Su Kuyusu TUZLULUK Sorunu

Arkadaşlar tarlalarımı sulama amaçlı su kuyusu açtırdım. Ancak istediğim derinlikte su bulamadık bizde daha derine indik. En sonunda 220 m civarında su çıktı. Büyük ihtimal deniz suyu. 200 m ye dalgıç pompa saldık ve su çıkartmaya başladık. Suyun tadına baktık ve zehir gidiydi. Analiz yaptırdım sonuçları aşağıda ;

25 derecede özel elektiriki Mikromhos/cm : 21600
Açıklama : 1.382 gr/ton suda ki tuz miktarı

%NaCl :23,2
Artık Sodyum Karbonat(me/lt) : 6,1 (2,5 me/lt limit üst değer)
Sodyum obsorpsiyon oranı (SAR) : 10,982
pH :7,05

Katyonlar..... me/lt
Kalsiyum Ca++ ......... 0,000
Magnezyum Mg++ ........ 8,410
Sodyum Na+ ............ 22,520
Potasyum K+ .......... 1,021

Toplam ........31,951

Anyonlar .......me/lt
Bikarbonat (HCO3-)....... 14,510
Klorür (Cl-) ....... 9,410
Sülfat (SO4-) ..... 8,000
Karbonat (CO3) ...... 0,031

Toplam.......... 31,951

Çok Yüksek Tuzlu Su ve Yüksek Sodyumlu Su

Bu analize göre ben bu tuzdan nasıl kurtulabilirim. Ve sağlıklı şekilde nasıl tarlamı suluyabilirim.

Güzel video teşekkür ederim. Burada anlatıldığı gibi tuzlu suyu akıtmak çok pahalı. Değil tarla sulamak içmek için bile yeterli için maliyeti yüksek arıtma sistemi gerekli.

Acaba bu su ile depo dolsursam ve bu depoya kalsiyum yani kireç atsam. Tuz ile reaksiyona girip tuzluluk yok eder mi. Bu suyu da tarla da kullansam.

video gerçekten çok güzel teşekkürler paylaşım için ama kuyu meselesine gelince o iş biraz değil baya bi zor size sıkıntı çıkaracak olan sodyum e magnesyum ec değerini en fazla artıran maddeler bunlar arıtmak belki çözüm olur ancak büyük arazilerde yeterli su elde etmek oldukça zor olur başka kaynakları değerlendirmek nasıl olur