Bugday verim arttırımı nasıl yapılır?

S.a. Arkadaşlar geçen yıl forumda sık geziyordum fakat bu yıl pek fırsat olmuyo geçen yıl buğday tohumu önerisi bu siteden alıp Renan marka tohum ekmiştim ve dekara yani1000m2 ye 24 kilo tohum ve 20 kg DAP gübresi kullandım sonrasında 17kg üre kullandım iki kez ve verim olarak 700-800 kg aldım dekardan fakat bu oranı yükseltmek istiyorum ve size danışmak istedim bazı büyüklerime sordum ve mart gibi ekine merdane atmamı söylüyorlar bunu deneyen oldu mu faydası var mı ayrıca siz verim artırmak için nasıl bi yol izliyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
S.a. Arkadaşlar geçen yıl forumda sık geziyordum fakat bu yıl pek fırsat olmuyo geçen yıl buğday tohumu önerisi bu siteden alıp Renan marka tohum ekmiştim ve dekara yani1000m2 ye 24 kilo tohum ve 20 kg DAP gübresi kullandım sonrasında 17kg üre kullandım iki kez ve verim olarak 700-800 kg aldım dekardan fakat bu oranı yükseltmek istiyorum ve size danışmak istedim bazı büyüklerime sordum ve mart gibi ekine merdane atmamı söylüyorlar bunu deneyen oldu mu faydası var mı ayrıca siz verim artırmak için nasıl bi yol izliyorsunuz?
A.s kardes.800 un ustunu sen duydunmu bugdayda.veya duyan varmi?

aleyküm selam kardeşim. birincisi senin rakamların iyi maşallah. bereket versin. iki defa üre kullandım demişsin bence ikincisinde nitrat kullanabilirsin. ikincisi merdane çekmenin mantığını anlayamadım

Abi ikincisinde nitrat kullandım zaten kg olarak aynı attıgım için anlatım bozukluğu olmuş abi merdane cekmenin mantığı ise buğdayın zarar görerek daha fazla kardeşlenmesini sağlamak galiba

A.s kardes.800 un ustunu sen duydunmu bugdayda.veya duyan varmi?

Ewt abi bizim burada alan kişiler var 800-900 arası

Tavsiye verecek bilgim yok, merdane mantikli geliyor yine de bunu deneyeceksen butun arazine yapma. Bazi yerlere dene, degisik zamanlarda yap, not et hangi tarlaya bugday kac yaprak ve cm diye. Tecrube etmiş ol. 700-800 kg iyi zaten, riske etme.

• Beğen
Tepkiler: keskın 39
Tavsiye verecek bilgim yok, merdane mantikli geliyor yine de bunu deneyeceksen butun arazine yapma. Bazi yerlere dene, degisik zamanlarda yap, not et hangi tarlaya bugday kac yaprak ve cm diye. Tecrube etmiş ol. 700-800 kg iyi zaten, riske etme.

Abi zaten tek bir tarlada Şubat sonu gibi denemeyi düşünüyorum bu seneki verimi ilk defa elde ettik eskiden 500kg mı geçmezdi bu yıl sulama ve toprak hazırlığı güzel oldu tohumunu faydası oldugunu düşünüyorum tabi

700-800 kg arası cok iyi bir değer bence ama humik asit gibi toprak düzenleyiciler de kullanabilirsin. Sulama yaptınız mı?

Abi hümik asit kullanmadım ama denemeyi de çok istiyorum bu yıl su olarak bir kez salma sulama yaptım

merdane çekerek kardeş yapması sağlanıyor o zaman benim anladığım kadarıyla. dedem arpa ektiğinde bazen şubat ayı içinde koyun salardı içine koyun arpayı yerdi biraz niye diye sorduğumda daha iyi kardeşlenir derdi. sizin ki de buna benzer bir şey o zaman

Aynen o mantık abi burada yonca eken bir abi de dedi aynısını yonca ektikten sonra kardeşlenme zamanı üzerinden merdane ile ez dedi

Abi zaten tek bir tarlada Şubat sonu gibi denemeyi düşünüyorum bu seneki verimi ilk defa elde ettik eskiden 500kg mı geçmezdi bu yıl sulama ve toprak hazırlığı güzel oldu tohumunu faydası oldugunu düşünüyorum tabi

Abi hümik asit kullanmadım ama denemeyi de çok istiyorum bu yıl su olarak bir kez salma sulama yaptım

Gubrelemeleri ve sulamayı hangi dönemde yaptın.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Ben bu yıl 32 dönüm yere denemek için Ekime 25 kilo dap martta 25 kilo üre ve suya soğru yani nisan sonlarında 10 kilo fosfat attım . Ve ot ilacını sıkarken gübretaşın suda çözünür yaprak gübresini kullandım ot ilacı ile bir kullandım . Deneme amçlı . 2 su versim başaklarını taşıyamadığından yatmaya başladı . Biçer akşama kadar hemen hemen orayı biçti . 29.829 ton buğday aldım . Buğdayın cinsi de kızıltan 91 .