Dip kazan

İdealmi ?
ed2668650bf63e4e3b3704d329424fdc.jpg

Biz ayçiçeği yerlerine buğday ekimine hazırlarken pulluk, kazayağı, Çizel gibi toprağı kabartan ya da topaç çıkaran ekipman kullanmamayı tercih ediyoruz. Bunun yerine aysan ya da Tiller gibi kültivatör familyası daha güzel işçilik yapıyor kanaatimce. Goble ile de hazırladığımız oldu ama saydıklarımın tümü pulluk ile hazırlanan yerlerden daha güzel iş yaptı. Eskiden pulluk ile sürüp ekerdik ayçiçeği yerlerine buğday. Mibzer bile zor gider, sürekli tıkanırdı.

Pottinger falanda çektim buraya ama bu yaz çok kurak geçti 1 kez yağmadı mübarek sonra bu işi yapalım dedik hiç yapmışlığım yoktu anız yerine falan çektim dünde bu işi yaparken bıraktım felaket ağır toprak canım sıkıldı bıraktım bide 40 dekardı orası yapmadım vazgeçtim motorda ağlıyordu zaten [emoji3]

• Beğen
Tepkiler: hüseyinaslan

Bu dipkazanların kanatlıları güzel. Bunlar traktörü tutuyor güzelde iş yapmıyor. Azim ejder, Gaspardo pinoccio tarzı olanlar daha iyi işliyor toprağı. Ayçiçek yerine değil de buğday ve kanola yerine çekmek daha mantıklı.

Üzerine iyi bir yağmur yağacağı bilinse Ayçiçek yerinede çekmek makul olur.farklı bir açıdan düşünürsek eğer,baharla birlikte ayçiçeği ekimine hazırlanan arazinin üzerinde turlu turlu yine geziniliyor ardından buğday ekimleri esnasında potinger olarak tabir ettiğimiz disk tillerlerimiz yeri surmekle beraber katmerli bir şekilde altını yabanlaştırıyor.konuya geçersek kurudayken patlatılmış bir Ayçiçek yeri buğday ekilmeden once sağlam bir yağmur gorup ekim zamanına yalın sureçtede tava gelirse bu uygulamanında faydası olur.yağmur yemiş kuru patlatma kesekleri flamingo ardından potinger veya merdaneli aysanla birlikte güzel kıvama gelir,ben potingerlerden once tavlı arazide 9lu çizellerle ideal surum yaparak ayçiçeği yerini buğdaya bir çok kez hazırladım üstelik hiç problem yaşamadan.