TOHUM EKME ZAMANI ?

Malum ekim ayı yaklaşıyor tohumlar toprakla buluşacak.Ekim hazırlığının çoğu tamamlandı ancak ekim zamanında tereddütlerimiz var.Erken mi ekelim geç mi?
Hangisi daha iyi olur kararsızız.Son iki yıl kendi bölgemizde erken ekilen buğdaylar daha iyi verim verdi ama bazı yıllarda geç ekilen ürünler daha iyi oluyor.Erken ekim dediğim ekim 1-10 arasında ekilen ürünler.Hasat zamanımız ise temmuz 15-20 arsında oluyor.
Değerli arkadaşlar erken ve geç ekimle ilgili tecrübelerini paylaşırlarsa makbule geçer.
Şimdiden tüm çiftçilerimizin yeni sezonu hayırlı olsun.Bol hayırlı bereketli sezon olması temennisiyle...

Biz genelde Kasım 10 ve Kasım 30 arası ekerdim ama geçen sene 18 ekimde ektim herkez dalga geçti şimdi buğday ekilirmi diye ben aldım 550 kg millet aldı en yüksek 300 kg köyun ortalaması 200 kg di busenede 20 ekim gibi ekicem

• Beğen
Tepkiler: Sipahi
Uygun Ekim Zamanı

Kışlık tahılların ekim zamanının belirlenmesinde en önemli kriterler, çimlenme dönemindeki tohum yatağındaki toprak sıcaklığı ve toprakta çimlenmenin başlamasına imkân sağlayacak suyun bulunmasıdır. Toprak sıcaklığının 8-10 °C olduğu zaman ekim yapılırsa kök gelişmesi hızlı ve kök tacı da derin olur. Bu uygun zamandaki ekim, soğuğa ve kurağa karşı dayanıklılığı artırır. Erken ekimde, geç ekimde kış dönemindeki şiddetli soğuklardan bitkinin zarar görmesine neden olacağı için sakıncalıdır (Süzer, S. 1994).

Bu çalışmada Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait 170 adet gözlem istasyonunun 1975-2010 yıllarındaki günlük ortalama toprak sıcaklığı değerleri kullanılmıştır. Serin iklim tahıllarında ortalama ekim derinliği 5-6

Resimler ve ekler

• uygunekim.png
    uygunekim.png
    593.9 KB · Görüntüleme: 137
  • Beğen
Tepkiler: XERİON