Yardim

Arakadaslar nar agaclarim gecen sene oyle oyle degildi
Bu sene birden boyle oldu
Acaba sicaktan mi yoksa hastalik mi
Yardimci olursaniz sewinirim tesekkurler simdiden.
9b2bab26856bb4dba58737fa404dc606.jpg
361d0396654efba489191b1789c54f39.jpg
d45c18a680e874ef5453e26c742a9b0d.jpg

S.A. Kardeşim,nar bahçemiz yok lakin eski bağ yerimiz de ve evin bahçesinde bir kaç narımız var...
Kişisel görüşüm hastalık olmadığı, daha çok sıcak tan...
Susuz kalmış diyemem yapraklar canlı görünüyor. Belkide geçen aylarda bir ara susuz kalmıştır...

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi Jack
Hobi amaçli bahçede bir kaç ağaç mi yoksa gelir amaçli tarla da mi YETİŞTİRİYORSUNUZ,. Biz denuzlide oldukça yaygin nar üretimi yapiyoruz hic boyle bir durum görmedim. Bir de yer neresi şehir. Bölge. Takim sicaklik iklim durumu nedir
Hobi amacli kac agac dikmisiz. Yer olarak da Mardin sicaklik
Golgede 40 dereceyi geciyor.
Gecen senelerdr hic oyle durumla karsilasmadik da.

Biz de Denizli deyi. Burada da sıcaklık gölgede 40-45 derece olur. Nar zaten sıcak iklimi sever. Biz sulamanin gübrenin ( 18-46 , 15-15-15 - gibi ) yanında izelementler de veriyordu. Çatlama ve yarılmaya karşı kalsiyum ve çinko gibi. Sizde de ağacın yeşil aksamında problem yok gözüküyor. Diktiğiniz ağaçlar desen kalma yerli ağaçlar mı yoksa fidancıdan aldığınız yeni türler mi. Yeni türlerde izelementler önemli. Ben yine de başka arkadaşlara ve arazilerine bakan ziraatçilere de gostesreyim bi çözüm buluruz umarım. En azından seneye iyi ürün alırsınız

• Beğen
Biz de Denizli deyi. Burada da sıcaklık gölgede 40-45 derece olur. Nar zaten sıcak iklimi sever. Biz sulamanin gübrenin ( 18-46 , 15-15-15 - gibi ) yanında izelementler de veriyordu. Çatlama ve yarılmaya karşı kalsiyum ve çinko gibi. Sizde de ağacın yeşil aksamında problem yok gözüküyor. Diktiğiniz ağaçlar desen kalma yerli ağaçlar mı yoksa fidancıdan aldığınız yeni türler mi. Yeni türlerde izelementler önemli. Ben yine de başka arkadaşlara ve arazilerine bakan ziraatçilere de gostesreyim bi çözüm buluruz umarım. En azından seneye iyi ürün alırsınız
Tesekkur ederim Köksal Kahraman.
Bizim agaclar yerli .
Yalniz biz hic gubrelemedik onlari :-(

• Beğen
Tepkiler: Köksal Kahraman
Nar yetiştiriciliğinden anlamam fakat çatlamanın sebebi ( kesine yakın ) yüksek ihtimalle fazla su ve/veya meyveler görülmeye başladıktan sonraki dönemlerdeki yağmurdan olmuştur. Yada yanlış zamanda sulama, zamansız gelen yağışın etkisidir.

Susuzluktan değil.

Son düzenleme:
  • Beğen
Besleme zayıf, havalar dengesiz sıcak ve kurak, ardından da aşırı sulama yapıldıysa bitki kabuk içi basınç dengesini ayarlayamaz ve çatlar.Yer yer fungus zararı da var. Açıkçası hiç bir bakım yapılmamış bir ağaçtan ancak bu kadar fayda alınabilirdi.

• Beğen
arkadaşlar bakın narın kabuk büyümesi durduğunda iç büyümesi devam ettiği için çatlama olur fizyolojisi budur yani. gübre verilmediği için (özellikle de üre karakterli gübreler) bu şekildeki çatlamalara neden olur ama bu fotoğraf sıcaklıktan kaynaklı fizyolojik çatlamalar