Sıfır Traktör Alımında Yaşanan Pişmanlıklar

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Teknolojiyi ve son ürünleri takip etmek ve imkanlar dahilinde kullanmak elbette herkesin hakkı.

Çevremde çok sayıda çiftçi mevcut traktörünü verip sıfır traktör aldı. Bunların yaklaşık % 40 civarı çok pişman oldu. Sonradan gidip tekrardan traktör aldılar. Tabi bu durumda çok zarar çekilmiş oldu.

Bu durum için bir çok neden sıralanabilir, yapılan hatalar genel olarak 2
konuda yapılıyor.
1- Güçlü traktörü verip küçük traktör almak.
2- Yaptığı işe uygun olmayan traktör almak.

1. hataya örnek olarak;
-Birinci sınıf MF 168 traktörü verip 60 lık iki çeker Same almak.
-Birinci sınıf 70-56 verip JD 50-50 almak.
-60-66 verip 55-56s almak.
-8073 steyr verip 60 lık Erkunt almak.
...

2. hataya örnek olarak;
-Açık tarla işi yapan kişilerin MEYVECİ TRAKTÖR alması. (derin işleme yapamadılar, yapınca traktör oturup kalıyor)
-Meyvecilik yapanların büyük ve yüksek traktör almaları.(bahçelere giremediler, ağaçlara yaklaşamadılar)
-Küçük işi olanlar heveslenip büyük traktör almaları.
-Sadece balya ve saman işi yapanların kabinsiz ve küçük trakör almaları.
...

Elbette bu insanlar traktörleri alırken çoğunlukla 5 yıl ödemeli ve kredi ile aldılar. Bir kaç ay içinde geri verip tekrar mantıklı davranıp ikinci sıfır traktörleri aldılar. Bütün bunlar ise çok büyük maddi yük getirdi.

Ne acıdır ki; bu duruma düşenler fuarlarda veya diğer zamanda acentanın ısrarına ve pazarlama taktiğine yenik düşen insanlar.

Alım yapılmadan önce servis-pazar durumu-ihtiyaçlarımız-gelecekteki büyüme oranımız iyi analiz edilmeli.

Rabbimden zararsız alış-verişler dilerim.

massey_ferguson_168.jpg

Piyasayı 90 lı yıllarda MF ve NH domine ediyordu, bir miktar da steyr in payı vardı. Keşke işin kolayına kaçmayıp 4 çekerli, yüksek motor güçlü, konforlu modelleri piyasaya daha erken sürseydiler. Gümrük duvarına sırtlarını dayayıp yan gelip yattılar. Gümrük birliği anlaşması devreye girince uyandılar, ama bu kez de UZEL ailesi kavga edip fabrikayı batırdı. Yoksa UZEL Türk çiftçisinin ihtiyaçlarına uygun traktörler üretmeye başlamıştı. Belki de şu anda MF markasıyla değil kendi markalarıyla çok güzel traktörler üreteceklerdi. Yazık oldu.

Trakklüp burda devreye giriyor.trakklübe danışmadan sormadan fikir almadan bu işlere kalkışmayın.tecrübe pazarda satılmaz.dinlemezsen ağır bedeller ödersin.trakklüp iyiki var.kuruluşundan bu güne kadar kimin emeği geçtiyse hepsine kocaman bir teşekkür.arkadaşlar burası bedavadan tarım ve hayvancılık danışmanlık sitesi.karşılıksız samimi.

bizim burda köylerde hep iki traktör var sanırsın 200 dekar yer işliyor en agası 100 dekarı geçmez yarısı da kiradır yeni bi dünya makina evlrin önünde dizili adamlar kazandıgını demire yatırıyor sonra da benim cebimde çay parası yok ben kazanmıyorum diyor
Bu olayın nedenlerinden biride insanlar artık menfaat dostluğu yapmaya başlamış olması.
Veya "komşu komşunun külüne bile muhtaçtır" atasözünü unutmuş olması.
Artık insanlar "komşum benden yazın sapan ister" "tırmık ister" "belki kendi traktörü güçsüz kalır da benim çiftçekeri ister" diye suratları asık dolaşıp, kimseye bir takımını vermemek için selamı sabahı kestikleri için herkes bu şekilde parayı demire yatırıyor.
Yani uzun lafın kısası "kötü komşu insanı mal sahibi yapıyor" diye düşünüyorum.
Büyüklerim benim yanıldığım yerleri düzeltirlerse gerçekten çok mutlu olurum. İnşallah ben yanlış düşünüyorumdur. 😞
İnşallah insanlar birbirine menfaat için güleryüz göstermiyorlardır.😞
İnşallah kardeşler kalleş, akrabalar akbaba olmamıştır.😞

Saydığın örneklerin tamamı kafama yatmadı abi, Almak istediğin motor sattığından daha yüksek özelliklere sahip ve mümkünse daha donanımlı olmalı bence. Yalnız 168 verip 60'lık çiftçeker Same alan abi niye pişman oldu anlayamadım.

Bir de ekipman alımı sırasında yaşanan pişmanlıklar var. Adam sıfır ekipman alıyor, birkaç sene sonra motoru büyütüyor, yeni motora küçük geliyor ekipman. Değiştirsen ayrı dert, değiştirmesen ayrı dert. Bir de orada belirli bir standardı tutturmak lazım.

Saydığın örneklerin tamamı kafama yatmadı abi, Almak istediğin motor sattığından daha yüksek özelliklere sahip ve mümkünse daha donanımlı olmalı bence. Yalnız 168 verip 60'lık çiftçeker Same alan abi niye pişman oldu anlayamadım.

Bir de ekipman alımı sırasında yaşanan pişmanlıklar var. Adam sıfır ekipman alıyor, birkaç sene sonra motoru büyütüyor, yeni motora küçük geliyor ekipman. Değiştirsen ayrı dert, değiştirmesen ayrı dert. Bir de orada belirli bir standardı tutturmak lazım.

"168 Mf verip 60 lık iki çeker Same" yani dört çeker değil, normal iki çeker almıştı. Dört çeker alsa belki pişman olmazdı.

Piyasayı 90 lı yıllarda MF ve NH domine ediyordu, bir miktar da steyr in payı vardı. Keşke işin kolayına kaçmayıp 4 çekerli, yüksek motor güçlü, konforlu modelleri piyasaya daha erken sürseydiler. Gümrük duvarına sırtlarını dayayıp yan gelip yattılar. Gümrük birliği anlaşması devreye girince uyandılar, ama bu kez de UZEL ailesi kavga edip fabrikayı batırdı. Yoksa UZEL Türk çiftçisinin ihtiyaçlarına uygun traktörler üretmeye başlamıştı. Belki de şu anda MF markasıyla değil kendi markalarıyla çok güzel traktörler üreteceklerdi. Yazık oldu.

uzel konusun da çok haklısın sağlam ve güçlü traktör yapıyorlardı ama osmanlı gibi rakipleri onları içten yıktı bizlerde boşlukta kaldık ... biri çürük biri yavaş biri pazarı yok biri pazarı var ayağı yavaş vesselam uzel kadar hem sağla hem pazarı olan hem de kullanışlı makine yok

En son teknoloji bile olsa 10 beygir ufak traktor is degisikligi halinde bile her zaman pismanlik getirir kullanicinin beklentilerine gore her cesit traktor bulmak mumkun ben 4 silindir 2030 jd yi ve 3 silindir fordu verip bir 60 66 aldim hız olarakda memnun degilim ve 4 silindir araniyor cogu zaman fakat ihtiyaclarimi karsiliyor kapida iki traktor olacagina tek traktor tek dert var en iyi akilliligi traktoru teke dusurerek yaptigima inaniyorum her ne kadar iki ozelliginden memnun kalmasamda yakit tuketiminin az olmasi sorunlari kaldiriyor ortadan

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
uzel konusun da çok haklısın sağlam ve güçlü traktör yapıyorlardı ama osmanlı gibi rakipleri onları içten yıktı bizlerde boşlukta kaldık ... biri çürük biri yavaş biri pazarı yok biri pazarı var ayağı yavaş vesselam uzel kadar hem sağla hem pazarı olan hem de kullanışlı makine yok

Ayni olayida turk traktor icin dusunuyorum kirmizi kaportalar ayari traktor 2004 den sonra cikartamadilar

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Ayni olayida turk traktor icin dusunuyorum kirmizi kaportalar ayari traktor 2004 den sonra cikartamadilar

Kırmızı kaportaların fiyatı mavilerden pahalı, hatta kara kafa olanlar piyasada aranır oldu ve en çok prim yapan traktörler.

Yeni çıkan bir ürünün nasıl olduğu zaman içinde anlaşılıyor. Kimi balıklama atlayıp alıyor ya memnun kalıyor yada tecrübe ile pişman oluyor.

Fakat araştırma yapanlar daha sağlam alış-veriş yapıyor.