[GoPRO]PART2 CLAAS ARES 557 ATX VE MATRİS ARMONİ DİSK TİLLER İLE TARLA SÜRÜMÜ 2016...!!!

02/08/2016

Arkadaşlar geçtiğimiz haftalarda bağlanan anız yerlerini CLAAS Ares 557 ATX ve Matris Armoni 3 metre disk tiller ile sürmüştüm. Bende sizler için birkaç fotoğraf çektim ve bir gopro video hazırladım. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler.....;)

alipasalierkan............;)

Video GoPro HD....!!!

https://www.youtube.com/watch?v=P2sywbaaW-Q
[video=youtube;P2sywbaaW-Q]https://www.youtube.com/watch?v=P2sywbaaW-Q[/video]

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

SON

First CLAAS.....!!!

Cevap: [GoPRO]PART2 CLAAS ARES 557 ATX VE MATRİS ARMONİ DİSK TİLLER İLE TARLA SÜRÜMÜ

Çekim ve video düzenleme çok güzel olmuş eline sağlık.

Ayrıca traktör ve ekipmanın da hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin kardeşim.:)

• Beğen
Tepkiler: barkinonat
Cevap: [GoPRO]PART2 CLAAS ARES 557 ATX VE MATRİS ARMONİ DİSK TİLLER İLE TARLA SÜRÜMÜ

Kolay gelsin bereketli olsun. Matristen memnunmusunuz? Arka diskler çentikli olmasa gözlemlerime göre daha iyi olacak gibi. Çeşke disk çaplarıda biraz daha büyük olsaydı.

Yorumlar için sağolun arkadaşlar....;)

Kolay gelsin Erkan abi bu alet kaç kğ...
1710 Kg.

Kolay gelsin bereketli olsun. Matristen memnunmusunuz? Arka diskler çentikli olmasa gözlemlerime göre daha iyi olacak gibi. Çeşke disk çaplarıda biraz daha büyük olsaydı.

Aletten memnunuz. İşçiliği çok güzel. Kurakta çok güzel çalışıyor. Bütün tarlaları bu sene bununla sürdük. Arpa ve kanola ekeceğimiz yerlere de anızları kaybetmek için ilk bunu sonrada öbür disk tillerı çektik. Sürülmedik yer kalmadı. Hepsini iki sefer sürdük şuan. Yağmur yağmadığı için başka aletler doğru düzgün çalışmıyor. Matris bu sene baya iş yaptı. Yağmur yağarsa kanola ve arpa yerlerine tekrar çizel çekeceğiz bakalım. Vallah alet Lemken Rubin' in aynısı diyebiliriz. Onlarda bu şekil. Düz disk pek tavsiye edilmiyor. Genel olarak çoğu firmanın görüşü öyle. Disk çapı 61 cm. Bundan büyüğü yok şuan için. Diğer markalar 56 ve 51 cm kullanıyorlar. Daha büyük görmedim hiç. Lemken' in Avrupa' da bazı modellerin de daha büyükler var. Ama onlara çok büyük traktörler lazım.

Güzel paylaşım kolay gelsin.malzeme iyi işçilik çıkarıyor.yanlız anızlarda çok mazot yaktın erkan :) matrisin buğdaylar ekilmeden once tavlı ayçiçeği yerlerindeki performansını da görmek isteriz

Aletten memnunuz. İşçiliği çok güzel. Kurakta çok güzel çalışıyor. Bütün tarlaları bu sene bununla sürdük. Arpa ve kanola ekeceğimiz yerlere de anızları kaybetmek için ilk bunu sonrada öbür disk tillerı çektik. Sürülmedik yer kalmadı. Hepsini iki sefer sürdük şuan. Yağmur yağmadığı için başka aletler doğru düzgün çalışmıyor. Matris bu sene baya iş yaptı. Yağmur yağarsa kanola ve arpa yerlerine tekrar çizel çekeceğiz bakalım. Vallah alet Lemken Rubin' in aynısı diyebiliriz. Onlarda bu şekil. Düz disk pek tavsiye edilmiyor. Genel olarak çoğu firmanın görüşü öyle. Disk çapı 61 cm. Bundan büyüğü yok şuan için. Diğer markalar 56 ve 51 cm kullanıyorlar. Daha büyük görmedim hiç. Lemken' in Avrupa' da bazı modellerin de daha büyükler var. Ama onlara çok büyük traktörler lazım.

Alet genel hatlarıyla yerliler arasında en iyi fakat bir Lemken rubin değil. Karaevli fuarında gerçek rubini incelediğimde ayak yapıları farklıydı. Şase olarakta birebir aynısı değildi. Arka diskleri düz istemem kesme performansını arttırmak. Çentikli olunca illa çentik içine raslayan kesilmeden kalıyor. Disk çapları büyük fakat sürülmüş yere girince derinliğide tam yapınca tavlı toprakta ara sıra toplama yapıyor. Disk yatağı toprağa temas etmemesi lazım böyle olunca gereksiz yere traktörden güç çekiyor. Ama yinede iyi bir takım. Bundan önce lastik takozlu Özdöken vardı ondan kat ve kat üstün.

Bereketli olsun Erkan emeğine sağlık.Favori ekipmanım.Tırmık sipral olmayınca giderken vurdurma yapıyormuş böyle sorun yaşadın mı?Ayçiçek yerlerinde işçiliği nasıl sapları iyi parçalayabiliyor mu?

Yorumlar için tekrar sağolun arkadaşlar....;)

Kolay gelsin.ikinci defaya obur disk tilleri neden cektiniz.o hangi marka ve hangisini tavsiye ediyorsunuz

Sapları ve topaçları kıyması için çektik. Özdöken marka. İkisinin yeri ayrı. Derin işçilik için Matris gerekli. İkileme tarzı işlerde ise Özdöken.

Güzel paylaşım kolay gelsin.malzeme iyi işçilik çıkarıyor.yanlız anızlarda çok mazot yaktın erkan :) matrisin buğdaylar ekilmeden once tavlı ayçiçeği yerlerindeki performansını da görmek isteriz

Bu sene hava çok rüzgarlıydı. Tarlalarda hep namlular bozuldu. Çok sap var. O yüzden sapları ve anızları kaybetmek için mecbur uğraştık. Geçen sene de kanola ektiğimiz yerler çok saplıydı. Baştan sürmedik. Kurak çok diye. Sonra çok uğraştırdı bizi. Böyle hiç olmazsa baştan uğraştık. Ama yerler güzel oldu. İStersen hemen gir ek kıvamındalar. Matris iyi toprak çıkartıyor. Üzerinden Özdöken ile geçince ekime hazır oluyor hemen. Hele kanola yerlerini sürmeye bayılırsın. Tavda olduğuna un gibi oluyor. Ayçiçek yerlerine geçen sene çektik. Güzel yapıyor. Bu sene ben gidersem sürmeye çekerim fotoğraf ve video.

Alet genel hatlarıyla yerliler arasında en iyi fakat bir Lemken rubin değil. Karaevli fuarında gerçek rubini incelediğimde ayak yapıları farklıydı. Şase olarakta birebir aynısı değildi. Arka diskleri düz istemem kesme performansını arttırmak. Çentikli olunca illa çentik içine raslayan kesilmeden kalıyor. Disk çapları büyük fakat sürülmüş yere girince derinliğide tam yapınca tavlı toprakta ara sıra toplama yapıyor. Disk yatağı toprağa temas etmemesi lazım böyle olunca gereksiz yere traktörden güç çekiyor. Ama yinede iyi bir takım. Bundan önce lastik takozlu Özdöken vardı ondan kat ve kat üstün.

Tabi ki Rubin gibi olamaz. Ama işçilik olarak yaptığı iş yeterli. Rubin' in zaten yeni modelleri şase olarak değişik. Matris daha çok eski modellerine benzer. Düz disk pek tavsiye edilmiyor. Ama Matris' te isteğe bağlı koyduran daha önce görmüştüm. Düz disk kullanan yurt dışında bir tek Amazone var. Aslında bu işler kullanım alanına ve firmalara göre çok değişiyor. Daha önce başka bir firmanın sahibiyle muhabbetimiz olmuştu. O da Horsch markasıyla bu tarz konuların muhabbetini yapmış. Mesela Horsch firması da disk çapının küçük olmasının daha iyi olduğunu dile getiriyormuş. Büyük disk çapı tamamen gereksiz diyorlarmış. Hangisi kime ve neye göre daha iyi orası çok değişken.

Bereketli olsun Erkan emeğine sağlık.Favori ekipmanım.Tırmık sipral olmayınca giderken vurdurma yapıyormuş böyle sorun yaşadın mı?Ayçiçek yerlerinde işçiliği nasıl sapları iyi parçalayabiliyor mu?

Merdaneyi çok kullanmıyoruz. Merdanesi daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Normalde Lemken çift merdane kullanıyor. Önden boru merdane arkadan bu tarz paralel lama dizili merdane şeklinde. Ama Matris' te sanırım çok sallı olacağı ve her traktör ekipmanı götüremeyeceği için tek merdane yapıyor. Bunun yerine bence Özdöken' in merdanesi tarzında bir merdane olsa çok süper olurdu diye düşünüyorum. Çünkü o merdane hem daha büyük, hem spiral şeklinde dizili, hemde yaylı olduğu için zemine göre hareket edebiliyor. Ekipmandan bağımsız çalışıyor. Ayçiçekte geçen sene kullandık. İşçiliği iyiydi.

Erkan paylaşım süper :) Sonuna kadar seyrettim kamerayı bir kafana bağlamadın diyecektim onuda yapmışsın. :D
Kullanmadığın aparat ve yer kalmadı bu çekimde sanırım.Ayrıca şapkada tarla gününde verilmiş yeni olanlardan ;)

• Beğen
Tepkiler: barkinonat

kolay gelsin abi disk tiller ve çizel bu gidisle pullugu unutturacak gibi
Pulluğun yeri ayrı. O konu hakkında da bir yenileme projemiz var bakalım. Sıradaki ekipmanlar arasında....

Erkan paylaşım süper :) Sonuna kadar seyrettim kamerayı bir kafana bağlamadın diyecektim onuda yapmışsın. :D
Kullanmadığın aparat ve yer kalmadı bu çekimde sanırım.Ayrıca şapkada tarla gününde verilmiş yeni olanlardan ;)
Vallah her açıyı denedim abi. Ama daha yaratıcılıkta yapılacak noktalar çıkar elbet. Daha çok çekim var. Bakalım yetiştirebilirsem paylaşacağım. Sende bir CLAAS kullanırken takarsın diye umut ediyorum kendi şapkanı....;)

Alıcam bi claas,vurcam kırbacı,vurcam kırbacı :)
Al bea almadığın kabahat zaten. Al ver coşkuyu gitsin....;)

Kolay gelsin erkan..
Claas'ta klass..
Ekipman'da klass..
Sende klass.. :)
Bereketli olur inşallah

Erkan,ortadaki tırmığın faydası varmı.Yeni imalatlarda değişiklikler yapılmışmı

Var tabi ki çıkan anızları ve toprakları havada karıştırıyor. Hemde topaçların parçalanmasına faydası var. Yeni çıkanlarda hidrolikleri zayıf traktörler için opsiyonel olarak ortadan arkaya uzanan bir destek kolu ve sarhoş teker sistemi yapmışlar. Lemken' de de bu tarz opsiyon mevcut. Onun dışında hidrolik kollarının takıldığı demir de fark var. Birde merdane seçeneklerinde fark var şimdi hatırladım. Çorlu fuarında görmüştüm. Çiftli merdane ve mikserlerdeki tarzda sıyırıcılı merdane opsiyonları var.