Domuz Pıtragı !! Yardım

arkadaşlar tarlada bu domuz pıragı denen ottan var ne yaptım ne ettim kurtulamadım . başına gelen yada çözüm bulabilen varsa bir yardımcı olabilirmi?

43.jpgxantium-strumarium-l-domuz-pitragi-sirca-otu-08027.jpg

ot ilacı kurutsada kökü sağlam kalıp yine çıkıyor..en iyisi arkadaşların dediği gibi kökünden sökmek..

Bugday tarlasında ıse granstar ilacı atabilirsiniz dekara 3 gr kadar

Kardeşim önce hektas elpis var basıyosun ilacı sürüyorsun tamamdır. Yada kökleri sökmek lazım.

Buğdaydan sonra imkan varsa tarlayı sulayip cikmasi sağlandıktan sonra surumle oldurulebilir

Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim bu sene ilaç atıp süreceğim tarlayı bakalım beni büyük bir dertten kurtardınız.

Abilerim şimdi bunu ilaçlayıp hemen mi sürmem gerekecek yoksa ilaç atıp belli süre bekleyip öyle mi sürmem gerekiyor?

Biz ilaçlayıp sürmeyiz yani boşa masraf diye Şimdi tarla boş ise sür öldür ama ilaç atma bence,bizim burda 9 patlar derler buna kökünde 9 tohum olduğu söylenir :))
Tarlaya ne ekeceksen ona göre ilaçlari var çikarsa üstüne atarsin erken döneminde attiğinda çok etkili olur. boşa masraf etmemiş olursun.

bizim burda 9 patlar derler buna kökünde 9 tohum olduğu söylenir :))
9 tohum değilde 3 ayrı göz ve tohum var. Pıtrağı açarsanız görürsünüz.
Dolayısıyla tek seferde (yılda) köklemek veya ilaçlamak çözüm olmayabilir. Diğer tohumlardan tekrar çıkabilir.
Uzun soluklu bir mücadele.
Neredeyse her mevsim çıkabilyor. Çok soğuk olursa iki yapraktan hemen tohuma dönüp birkaç pıtrak yapıyor. Devamlılığını bir şekilde sağlıyor. Yani belirli bir mevsim değil de hemen hemen tüm yaz ve sonbaharda mücadele devam etmeli...
Böyle bitkilere toprağın kendi çocuğu diyorum. Çok iyi bakıyor, geliştiriyor..

• Beğen
Tepkiler: alman
Biz de Ayı Pıtırağı deriz tarlada yazlık ürün ekiliyken veya boşken sürekli yolup kenara ayrırız. Ama komşular genelde dikkat etmedikleri için kazayağına takıp tarlaya yayarlar. O yüzden büyümesine fırsat vermeden yolmak gerekir. Kökü tarlada kalırsa büyümeye devam eder. Tohumlar hemen filizlenmese bile toprağın altında çürümez 1-2 yıl sonra tekrar büyüyebilir.

yeşilken tek tek kökünden çıkarıp, bir yere istifle, kuruyunca yakarsın.
başka çözümü yok.
kısa sürede tarlayı kaplayabilir, sonra çok uğraşırsın...

Abi tarlayı kaplamış durumda yani elle müdahale biraz olanaksız gibi gözüküyor

Biz de Ayı Pıtırağı deriz tarlada yazlık ürün ekiliyken veya boşken sürekli yolup kenara ayrırız. Ama komşular genelde dikkat etmedikleri için kazayağına takıp tarlaya yayarlar. O yüzden büyümesine fırsat vermeden yolmak gerekir. Kökü tarlada kalırsa büyümeye devam eder. Tohumlar hemen filizlenmese bile toprağın altında çürümez 1-2 yıl sonra tekrar büyüyebilir.

Müdahale ediyoruz ama her sene aynı sıkıntı

Ayçiçeği veya pamukta ekim sonrası 4-5 gün içinde syngentanın gesegard ilacını kullananlar var sonuçtan memnun nasipse bu yıl bende uygulamasını yapıcam

Bizde buğday ve arpa tarımı yapılıyor sadece ben bu sene Allah'tan birşey olmaz ise uygulayacağım bakalım sonuç ne olacak:)

Biz ilaçlayıp sürmeyiz yani boşa masraf diye Şimdi tarla boş ise sür öldür ama ilaç atma bence,bizim burda 9 patlar derler buna kökünde 9 tohum olduğu söylenir :))
Tarlaya ne ekeceksen ona göre ilaçlari var çikarsa üstüne atarsin erken döneminde attiğinda çok etkili olur. boşa masraf etmemiş olursun.

Sürme işini ek çare olarak düşünmüştüm sonuçta hepimiz girdilerden dert yanıyoruz. İlave masrafa gerek yok bilgilerini paylaştığın için teşekkürler [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: Baykaradag