Pulluksuz tarim

http://yesilgazete.org/blog/2015/06/01/pulluksuz-tarim-dogal-bir-toprak-reformudur/
Topraklarımızın kaybını önlemek için,su ve ruzgarerezyonuna karşı,surulen topragin güneşin uv-ulraviyole ışınlarına maruz kalması sonucu üstte verimli yeni toprak oluşmaması sorununa karşı.Pulluk ile toprak işlemesini tercih etmemeliyiz.Cizel toprak dostudur.

birde bölgede ki yağış rejimini de göz önünde bulunduralım. mesela nette ve tv de izliyoruz Avrupa nın topraklarında çoğu zaman pulluk kullanıyorlar çünkü yağış fazla organik madde fazla dikkat ederseniz çoğunda pulluk görüyoruz. hatta çamuru bile sürüyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
ben denedim ama güzün pullukla sürülük bırakmıştım mayısta mısır ektim çizelle hazrladım. iki kat çektim merdaneli çizeli tezek falan olmuyor ama otlu yerde olursa tohum yatağı hazırlığı farklı olmalı tabikide ama ben hem çizel hem pulluk taraftarıyım

• Beğen
Valla biz bu sene bugday ekerken ayçiçegini biçtik eylülde ,sopaları cuguli ile kıydık sonra ekime kadar bişey yapmadık ekim 15de 640 fiat ile 7li çizel çektik derin , 2020 taban gübresini sepet ile saçtık üstüne v tipi 28li diskaro çektik mibzerle ektik 1gün sonra bi tırmık ortalama 530kilo bugday aLdık ama yerin verimliligide etkili biz kepirlerde 620 kiloda aldık kumlarda 480 kiloda işi bitirem tarladır..

• Beğen
Biz sadece 2 yılda bir buğday biçtiğimiz tarlalardaki anızı bozmak için pullukla sürüyoruz. Buğday anızını bozmak Çizel yetersiz kalır bence, zira 30 cm bacak arasında kalan yerler çiğ kalacak, anız bozumu sağlıklı olmayacaktır. Kısacası bizde pulluk sadece anız bozumu için kullanılıyor.

Ayçiçeği biçtiğimiz yerlere buğday ekerken aysan vb. Kültivatör ile işleme yapıyoruz. Bence bu kararında bir işlem, verim de her yıl pullukla işlenen yerlerden iyi çıkıyor.

İstisnai durumdaki buğday yerine buğday ekilecek yerleride önceki yılın buğday anızını bozmak için mecburen pulluk ile ilk işlemeyi yapıyoruz.

Ben 2 yıldır çizel kullanıyorum..
Pullukla derin sürülmezse sorun olmaz..
Ama derin sürümlerde alttaki verimsiz toprağı çıkarıyor..
Buda verimde düşüşe sebeb oluyor
Çizelle verimler gerçekten iyi..
Pullukta tamamen kaldırıp kenara konulamaz onunda bazen işi olur illaki..

• Beğen
Güzel bir konu fakat, Diyelim buğdayı biçtik tarla anız kaldı. Seneye oraya ayçiçek ekeceğim. Hadi Nisan ayında tavı tutturup ektik ayçiçeğini. Sonrası ne olacak ? O ayçiçeğindeki kazık kök nasıl aşağı inebilecek kök kanalı yokken ? Topraktaki besinleri nasıl alacak . Ve Avrupa da hala ne için pulluk kullanılıyor? Neden toprağı toz gibi yapıp ekim yapıyorlar da anıza ekmiyorlar ? Ve en önemli etkenlerden biri olan ot sorunu . Toprak işlemesiz tarımda ot sorunu nasıl kalkacak ? Ben denemek isterim . Faydalı olacağını zannetmiyorum Trakya şartlarında.

Ekran Alıntısı.JPG

Konuyu okudum ve bu resim en net cevap olabilir.
Bence çok anlamlı, bakalım nere kadar gider bu iş.

Güzel bir konu fakat, Diyelim buğdayı biçtik tarla anız kaldı. Seneye oraya ayçiçek ekeceğim. Hadi Nisan ayında tavı tutturup ektik ayçiçeğini. Sonrası ne olacak ? O ayçiçeğindeki kazık kök nasıl aşağı inebilecek kök kanalı yokken ? Topraktaki besinleri nasıl alacak . Ve Avrupa da hala ne için pulluk kullanılıyor? Neden toprağı toz gibi yapıp ekim yapıyorlar da anıza ekmiyorlar ? Ve en önemli etkenlerden biri olan ot sorunu . Toprak işlemesiz tarımda ot sorunu nasıl kalkacak ? Ben denemek isterim . Faydalı olacağını zannetmiyorum Trakya şartlarında.

İslam kolay gelsin,cevaplarin için teşekkür ederim,hersey sorunsuz değil . Çizel sanırım 40-60 cm arası derinliğe kadar inebiliyor,topragin altında kanal açıyor.Pullukla sürüm Her yıl olmasa da 3-5 yılda bir ot sorunu gibi nedenlerden dolayi yapılabilir.Bunun İstisnasi olarak mısır anizlari,sap artıklarının toprak altına alınabilmesi işin pullukla sürülmeli

Ben pulluk ile sürdükten sonra üstüne çizel çekiyorum.Hem toprağı bir nebze kırıp parçalıyor hem de tarlanın tabanını kırdığı için tarla suyunu derinlemesine alıyor.Bu da verim artışına sebep oluyor.Tarla suyunu hemen bırakmıyor.Özellikle kuru tarım yapanlara duyurulur.Bizzat denendi...

ağır bünyeli topraklarda tarla biraz da yaş ise çizel toprağı dilip geçiyor otlar toprak altına kalmadığı için tarla yüzeyi kısmen otlu görünüyor. ama pullukta bu yaşanmaz. şu yapılabilir belki; mesela buğday anızını hasattan sonra diskorayla parçaladıysak güzün çizelle sürülüp ekilebilir. dedimya çizelin yeri ayrı pulluğunki ayrı. çizelsiz tarım olmaz pullukta vazgeçilmez bence :)