Barajdan sulama nasıl oluyor?

Arkadaşlar bölgemize yeni kapalı sistem sulama kanalları yapıldı.Bölgedeki bazı tarlaların içinde kanalların su çıkışları yok. Tarlasında su çıkışı olmayan çiftçiler nasıl sulama yapacak?

Kapalı sistem kanal dediğiniz basınçlı boru sistemi sanırım. Biz o şekilde sulama yapıyoruz. En yakın çıkıştan ihtiyacınıza göre kangal boru ile tarlanıza su götüyorsunuz. Arada pompa kullanmadan suyu kullanıyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: 5450MF
Bizim kullandığımız çıkışlar 90 lık. Basınç mesafe ve tabanc sayısı arttıkça azalır. Mesafe uzunsa daha büyük boru kullanmak gerek. Örnek vermek gerekirse ben 120 mt 90 lık boru ile tarlaya su getiriyorum. Ben orada 17 tabanca çalıştırırken. Çıkış rögarının olduğu tarlada 30 tabanca çalıştırıyor.

• Beğen
Tamda bilmiyorum belki 90 lıkta olabilir.Çogu tarlada 1 lögardan 2 başlık çıkıyor.Fakat ana kanal üzerindeki lögarlarda 1 çıkış var niye böyle anlamadım

Bizim buradaki rögarlarda da 1 çıkış var. Her su alacak olan demir Te ve Vana alıp ekliyor diğer gelen senin eklediğine ekliyor. Öyle devam eder. Açıkta kalan yere de kör tıpa konur.

• Beğen