Hangi buğdayı önerirsiniz

Merhaba arkadaşlar ben kastamonunun iç kesiminde yaşıyorum(sahil kesimi değil) kışlari -15 -20 derecelere kadar soguyor
Rakım 500 metrede kıraçta tarlalarim var yaklaşik 50 dönüm engebelik bi arazi olduğu için sulayamiyorum fakat yıllik yağış miktari iyi bana hangi buğdayi önerirsiniz

Bu konuda il ve ilçe tarım müdürlükleri ile irtibatlı olabilirsiniz.Yorenize en uygun ve soğuğa dayaniklitohumlukları onereceklerdir.

Kastamonu da eski genetiği değişmemiş buğday ve bitki ürünlerinin yetiştirildiği ve tohumların kaybolmadigi bir yöre bu şekilde de değerlendirilebilir.Siyes buğdayı,kavlica bugday,kizilca buğday vb.

• Beğen
Tepkiler: yavuzguven
Kendi yörende ne ekiliyor onu araştırmalısın. Mesela bir arkadaş Flamura demiş. Evet bizim buralarda (Trakya)bu çeşit dona dayanıklı diye bilinir ama -15, 20 ler pek görülmez. Araştırmadan ekmek bence riskli olur.

Bölgende tohumluk satan bir yerle görüş bence.

Bence bezostaja 1 (Rus buğdayı) Flamura 85 iyi gider seydiler de Flamura bu yıl 350kg verdi. Yağışlı yılda Flamura daha iyi ama boyu kısa odeska da ekizde iyi ama renan kalite yönünden düşük oldu temiz olmasına rağmen 730 verdi tonbullar. ama Flamura 800e gitti

Rus bugdayi ekenleri biliyorum pek verimli degil biz 3 senedir basribey ekiyorduk babama kıraç buğdayi diye tohumcu vermis internetten arastirdim basribey sulu tarim icinmis
Önceden flamurada ekmistik verimi iyiydi ama kilciksiz oldugu icin domuz mahvediyor

Renan ekiz odeskanında kılçıklı olanı var istersen onları dene ama kurak olursa rusu aratır bu yıl energo ve enola Deneyeceğiz biz bakalım ne olacak ha bu arada kara kahverengi pas yaygın bizim orda rakım da 1000in üstünde

Önceden hep cumhuriyet ekiliyormus verimi iyi ama kahverengi pasa hiç dayanamiyor şans işi gecen sene 1 dönum sertifikali ekmistim 1e 10 verdi pas da olmadi gerek 79 ektim oda cok verimliydi ama saman cikmiyor ondan basribeyde 15 dönumden 2 ton geldi flamurada güzel oluyor ama saman yok kilcik yok onda da gercekten bu buğday işi sıkinti

Kalite düşük renan da boyu çok kısa
2390e79ee3bcacb3be893d7d7ff88286.jpg
kılçıklı renan

RENAN Buğday Tohumu

Triticum aestivum L.

Şirketimiz adına tescil edilmiştir.

Özellikleri :

Islah edildiği yer : Fransa
Bitki boyu : 95 - 100 cm / yatmaya dayanıklı
Başak yapısı : Kılçıklı - sık dizilişlidir.
Başak rengi : Beyaz
Dane rengi : Kırmızı yarı sert daneli,
Çeşit derecesi : Ekmeklik (1.sınıf)
Gelişme tabiatı : Kışlık / Soğuğa dayanıklı
Kurak koşullarda : 400-600 kg/da
Sulu koşullarda : 600-950 kg/da
Başaklanma zamanı : Orta geçci
Kardeşlenme kapasitesi : Yüksektir.
Saman verimi : Yüksektir.
Özelliklerini bu şekilde yazmislar ama bilemedim ki böyle giderse yine ayni bugdayi ekecez galiba