FIAT 65-46 DT VE ÖZYÜCEL DESTE YAPAN NOHUT BİÇME MAKİNASI İLE NOHUT BİÇİMİ 2015...!!!

26/07/2015

Arkadaşlar bu fotoğraflarda ve video da geçen seneki nohut biçimini göreceksiniz. Özyücel deste yapan nohut biçme makinası ve Fiat 65-46 DT biçme görevindeydi. İleri ki tarihlerde yeni sezon fotoğrafları da gelecek...;)

alipasalierkan..........;)

Video HD 1080P....!!!

[video=youtube;_-C5KqbcI0M]https://www.youtube.com/watch?v=_-C5KqbcI0M[/video]
https://www.youtube.com/watch?v=_-C5KqbcI0M

image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx
image.aspx

SON

Cevap: FIAT 65-46 DT VE ÖZYÜCEL DESTE YAPAN NOHUT BİÇME MAKİNASI İLE NOHUT BİÇİMİ 201

Bereketli olsun kolay gelsin. Demekki deste yapan makinasıda varmış. Biz bunu diğrenle deste yapardık. Ne cins bu nohutlar. Yanma yapmıyor sanırım tohumu geliştirmişler.

Cevap: FIAT 65-46 DT VE ÖZYÜCEL DESTE YAPAN NOHUT BİÇME MAKİNASI İLE NOHUT BİÇİMİ 201

Yorumlar için sağolun arkadaşlar....;)

Bereketli olsun kolay gelsin. Demekki deste yapan makinasıda varmış. Biz bunu diğrenle deste yapardık. Ne cins bu nohutlar. Yanma yapmıyor sanırım tohumu geliştirmişler.
Bizde de normal biçme makinası vardı. Arkasına saç yapmıştık. Diğrenle toplayıp üzerinden çekiyorduk. Ama çok yorucu oluyordu. Bazı seneler işçilere söktürüyorduk. Ama işçilerde çok pahalıya maal olmaya başlayınca. 3 sene önce kızdık. İnternetten makinayı buldum. 24 saat içinde Konya' ya gidip, makinayı alıp geldik. Ertesi gün işe başladık. Bu sene 3 sezonu. Gayet memnunuz. Traktör az daha ufak olsa daha da iyi olacak. Bazı yan yerlerde desteler yakın düşüyor. Arasından geçmesi için diğrenle az desteyi takla attırıyoruz veya toplatıyoruz. Bu sene MF 135 ile biçecektik. Tam onun işiydi. Ama o da makinayı kaldırmadı. Nohutun cinsi ispanyol 98 beyaz. Senelerdir ekiyoruz. Sürekli ilaç atıyoruz. Yanmaması için. Ayrıca yaprak gübreside uyguluyoruz. Birkaç senede bir tohum değiştiriyoruz. Yeni bir çeşit değil yani. Ama en verimlisi ve en güzel pişen çeşit olduğu için değiştirmiyoruz.

Guzel makina bizim kuru fasulye ekiyoruz onlari da böyle makina toplar mi acaba makinayi nerden aldin

Makinayı Konya' dan aldık. ÖZyücel Tarım' dan temin ettik. Nohut ve mercimek biçiminde kullanılıyor. Fasulye de de olur diye tahmin ediyorum. Ama deneyen görmedim.

• Beğen
Tepkiler: keskın 39

Hayırlı olsun. Deste araları dar oluyor dedin ya, destelerin soldan indiği tarafa 30-40 cm katlanabilen bi sac eklesen desteler daha kenara düşer mi? Tırmiklarin boyu yeter mi o da ayri.

Yorumlar için tekrar sağolun arkadaşlar....;)

dedem bi ara bu makineyle biçmiş dane döküyor demisti sizin dane dökülmüyor mu
kolay gelsin

Nohut çok kurumadan biçmek gerek. İyicene kuruduktan sonra biçersen dökme yapabilir. Ama yine fazla bir dökme olmuyor Dökülse de işçi parasına vurduğun zaman makina ile biçmek daha kârlı oluyor. Ayrıca işçi söktüğü zaman köklerde geliyor. O zamanda biçerdöver ile dövünce kökler ve toprak parçaları geliyor. Nohutun içindeki yabancı madde oranı artıyor. Böyle daha temiz oluyor. Ayrıca tarla içindeki yeşil otlarda biçiliyor. Böylece onlarda kuruyor ve nohutu bulamıyorlar. Bu şekilde biçildikten sonra 1 hafta 10 gün kadar tarlada nohutu bekletiyoruz. Tamamen kuruyor. Bu makina ile tek sıkıntı olan şey tarlanın düz ve engebesiz olması gerek. Tarla zemini çok bozuksa ve nohut alçak boylu ise bazı noktalarda kalanlar oluyor. Ama o da yine işçi maliyetine vurulduğunda fazla bir önem teşkil etmiyor.

Bizim buralarda bicerle biciyolar.Sonuc nasil oluyor bilmiyorum.
Bizim nohutun boyu kısa olduğu için biçerdöver ile biçime uygun değil. Ayrıca biçerdöver ile biçimde çok toprak geliyor ve tarla içinde yeşil yabancı otlar varsa nohutu buluyor. En iyisi önceden biçip deste yapıp tarlada kurutmak. Sonra hasatını yapmak.

Hayırlı olsun. Deste araları dar oluyor dedin ya, destelerin soldan indiği tarafa 30-40 cm katlanabilen bi sac eklesen desteler daha kenara düşer mi? Tırmiklarin boyu yeter mi o da ayri.

Ekledik zaten fotoğraflarda gözüken parlak saçı yaptık. Ama yinede pek bi faydası olmadı. Eğer meyil ters tarafa kalırsa, makina ittirse de deste geri geliyor. Ara daralıyor. Anca ufak bir traktör olursa daha rahat olacak. Yada o kısma yürütücü bant gibi birşey icat etmek gerek ki makina itince bantı takviye yapıp daha ileri götürecek. Başka bir çare de makinanın biçme alanını büyütmek gerek. Yani daha büyük bir makina üretilmeli. Çünkü ufak traktörler artık kalmadı gibi birşey. Biçim alanı ufak kalıyor.

Ertuğrullar marka bu makineden bizde kullandık.Hem buğday sonraları da nohut biçtik ama ilk başlarken traktörün yolunun açılması gerekiyor.Son yıllarda sandan dolayı nohut olmayınca herkes yağlık ayçiçeğine yöneldi tek tük ekenler işçiden yıldığından dolayı biçere biçtirip eleterek veya öylece satıyor.Harman işini patozla mı yaptınız yoksa biçerin önüne mi attınız?

Ertuğrullar marka bu makineden bizde kullandık.Hem buğday sonraları da nohut biçtik ama ilk başlarken traktörün yolunun açılması gerekiyor.Son yıllarda sandan dolayı nohut olmayınca herkes yağlık ayçiçeğine yöneldi tek tük ekenler işçiden yıldığından dolayı biçere biçtirip eleterek veya öylece satıyor.Harman işini patozla mı yaptınız yoksa biçerin önüne mi attınız?
Bunun diğer markalardan farkı tırmık sayısı fazla. Nohut ve mercimek için özel yapılmış. Yol açmak gerekiyor. Ama ilaç attığımız için o izlerden gidiyoruz. Fazla problem olmuyor. Biçerdöver ile dövdük. Zaten desteleri bırakırken namlu şeklinde yapıyoruz. Biçerdövere ekin kaldırıcıları takıyoruz. Hiç insansız o şekilde dövüyoruz.

Yorumlar için sağolun arkadaşlar....;)

Bizde de normal biçme makinası vardı. Arkasına saç yapmıştık. Diğrenle toplayıp üzerinden çekiyorduk. Ama çok yorucu oluyordu. Bazı seneler işçilere söktürüyorduk. Ama işçilerde çok pahalıya maal olmaya başlayınca. 3 sene önce kızdık. İnternetten makinayı buldum. 24 saat içinde Konya' ya gidip, makinayı alıp geldik. Ertesi gün işe başladık. Bu sene 3 sezonu. Gayet memnunuz. Traktör az daha ufak olsa daha da iyi olacak. Bazı yan yerlerde desteler yakın düşüyor. Arasından geçmesi için diğrenle az desteyi takla attırıyoruz veya toplatıyoruz. Bu sene MF 135 ile biçecektik. Tam onun işiydi. Ama o da makinayı kaldırmadı. Nohutun cinsi ispanyol 98 beyaz. Senelerdir ekiyoruz. Sürekli ilaç atıyoruz. Yanmaması için. Ayrıca yaprak gübreside uyguluyoruz. Birkaç senede bir tohum değiştiriyoruz. Yeni bir çeşit değil yani. Ama en verimlisi ve en güzel pişen çeşit olduğu için değiştirmiyoruz.

Makinayı Konya' dan aldık. ÖZyücel Tarım' dan temin ettik. Nohut ve mercimek biçiminde kullanılıyor. Fasulye de de olur diye tahmin ediyorum. Ama deneyen görmedim.

135 MF bunun Kayhan ertuğrul 25 bıçak olanı her yerde kaldırıp götürüyor, seneye beni çağır az hidrolik kursu veriyim Erkan :D Bizde çekili tipi var, istersen gazlı mf ye istersen 154 leyland a tak, dağ bayır gider, yalnız son 5 senedir odunların altında kaldı, hiç yüzünü göremedim makinanın.

135 MF bunun Kayhan ertuğrul 25 bıçak olanı her yerde kaldırıp götürüyor, seneye beni çağır az hidrolik kursu veriyim Erkan :D Bizde çekili tipi var, istersen gazlı mf ye istersen 154 leyland a tak, dağ bayır gider, yalnız son 5 senedir odunların altında kaldı, hiç yüzünü göremedim makinanın.

Vallah bu MF' lerin hidrolikleri ölüm Nail abi. İyi ki zamanında bizimkiler hata yapıpta almamış. Kullandıkça yatıp kalkıp dua ediyorum...:D Abi vallah ilk gün taktık. Depodan eve kadar getirdi. Tabi yerden 1-2 karış anca kaldırdı. Evde bir indirdik, bir daha yok. Kaldıramadık. Kızdık bıraktık en sonunda. Ne hayallerimiz vardı. Onuda işe koşacaktık falan. Ama fıs çıktı. Sırf o iş için İstanbul' a gittik. Sıfır hidrolik valf kolu aldık. Hemde iki çıkışlı. Ayrıca hidrolik kolları, tulumbaları ve orta kolu komple sıfır aldık. Hepsini yeniledik. Ama gel gelelim. Hiç ağır birşey kaldıramadık daha. Römork falan kaldırıyor. Ama ekipmana gelince hiç kuvvet yok.

Vallah bu MF' lerin hidrolikleri ölüm Nail abi. İyi ki zamanında bizimkiler hata yapıpta almamış. Kullandıkça yatıp kalkıp dua ediyorum...:D Abi vallah ilk gün taktık. Depodan eve kadar getirdi. Tabi yerden 1-2 karış anca kaldırdı. Evde bir indirdik, bir daha yok. Kaldıramadık. Kızdık bıraktık en sonunda. Ne hayallerimiz vardı. Onuda işe koşacaktık falan. Ama fıs çıktı. Sırf o iş için İstanbul' a gittik. Sıfır hidrolik valf kolu aldık. Hemde iki çıkışlı. Ayrıca hidrolik kolları, tulumbaları ve orta kolu komple sıfır aldık. Hepsini yeniledik. Ama gel gelelim. Hiç ağır birşey kaldıramadık daha. Römork falan kaldırıyor. Ama ekipmana gelince hiç kuvvet yok.

Köşeli levyenin konumu yanlıştır, yada hidrolik basıncı düşüktür ayar gerekir.

Köşeli levyenin konumu yanlıştır, yada hidrolik basıncı düşüktür ayar gerekir.

Vallah kaldırma mantığını çözdük. Ama pek bir randıman alamadık. Basınç masınç ayarlarını da bırkaladık. Ama nafile...

Arkadaşlar claas 540 lazım fiyatlarını bilen varmı . Cmatik ikinci el de olabilir

Hem ikinci el hemde C-Matic çok zor bulursun. Ayrıca böyle bir ihtiyacın varsa ilgili bölüme konu açabilirsin. Bu şekilde mesaj ile yazdıkların kaybolur gider....

Cmatik olmasada olur aslında . Malatyada birtane cmatikvardı kaçırdım . Konyada vardı icradan diye almadım . Fiyatı nerelerde bilginiz varmı ?

kolay gelsin
nohut için hangi ilaçları kullandınız
bu yıl ilk defa ekim yaptım ilaç yerine 2 defa sıvı kükürt uyguladım dogrumu yaptım tam emin değilim ama dekardan 90-100 kilo arası nohut aldım.siz de kullandığınız ilaçları ve verimi paylaşırmısınız

Eyvallah kardeşim . Dediğim gibi konyada düzgünler de birtane vardı 1300 saatte. Ama icradanmış 160 bin dedi ben çok uygun diye atıldım icradan diyince kafa tang etti ağlayanın malı gülene hayretmez diye almamıştım . Hayırlısı sağol kardeşim