Cızlavat - Gislaved Ayakkabı

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Yılların eskitemediği ayakkabı; İsveç Gislaved bölgesinde Gislaved ismiyle araba lastiği imal eden bir firmanın yine aynı isimle imal ettiği lastik ayakkabılar.

1930 lu yıllardan beri kullanılagelmiştir.
Yekpare lastik olan bu ayakkabılar özellikle Anadolu'da kırsal kesimde yaygın olarak kullanıldı. Daha sonralardan değişik markalar adı altında üretilse de halk arasında hepsine CIZLAVAT (cızlavet) denildi.

Günümüzde bu "gara lastik papıçlar" renk ve dizayn değişikliğiyle halen ülkemizde ve Avrupa'da kullanılmakta.

kara-lastik_428791.jpg

13706873_1740648046188864_977300637_n.jpg

galoshes.jpg

Çocukken en büyük kabahatim okul ayakkabılarımla top oynamaktı. Fakat bu lastik ayakkabılarla top oynayabiliyordum. O yüzden çok seviyordum.

Bütün arkadaşlarım benimle aynı durumdaydı.:) Tek kötü tarafı vardı, şut çekince ayağından fırlayıp gidiyordu. ;)

Bir de yılların eskitemediği bir ayakkabı daha var. Hepiniz bilirsiniz benim de arazide kullandığım Mekap'lar.

Resimler ve ekler

• 23209662_524686416.jpg
    23209662_524686416.jpg
    116.6 KB · Görüntüleme: 565
Son düzenleme:
Çocukken en büyük kabahatim okul ayakkabılarımla top oynamaktı. Fakat bu lastik ayakkabılarla top oynayabiliyordum. O yüzden çok seviyordum.

Bütün arkadaşlarım benimle aynı durumdaydı.:) Tek kötü tarafı vardı, şut çekince ayağından fırlayıp gidiyordu. ;)

Bir de yılların eskitemediği bir ayakkabı daha var. Hepiniz bilirsiniz benim de arazide kullandığım Mekap'lar.

Abi çocukluğumuzun en paşa ayakkabısıydı mekaplar, sonra şaki ayakkabısı oldu, yazık oldu...

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Bi yerde okumuştum bu ayakkabıları ürettiklerinde Türklere satalım soğuk günlerde giydiklerinde ayaklarından romatizma olsunlar ve savaşçı kimliklerini kaybetsinler demişler sonra yıllar geçince romatizmada artış olmuş lakin tatmin edici değil sebebini araştırdiklarinda 1. Etken yün çorapla giyilmesi soğan sarımsağın tüketilmesi hastalik yayılımını azaltmış gerçektende kuru bi lastik ayakkabıyla kar üzerinde yürürdük şimdiki diz ağrılarının sebebi olduğunu düsünüyorum

• Beğen
Tepkiler: ENES4422