

Hayvanlarda etlenecek yer var. Yani sırtını tuttuğunda kemikleri hissediyorum bazılarında. Asıl amacım proteini yüksek yem+arpa+az yonca idi ama yemde 12 proteinmiş.

Bu arada yoncada protein daha fazla diye bir yerde okumuştum. Ama bu işlerden anlamıyorum.

Protein ile besleme kısmını açar mısınız?

Ahmet'im Arpa yağlandırır enerji olarak mantıken, etlenmesi için protein ile beslenmesi gerekmez miydi?

Arpa werdiklerim acaip yağlı, protein ile beslediklerim etli oluyordu da ondan şey ettiydim :)

Lokum gibi olur abim lokum ver arpayı :)
Abim belki ben bi işletmeci olarak karlılığı düşündüğümden randımana dikkat ediyorum.
O yüzden et konusunda hakli olabilirsin.Ama oğuz abinin vakti kısa kuzunun sirtınin et dolması için arpa yemesi lazım.
50 gün bakılan beside aşırı bi yağlanmanin olacağını sanmam abi.
Benim görüşüm 3/1 yem 3/2 arpa sabit yonca beside en güzel randımanı veriyor.

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas

Protein, besi başında, yani gelişim sürecinde önem kazanır. Gelişimini tamamladıktan sonra, ihtiyaçtan fazla olan protein vücut tarafından enerjiye dönüştürülür. Yağ olarak depolanır. İhtiyaçtan fazla protein vermek yerine, doğrudan enerji vermek daha mantıklıdır.

Enerji, yağlanmaya sebep olur. Zaten et kalitesi için yağ gereklidir.

Kısaca; büyüme hızı ile protein ihtiyacı doğru orantılıdır. Büyüme hızı düştükçe, protein ihtiyacı da düşer. Büyüme hızı ile enerji ihtiyacı ters orantılıdır. Büyüme hızının yüksek olduğu dönemlerde enerji ihtiyacı azdır. Büyüme hızı düştükçe, bu düşüşü azaltmak için enerji miktarı artırılır. Gelişme tamamlandığında protein ihtiyacı sabit kalır.