Akrep Çiftliği

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

ŞANLIURFA’da zehirli akrep toplayan Ali ve Bilal Yılmaz kardeşler, çok değerli olan akrep zehrinin sağımını yapmak için bir depoda tesis kurdu.

Dünyada sadece Şanlıurfa’da bulunan ve zehrinden serum elde edilen Androctonus Crassicauda akrep türü

Geceleri tarla ve ahırda yakalayan Yılmaz kardeşler, bunları özel cam kutularda muhafazada tutarak Sağlık Bakanlığı'na satışını yapıyor. Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü akrepleri arasında.

Çiftlik sahibi;
"Dünyada ilaç ve kozmetik ürünlerinde akreplerin kullanıldığını öğrenince böyle bir tesis kurma hayalim vardı onu gerçekleştirdim. Bu tesise benden başka kimse girmeye cesaret edemiyor. Tarım Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünden izin alarak bu tesisi kurdum. Bu şekilde anaç toplayarak akrep yetiştiriciliğini yapıyorum. Şuanda bu tesiste 150 anaç akrep var ve bunlar yılda 80-120 arasında doğum yapıyor."

"Bizim burada bulunan akrepler oldukça kaliteli bir akrep türüdür. Bu tesisin burada kurmamızın amacı anaç akreplerin doğumunu sağlamak ve Şanlıurfa’nın tanıtımını yapmaktır. İlaç ve kozmetik sektöründe oldukça muazzam bir geliri bulunmaktadır. Bu akreplerin zehri dünyadaki en pahalı sıvısı arasında yer almaktadır. Akrebin 1 litre sıvısı uluslararası piyasasında 1 litresi 10 milyon dolara satılmaktadır. Bizim bu tesisimizde ise yılık 1-2 litre sıvı alma kapasitesi bulunmaktadır. Ancak bizim akrep sağım tesisimiz yok. Bunla ilgili olarak resmi girişimlerimiz devam etmektedir. Bu proje hayatta geçirilmesi durumunda ticari olarak ve Şanlıurfa’nın tanıtımı açısından büyük bir projedir."

Resimler ve ekler

• akrep_tesisi_kuran_kardesler_devlet_destegi_istiyor_h118410_7eebb.jpg
    akrep_tesisi_kuran_kardesler_devlet_destegi_istiyor_h118410_7eebb.jpg
    38.7 KB · Görüntüleme: 413
  • 57c084936ce4360b8869e313.jpg
    57c084936ce4360b8869e313.jpg
    173.6 KB · Görüntüleme: 348
Amerika ve Avustralya'da yılan ve akrep zehri ile uğraşan çok insan var.

Potansiyeli görmek girişimciliğin en zor kısmı. Adamlara helal olsun, potansiyeli fark etmişler.

Örümcek çiftliği de var. Ülkemizde bu tür girişimler zamanla gelişip artması ve yeni iş kapıları bakımından çok önemli.

Bende takdir ettim onları, İnşallah başarılı olurlar.

• Beğen
Tepkiler: ELPRESACANARİO

Çabaları takdire değer olsa da "1 litre için 10 milyon dolar" rakamı biraz sallama geldi.

1 litre normalde ufak bir miktar. Fakat zehirli bir böcekten alınan 1-2 damla ile doldurulduğunu düşününce 1 litre, 1 tona eşit oluyor benim gözümde :D.

10 milyon olur mu olmaz mı bilmiyorum ama azımsanmayacak derecede çok kazandıracağını biliyorum. Avustralya'da tamamen bundan geçinen aileler var. Hatta hayvanat bahçeleri bile zehirli yılanları satın alıp, sağıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
1 litre normalde ufak bir miktar. Fakat zehirli bir böcekten alınan 1-2 damla ile doldurulduğunu düşününce 1 litre, 1 tona eşit oluyor benim gözümde :D.

10 milyon olur mu olmaz mı bilmiyorum ama azımsanmayacak derecede çok kazandıracağını biliyorum. Avustralya'da tamamen bundan geçinen aileler var. Hatta hayvanat bahçeleri bile zehirli yılanları satın alıp, sağıyorlar.

Bir getirisi vardır muhakkak ona itirazım yok. Ama söylenen rakam çok abartılı. 10 milyon dolar ne kardeş uranyum mu satıyoruz :D

• Beğen
Bir getirisi vardır muhakkak ona itirazım yok. Ama söylenen rakam çok abartılı. 10 milyon dolar ne kardeş uranyum mu satıyoruz :D

Aslında bu rakamlar habere konu olan adamların uydurduğu rakamlar değil. 1 gallon'u 39 milyon dolar diye yabancı kaynaklarda da geçiyor. 1 gallon da 3.78 litreye eşit.

Ülkemiz dünyanın en zehirli akrep türlerine ev sahipliği yapıyor.

• Beğen
Aslında bu rakamlar habere konu olan adamların uydurduğu rakamlar değil. 1 gallon'u 39 milyon dolar diye yabancı kaynaklarda da geçiyor. 1 gallon da 3.78 litreye eşit.

Ülkemiz dünyanın en zehirli akrep türlerine ev sahipliği yapıyor.

O zaman 10 milyon dolara bir sene o akrepler ile aynı yerde yaşarım hiç sıkıntı yok. Hatta hepsini nüfusuma alır öz evladım gibi özen gösteririm. :D

Şanlıurfa Suruç da Suriye sınırının mayınlı sahanın dibinde askerlik yaptım 2001 yılında.orda çok akrep vardı,adanalı arkadaş yakalayıp koleksiyon yapardı.canlı canlı verdiğin içine iple salardı veya sarı renk yada metalik renk yaldız boya ile.intihar ederlerdi hayvanlar.çıkartıp kuruttuğunda güzel bir görüntü olurdu.

• Beğen
HOCA’DAN TAVSİYELER …
Arkadaşlar öncelikle Selamün aleyküm. İsmim Yunus Ayaz. 6 yıl Kur’an kurslarında hocalık yaptım. Ancak bazı sağlık nedenlerinden dolayı 2006 Kasım ayında ayrıldım. 12 seneden beri muhtelif işlerde çalışıyordum. Bu şekilde değişik ve farkli bir sektörde girişim yapmak istiyordum. 1 Kasım 2018 tarihinde dünya gazetesinde konu ile alakali bir haber gordum. Araştırma yaptım. Bu ise gonul vermiş tek resmi üreticiye ulaştım. Beyefendinin 2015 ve 2016 yılında Youtube da yayınlanmış videoları var. Konu ile Sabancı holding den Emine sabanci bu isi takip ediyor . Ocak 2017 yılında büyük ilaç firmaları ile bu ise giriyor ve geçen ay ekim 2018 tarihinde Eskişehir de 7000 M2 lik süper bir fabrika kuruyor. Yurtdışından büyük ilaç ve kozmetik firmaları bu akrepten üretilen zehiri hammadde olarak satın alıyor. Bu işin karli bir is olduğuna başka ispata gerek var mı ? Tabii ki yok. Ben de bu işe Bismillah dedim ve girdim. Şimdiden hayırlı olsun herkese. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler. Ayrıca şunu da belirteyim bu sari ve siyah akrep dünya üzerindeki 1753 akrep cinsinden en kiymetli olanlarından ilk 10 nun içindedir …
Yunus Ayaz – Girisimci
Ümraniye/İstanbul
Telefon … 05550158434
Mail … yunusayaz25@gmail.com
İlgili haber … http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/turkiyenin-ilk-antiserum-uretim-tesisi-acildi-40976908