Traktörle romorklu-romorksuz rampa nasıl inilir ?

Traktör ile ilgili yaşımdan dolayı fazla bilgi birikimim yok, traktörle romork ile rampadan nasıl inebilirim ? geçen gün iyi ki rampa boştu farkında olmayarak 2 de indim frene bassamda motor durmadı neyse ki bir şey olmadı bir dahaki sefere sadece 1 e atmak yeterli olurmu başka tedbir almalımıyım

Rampa inişleri sadece vites ile alakalı değildir.

-Yükün ağırlığı,
-traktörün kendi ağırlığı,
-rampanın eğim derecesi,
-yolun çakıllı veya asfalt oluşu
...

Mecbur kalmadıkça tehlikeli rampaları yüklü inme. Başka yerden dolaş.
Sen en düşük vitesle insen bile eğer arkada römork çok ağır ise traktörü sürükleyip atar.

Atalarımız "ite dalaşmaktan çalıyı dolaşmak yeğdir" demişler.

Bu yaşın sahibi oldum aşırı yük ile rampa inmem gidip düz yolu dolaşır inerim. çok olsa 10 liralık mazot yakar.

Deneyim ister. Damperli - dampersiz römork farklıdır. Yol, Traktör, yükün Ağırlığı, römorkun frenlerinin sağlığı hepsi etkendir. Bilinçsiz inişlerde römork traktörü önüne katıp sürükler neye uğradığını anlayamazsın.

basit olan rampayi çıkmak.zor olan rampayi inmek.rampayi nasıl cikiyorsan o şekilde inmelisin ( Sipahi).eğer vites duserek rampayi cikiyorsan.inerken de vites yukselterek inmelisin tabiki fren takviyeli.aksi takdirde sadece düşük vitesle inmeye calisirsan traktör u remork iteler rampa aşağı inerken traktör patinaj atmaya başlar ve savurur.aynı zamanda traktore büyük hasarlar açabilir yigdirdigi için kol cikarabilir sekman kirarabilir değişik hasarlar yapabilir.

Aslında yazılacak çoook şey var.

Herkes kendi traktörünü tanımak zorunda. Motor durumunu (Komprosör) ve frenlerin durumunu çok iyi bilmek zorunda.

Bir kişi tehlikeli rampalardan inmeden önce KALBİ KANAAT GETİRMİYORSA ve traktöre güvenmiyorsa kesinlikle denemesin. Zaten olacağı biliyordur.

Özellikle taşlı-kumlu dik inişler ve kışın karda asfalt yollarda.

kaygan çamur yerlerde patinaj kilidi de ise yarayabilir..

4x4 olup önde de fren olan motorlar biraz daha güvenli..

motor freni ile inerken devrin kırmızı-maksimuma gelmesine ara ara fren yapip mani olunmalı..

rahatladikca vites yukseltmeli..

romorkta fren varsa iyidir..

en iyisi kanaat getirmedigin yerden yükle inme!

traktörü tanıman gerek. nerede ne yapacağını bilmen gerek bu çok önemli.ben şimdiye kadar tek dingil römork kullandım.ağır yükle rampa inerken traktörün devir saati römorkun itmesi sonucu yükselmemeli,devir sabit olmalı. karadenizli olduğum için epey tecrübe sahibi oldum. (özellikle ıslak toprak zeminlerde)

Herkes bildigini paylasmis.romork alt cekide olmalı,yüke ve rampaya gore romorkun frenleri aktif hale getirilmeli.motor seri vitesin en dusugune alinarak ve frenleyerek inilmeli,romork traktoru kovalamaya basladikca vites yukseltilmeli.VE BURASI ONEMLI kendi deneyimimdir eger traktorunuz kabinli klimaliysa klimayi aciniz kesinlikle yardimci oluyor