süt inekciliği vs yetişiricilik mi?

iyi aksamlar arkadaslar

inekcilik yapan arkdaslarım inekciliği daha cok süt için mi buzağı için mi yapıyorsunuz?

hangisi daha karlı yada sütçülük ve yetiştiriclik hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

kolay gelsin bereketli günler...

Sut inekciligi imkan isidir oncelikle
Dogal imkanlar iklim toprak yapisi
Kisisel imkanlar bilgi tacrube
Kisisel ekonomik durum
Yukarida saydiklarimiz etkili olur sut inekciligi ile beraber beside yapilirmi yapilmazmi
Kendi isletmesinde sulu tarim yonca misir yada kendi isletmesinde arpa bugday yetistirebilen tarladan aldigini ete yada sute cevirme noktasinda isletme sahibinin bilgi ve tecrübesine kalır secim ister buzağıları yetistirir ister kucuk satar
Ben yetistiriyorum benim niyetim isletmeden sadece yasli inekler ve kesim vakti gelen erkekler kesime gider
Sut inekciligi niyeti olan arkaslara tavsiyem bolgelerinin iklimlerinin toprak yapilarini dutumjna gore hareket etsinler . Tasima su ile degirmen donmez
Ben yaparim alirim getiririm dersen , Enerji pahali nakliye ona gore
Yoksa dusunun yoncasi misiri arpasini kaba ve kesif yemini imkani olup kendi yetistirenler ile satin alanlarin kazanclari cok farkli

Bzağı alıp besi yapanlarda sonuçta para kazanmak için alıyor kesime kadar bakmayı tercıh edıyorum , tabi yukarıda dadediğim gibi kişinin imkanları önemli
Bunu birazda piyasa belirler besi yada süt hangisi daha iyi, bakarsın süt para eder bakarsın et belli olmuyor ki, site üyelerinden örnek aldığımız arkadaşlardan simentalci, hacımmet ikiside süt ve kendi buzağılarından besi yapıyor bildiğim kadar
Şu an süt işi iyi olmasada işin devamlılığı istikrarı için süt işine devam bende kendi buzağılarımdan besi yaptığım için işi birbirinden ayırmak olmaz, ikisinide elinde bulundurmak iyi hangisi öne çıkarsa ekonomik yönden ona ağırlık verilir.

Tarım da ve hayvancılıkta her zaman riski bölmek lazım. Bence süt ve besi bir arada yürümeli. Sadece besi yaparsan tam kesim vakti geldiğinde et fiyatları geri çekildi mi bütün yıllık kar'dan olmak mümkün. Sadece süt yapılırsa şuan olduğu gibi çalkantılı zamanlarda zora girilir. Mesela biz bu yıl 4 ay süt parası alamadık. Satmak için beklettiğimiz buzağılar olmasa batmıştık.

Ayrıca şuda var, şuan besi işine uygun kaliteli hayvanlar çok pahalı. Geçen hafta 10 günlük erkek buzağıyı 4.500 lira'ya sattık. Besilik materyali bu fiyata alan besici ne kadar kar edebilir?