Aslında Bütün Mesele Türkiye'nin Motor Üretmeye Kalkışmasıydı!

şimdi uzun uzun yazilmiyo ama.. gümüş motorla aynı tarihlerde hatta 1950'lerde..

thk.. ankara da bildigin komple uçak motoru uretiyo.. devletin/genelkurmayın emriyle..

mühendisler yurtdışına özel gidiyo vs sonuçta yıllık 200 motor luk fabrika düzen kurulup resmen motor uretiliyo..

alıcıya yani genel kurmaya gidiliyo..

alınan cevap aynen;

"abd marshal yardımı kapsamında bedava veriyo.. size sipariş veremem"

şaka değil.. komik değil..

Meraklısı alsın okusun bu kitabı..

niye gavurcuklarin malini-arabasini-traktörünü övmek zorundayız çok net anlar..

marshal yardımı için gelen heyetlerin ve yerli isbirlikcilerin tümü yerli motor-otomobil için..

hayal, gerek yok diyip milleti sindirmisler resmen!

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Meraklisina..

agir-sanayi-davasi-kitabi-m-mustafa-uzun-Front-1.jpg

Batının emri ve anlamsız kuru ve onursuz sevdasıyla bu milletin sırtına binip kene gibi kan emen..
kendini akıllı sanan...
yüzünde vatansever maskesiyle
bu asil milleti davar gibi gütmeye çalışan.
kim ve hangi akıl var ise..
,,,,,,,,,,,,,,,,,, siz anladınız.
bir laf vardır...
arlı arından utanır..
arsız ben kazandım sanır..
birgün sabır biter...
her günün hesabı sorulur..
kimse merak buyurmasın..

Yusuf..

Ithallere kredi veriliyo pancar motora verilmiyo..

Ithalleri satanlar %99 musevi-rum-ermeni.. bi ara 60-70 kisi toplanip pancar mitordan da bayilik alma meselesi oluyo.. anlasilamiyo.. cunku ithallerden %30 kar ediyolar.. pancar motor %10 veriyo..

Erbakan hatiralarinda diyoki bayilik icin gelenlerden SADECE 3'unun ismi musluman-turk ismi idi!

---

Cemal Gursel kafaya koyuyo yerli araba yapcaz.. O nun kanina giren de Erbakan'dir..

Sayin Cumhurreisimiz ithal araba icin 1 yilda devletin verdigi doviz tahsisatini bize verin.. fabrikasini kuralim deniyo.. olmuyo OLDURMUYOLAR! ister fetocu de ister gotocu de..

Her donemde hain vardi..

Guzel bi soz var.. "kahraman cikarmada da hain cikarmada da rekor bu milletindir!" Aynen dogru.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Rahmetli erbakan çok akıllıydı ama tez canlıydı bu ülkenin vakit kaybetmeye tahammülü yok mantigiyla çok acele etti bazı şeylerde ve şer odaklarini hainleri uyandırdı en son konuşmasi gerekeni hep ilk önce konuştu ve tabiri caizse indirildi

İlklerin Adamı-Nuri DEMIRAG

Sermayedarın olmadığı, toplu iğne bile yapacak kadar sanayileşmenin olmadığı iddia edilen 1930’ların Türkiye’si. Divriği’den çıkan bir müteşebbis, ülkeyi bir uçtan bir uca “Demirağlarla” örmekle kalmayıp, ülkenin ihtiyacı olan uçakları üretiyor, Sahibi olduğu bugünkü Atatürk Havalimanının arazisinde “Gök Okulu” açıp gençleri pilot olarak yetiştiriyor, İstanbul’a ilk boğaz köprüsü projesi yapıp, kaynağını buluyor, Divriği’nin bir maden yatağı olduğunu, yaptırdığı çalışmalarla 14 çeşit madenin çıkarılması için teşebbüslerde bulunuyor.
Yine 1930’lu yıllarda, ülkenin bu madenleri işletmesi için gerekli enerjinin olmadığının farkına varıp, “Keban Barajı” projesini gündeme getiriyor, kaynağını buluyor, Karabük Demir Çelik fabrikası, TBMM binası, Çimento Fabrikaları, İzmit Kağıt Fabrikası, Bursa Sümerbank Merinos Fabrikasını yapıyor, İlk paraşüt imalatını yapıyor, Çok partili sisteme geçen Türkiye’de ilk muhalefet partisini, Milli Kalkınma Partisi'ni kuruyor, İlk özel radyo istasyonu yatırımını yapıyor, elektrik santrali kurmak istiyor, İstanbul’un en büyük doğum hastanesini yapmak istiyor, Erzincan depreminde devletten önce bölgeye gidip, yaralara merhem olmaya çalışıyor, onlarca hayır yatırımı, okul, çeşme, cami yaptırıyor...
Daha niceleri...
Anadolu’nun bağrından çıkmış bu “Öncü” insan, dönemin “kifayetsiz muhterisleri” tarafından engelleniyor... Hayatını bu millete faydalı olmak için geçirmiş “ilklerin adamı” her engellenişte kendi kendine sormuş: Niçin? Ümitsizliğe düşmeden, her engellenmede yeniden başlamış mücadeleye...
Sonuçta, Türkiye’nin en zengin iş adamı olan Nuri Demirağ ölürken kızına, “Dünyaya otuz yıl geç gelseydim Türkiye’nin kaderi değişirdi” diyecektir. Bu belgesel roman, olmazı olduran bu “öncü adam”ı gençlere tanıtmak ve aslında bu toprakların insanlarının isterlerse neleri başarabilecekleri anlatan bir kitaptır.

---

DUNTAYA 30 YIL GEC GELSEM TURKIYE NIN KADERI DEGISIRDI!

• Beğen
Tepkiler: hoca91 ve umut71
adnan kahveci...
recep yazıcı...
muhsin yazıcıoğlu..
adnan menderes...
listede ilk aklıma gelenler
nuri demirağı ilkdefa burdan duydum ve kendime kızıyorum bu zamana kadar neden öğrenemedim
özkan.77 ve trakkulup olmasaydı hiç öğrene meyecektim işte o yüzden fecebboka değil bu siteye takılıyorum
trakkulup ü seviyorum.......

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77