taş kırma makinesi

S.A.Arkadaşım, bizde taşlı tarla makbuldür.Ancak taşların büyüklüğü ve mineral yapısı önemli.
Örneğin buralarda kireç taşı çok yaygın, buda çok kireçli toprak demek.Bu durum tohumun çimlenmesinden, gübrelemeye olumsuz etki demektir.
Kayaç yapısı volkanik olursa durum değişir. Bu kayaçlar ın ayrışmasıyla fosfor açığa çıkarken,bu durumda da yaptığın faaliyet te sulama önemli hale gelir...

Tarladaki taşlar küçük küçük ise yani el kadar diyelim zarar etmez hatta iyidir.

Eğer daha büyük boyutlarda ise taş kırma makinası tamamen kül-ufak yapıyor. Toplama makinesi toplayıp başka yere boşaltıyor. Her iki makinede çok pahalı. Çiftçiler ihtiyaç olunca kiralıyorlar. Sahibinden com da Traktörler için olanlarına Konya'dan 55.000-100.000 Euro arasında fiyat vermişler. İkinci el fiyatları daha düşüktür.

• Beğen
Tepkiler: sel42
Tarladaki taşlar küçük küçük ise yani el kadar diyelim zarar etmez hatta iyidir.

Eğer daha büyük boyutlarda ise taş kırma makinası tamamen kül-ufak yapıyor. Toplama makinesi toplayıp başka yere boşaltıyor. Her iki makinede çok pahalı. Çiftçiler ihtiyaç olunca kiralıyorlar. Sahibinden com da Traktörler için olanlarına Konya'dan 55.000-100.000 Euro arasında fiyat vermişler. İkinci el fiyatları daha düşüktür.
Tarladaki küçük taslar ne yönden iyidir. Toprağın gevşek kalip hava almasi açısından dolayi mi?

• Beğen
taş toplama ceviz-fındık büyüklüğündeki taşları almıyor.. zaten onlarında zararı yok hatta toprak yapısına faydası var.. olması gereken normal bise..

sonuçta toprağın anası taş:)

her 2 makinayı kullanan varsa aydinlatsin.. lakin toplama daha makul görünüyor.. kirmada toprak un-ufak olacak komple..

• Beğen
Tarladaki küçük taslar ne yönden iyidir. Toprağın gevşek kalip hava almasi açısından dolayi mi?

Bir ziraat mühendisi arkadaşım taşlı alana bahçe kurdu. Bu alan epeyce taşlı bir tarlaydı. (patates-elma gibi toprağın yarısı taşlı)

Ben ısrarla taşları makina ile toplatalım dedim. O kabul etmedi ve şimdi çok güzel, sağlıklı bir bahçesi oldu. Bana şöyle anlattı;

En önemli etken; Taşlar toprağı serin tutuyor. Bu toprağın hemen çatlamasını ve rutubet kaybını önlüyor. Taşların altları devamlı ıslak-nemli. Bu yüzden küçük canlılar devamlı taşların altında yaşıyorlar. Ayrıca yağan yağmur sularının alta rahat inmesini sağlıyorlarmış. Ayrıca küçük taşların pulluğa vs. bir zararı yok. (Büyük taşlar hariç)

Bir de yeni öğrendim meyve fidanları dikilirken fidanların bir kenarına çukur açıp taş dolduruluyor. Kolay sulanıyor, su hemen köklere iniyor. Su ve zaman kaybı olmuyor.

Eskiden analar çocukları için gelin bakarken bugünkü gibi sıfır beden değil bilekli ve kalçalı (özür dilerim, yanlış anlaşılmaz umarım) gelin bakarlarmış.Yani önemli olan çalışacak ve doğurma kabiliyeti olan kadın aranırmış...
Bu kadar lafı sırf aşağıdaki söz için mukaddime yaptım...
Eskiler demiş ki ;
Tarlanın taşlısı, yemeğin salçalısı, kadının kalçalısı makbuldür...
Yani verim yapacak tarla,doğurgan kadın ile bir tutulmuş...
Ve hatta öyle tarlalara" döllek "denir bizim buralarda.
Laf nerden geldi buraya, yine çok konuştum...

Toprak incelenirken, tabakalarinin EN altinda/temelinde;

R harfi var=Rock=Ana Kaya/Taş var..

bu ana kaya parçalanma sonucu taslar sonrada toprak oluyor..

taşın nem tutma dışında minarel deposu olma vs.. birçok hikmeti var..

sonuçta toprak taşın evladi:)
--
taş toplama aşırı taşlı tarlaları 1 seferde temizliyemiyor 2. sefer gerekiyor.. aslında ilk sefer sonrası kalanı ellemiyeceksin demekki..

Bir ziraat mühendisi arkadaşım taşlı alana bahçe kurdu. Bu alan epeyce taşlı bir tarlaydı. (patates-elma gibi toprağın yarısı taşlı)

Ben ısrarla taşları makina ile toplatalım dedim. O kabul etmedi ve şimdi çok güzel, sağlıklı bir bahçesi oldu. Bana şöyle anlattı;

En önemli etken; Taşlar toprağı serin tutuyor. Bu toprağın hemen çatlamasını ve rutubet kaybını önlüyor. Taşların altları devamlı ıslak-nemli. Bu yüzden küçük canlılar devamlı taşların altında yaşıyorlar. Ayrıca yağan yağmur sularının alta rahat inmesini sağlıyorlarmış. Ayrıca küçük taşların pulluğa vs. bir zararı yok. (Büyük taşlar hariç)

Bir de yeni öğrendim meyve fidanları dikilirken fidanların bir kenarına çukur açıp taş dolduruluyor. Kolay sulanıyor, su hemen köklere iniyor. Su ve zaman kaybı olmuyor.
Verdiginiz faydali bilgiler için çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: sel42 ve ENES4422