154 Leyland fren problemi

1973 sarı morris Leyland sahibi oldum muayen yaptiracagim ama sol fren balatalari bağlanmıştı sokup temizledim ayar circirini sonuna kadar sıktım balata ve diskler temiz ama ayar tutmuyor yardımlarınızı bekliyorum

Ucu aşınmış ve bitik bir disk örneği

Resimler ve ekler

• WP_20160905_13_38_24_Pro.jpg
    WP_20160905_13_38_24_Pro.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 267
Leyland traktörlerin balatası küçük el kadar bir şey. Eğer traktör çok yatmış ise balatalar YENİ OLSA BİLE sertleşmeden dolayı özelliğini kaybediyor. Çok ucuz ve değişmesi kolaydır. Siz ne kadar ayarı sıksanız bile fren az tutar. Balata değişince tam olarak fren tutar.

geçmiş olsun bende yeni aldım balatalarını eskiden aldıgım balataların rengi siyah gibiydi ve çabuk sertleşiyor ve tutması için frenlerin sonuna kadar abanılması gerekiyodu ve sol tekerlegın keçesindne yağ kaçıyor.ne zmandan beri farkındayım ama bi türlü parçasını almak mümkün olmadı.Allahtan balatalara değmiyor yağ yoksa durum kötü.! ay kadar oldu değiştirmiştim balatarları bu sefer değişik balata verdi parçaacı bunlar niye değişik dedim artık katkı maddesi kullanılmıyormuş ve daha sağlam dedi rengi kapalı sarı gibi bişey ama Allahı var balatalar güzel frenlere basıyorum sanki ABS var gibi kaydırmadan duruyor traktor.ama kötü tarafı bu uzun sürmüyor.Sen diskleri değiştir kesinlikle ayar çubuklarında sıkıntı varsa onu da değiştir. bide tekeri söktüğün zaman fotosunu buraya at yardmcı olurum

Disk i de alıp takım değiştirmek en iyisi galiba birde sürekli iyah duman normal mi arkadaşlar

Sürekli kara duman atması normal değil bendeki de 40 yaşında ama yükte bile kara duman attığını bılmem fakat kışta veya sabah ilk çalıştırdıgımda kendini toplayana kadar biraz atıyor o normaldir.Sen mazor filtrelerini temizle gerekıyosa değiştir birde deponun dibine bak pislik varmı diye eğer mazt az olup pisliği çekerse o zaman allah kolaylık versin benım başıma geldi 1 ay motor kendını zor topladı gaz yemez oldu halıyle kara duman da vardı.Birde motor ne zaman rektefeye gırmış ogren motorcuya gıt o anlar motora baktır.Kara duman normal değil pompa ayarından da olabilir pompa ayarsızdır veya acılmıstır motor hızlı gıder ama yokusa yuke geldıgınde çabucak kesılır.

Bugün üçüncü kez söküp diskleri torna yaptırdım balatalari zimparaladim ayar çubuğunu sokup iki cm kestim ve tekrar kaynattıktan sonra taktim şimdi fren düzeldi kaziklamadan duruyor muayenede frene nasıl bakıyorlar siyah dumana gelince ilk çalıştırmada oluyor

Bugün üçüncü kez söküp diskleri torna yaptırdım balatalari zimparaladim ayar çubuğunu sokup iki cm kestim ve tekrar kaynattıktan sonra taktim şimdi fren düzeldi kaziklamadan duruyor muayenede frene nasıl bakıyorlar siyah dumana gelince ilk çalıştırmada oluyor

Muaynede adam diyor biraz hızlan aniden frene bas diyor sen sonuna kadar aban frenlere kayarsa kaysın.Ama ilk başta 2 fren aynı anda kısmaya başlamazsa sıkıntı olmaz fakat sen frene basınca biri tutat biri tutmazsa kusurlu yazar.Ayrıca muayneden geçtikten sonra frenlere tekrar bi bak diskleri hiç tornayla uğraşma yenisini al fren çubukları yamuksa falan onlarıda değiştir.Siyah dumanı ilk çalıştırmada her traktor atar.Kubota 100 beygir kullanıyorum piyasaya balye yapıyorum traktor 2015 model sıfır alındı o bile ilk çalıştırmada kapkara duman atıyor onda sıkıntı olmaz