Kubota b2650 ve 3 m3'lük Yem Karma ve Dağıtma Romörkü

Arkadaşlar selamlar,

Kubota b2650 alıp çiftlik işlerinde kullanmayı düşünüyorum. Kullanım alanından biriside 3 m3 lük yem karma makinası olacak. Bu traktör 26 beygir. Piyasada yem karma ve dağıtma romörkü yapan bazı firmalarla (Fimaks, Çelikel, Farmtech gibi) görüştüm. Kimisi yeterli olacağını, hiç bir problem ile karşılaşmayacağımı söyledi; bazısı kullanabileceğimi ancak mazot tüketiminin artacağından bahsetti. Bir kısmı ise hiç bir şekilde kullanamayacağımı belirtti. Kubotanın bayi ve servisleri ile de konuştum, onlarda sorunsuz kullanabileceğimi söylüyorlar. Hatta bu şekilde satış yaptıklarını ve kullananların olduğunu söylediler.
Dolayısı ile benim kafam karıştı, bu konuda deneyimi ya da bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Bizim yan koyde biri gecen yıl 3 m3 yem karma makinası aldı.Sadece onu cevirmede kullanmak icin massey ferguson 135 aldi traktor zor cevirmis onu geri verdi artık sıfır massey 2615 aldı simdi iyi ceviriyormus.Normalde onun makinası 20 hp guc istiyor ama 35 hp tam randımanlı is yapamamıs.Bence sizde 50 hp civarında bir traktor alın.

Yeni bir çiftlik kurmayı planlıyorum. Bu sebeple bir çok ekipmanı araştırdım. Traktör olarakta Massey 240 düşünüyordum, ancak Kubata'nın b serisi hoşuma gitti. Benimde ahırda ufak bir traktöre ihtiyacım var aslında. Düşüncem şöyle kısaca bahsetmem gerekirse; ilk etapta hayvan sayısı az olacağı ve slaj vs. ekimini düşünmediğim için Massey 240 alıp geçeyim, bir süre sonra tarla alır ya da kiralarsam bir tanede 70-80 hp lik traktör alırım şeklindeydi. Ama eski bir traktöre 20-25 bin Tl verene kadar, Kubato'nun b2650 modeline 30 bin vermek daha mantıklı gelmeye başladı sıfır olduğu için. Sıyırıcının yerini hazırlayıp, ilerde takmayı planlıyorum. Gübreyi de şimdilik traktör ile küreyeceğim. Bunun gibi bazı işler için Kubato b2650 gayet yeterli. Kafamı kurcalayan tek şey 3 m3 lük yem karma makinasını çalıştırıp çalıştırmayacağı.

Aslında alternatif bir çözüm var gibi. Farmtech şirketinin 3 m3 lük yem karma makinasına kadar ki modelleri hem şafttan, hem de elektrik şebekesi ile çalışabiliyor. Makina yemi kararken elektrik ile, yemi dağıtırken traktör ile kullanılıyor şeklinde anladım hem internet sitelerinde hemde firma ile yaptığım telefon görüşmesinde. Yakın zamanda yüz yüze görüşmek için üretim tesislerine gideceğim. Benim anladığım şekilde olursa orta da bir problem kalmıyor benim için.

Tarım ve hayvancılık da dahil olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde kar marjı çok düştü. Eskisi gibi %50-60 karlı işler yok. Bunun için yapmamız gereken verimliliği artırıp, maliyeti düşürmek. Ben de bu sebeple ince eleyip sık dokuyorum maalesef :)

• Beğen
Tepkiler: yasindemiralay
Yem karma işlemi için 30 binlik traktör pahalı kaçar bizim mahallede 30 baş ineği olan adamın biri karma makinesini leyland la çalıştırıyor çok şaşırtıcı ama adam küreme ve içine sılaj koymak için bi leyland makineyi taşıma için de bi tane daha leyland aldı en kuçuklerinfen kaç bg bilmiyorum ama 30 bine onu alıncaya kadar Universal in 60 bg olanını al kuyruk mili iyidir başka işlere de kullanılır 15 e en kralını bulursun

mTalk'tan gönderildi