yardım

Öncelikle herkese selamlar. Formu uzun süredir takip ediyorum fakat ilkdefa konu açıyorum. İstanbul Çatalca'da dededen kalma 20 dönüm kadar tarlamız var. Hiç kimse ekmiyor ve benim de gönlüm bu alanların bu şekilde durmasına razı değil. Köyümüz de daha çok ormancılık ve odun kömürü yapılıyor. Ben bu sene hem bizim tarlaları hemde akrabalarımın olan yan tarlaları ekmek ve azda olsa bi gelir elde etmek istiyorum. İstanbul'da özel sektörde çalışıyorum ve burada çalışmaya devam edeceğim. Traktörüm ve tarım ekipmanım yok. Bu konuda bilgimde yok. Benim sizlere sorum dışarıdan ücretli yardım alarak yapılacak bu işlemler kar bırakırmı? Aslında en önemlisi zarar ettirirmi? Hangi işlemleri hangi sıra ile yapmalıyım? Toprak analizi ve tohum seçimi nasıl olmalı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bizim 100donum kendi arazimiz var800 donumde icar var ben cifci olacam diyorum kimse senbaska is yap diyo ama guzel para kaliyor :) allah bereket versindiyecem oki 20 donumle girme biraz fazla olur yapacaksan gir o yerleride topla ama kucuk baslama

Daha fazlada yapa bilirim ama ilk etapta amaç öğrenmek denemek. Köyümüzün toplam tarla miktarı 6000 dönüm ve köyde ekilen tarla 300 dönüm İstanbul'a yakın olduğu için insanlar sanayide maaşlı çalışmayı terçih ediyor. Köyüm ile evim arası 60 km fırsat buldukça gidiyorum. Gittiğimde kahvede Zaman öldürmemiş birşeyler yapmış olmak istiyorum aynı Zaman'da parada kazansam çoluğum çoçuğum içinde daha iyi olur diye düşünüyorum. Sulama anca tankerle yapa bilirim dedemde kullanmadığı garajda duran tanker römork var onunla olurmu yetişilirmi bilmiyorum.

Ertunç bey öncelikle merhabalar. üretimi düşünmeniz çok güzel bir şey tebrik ederim. ancak önceden bu iş ile tecrübeniz yok anlaşılan. bence bu yıl öğrenme amaçlı olmak üzere artık köyünüzde ne yetişiyorsa, biraz biraz ektirin ve deneyim kazanın notlar alın periotlar halinde gereken yardımı bizlerde veririz allahın izniyle yeni sene büyük yaparsın. birde traktörün yoksa çok masraflı olur çiftçiliği uzun süreli düşünüyorsan makine ekipman olmalı. kiralama usulünü de düşünebilirsiniz. şunu unutmayın toprak hiç nankör değildir.

Köyüm de ormancılık yapılıyor demişsin demekki ormanlık bir alan ilk önce tarla nin etrafını çevirmen lazım elektrikli tel olur cit olur vs. hangisi sana uyarsa çünkü oraya ne ekersen ek domuz talan edicektir domuzu zararı çok olur

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Daha önce nohut ektim az bi yere ama işçiliği çok fazla oluyor. Bu sene dediğiniz gibi bi deneme senesi yapacağım sanırım. Domuz için dediğiniz gibi bir çözüm düşünüyorum bende. Gerçekten çok fazlalar bahçe olarak ektiğimiz bir yerimiz var gece domuzlar hafta sonu piknikçiler yağmalıyor. Hepinize yardımlarınız ve ilginiz için teşekkürler. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.