ELDEKİ İMKAN VE MALZEMELERİ KULLANARAK TEKLİ DİP KAZAN (PATLATMA) YAPIMI

Eyvallah saol allah cc kolaylik versin

Güzel paylaşım.gayette güzel olmuş.işçiliğide çok iyi.el emeği olan paylaşımları seviyorum.

Hayırlı olsun güzel olmuş.

Güzel olmuş.Videoyu da izledim.Çok iyi iş görüyor.
Bu haliyle patentini almanızı öneririm.

Elinize sağlık güzel olmuş maşallah..
Herkes örnek alarak yapmalı..

Eldeki imkanlar dahilinde gayette güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık...

Eline sağlık abi çok güzel olmuş maşallahın var

Hepinize teşekkürler...

elinize sağlık bu arada bişey soracağım dippatlatanların şaftlı olanları var onlar mı iyi yoksa bu model ler mi iyi bununla tarlı sadece enine mi sürmeliyiz yoksa hem enine hem dikine 1 metre arayla mı sürmeliyiz yada bunların yerine çizel mi kullanmalıyız

• Beğen
Tepkiler: RUHZOR
elinize sağlık bu arada bişey soracağım dippatlatanların şaftlı olanları var onlar mı iyi yoksa bu model ler mi iyi bununla tarlı sadece enine mi sürmeliyiz yoksa hem enine hem dikine 1 metre arayla mı sürmeliyiz yada bunların yerine çizel mi kullanmalıyız

Öncelikle teşekkürler Celal Bey.

Sorduğunuz soruyu elbette bu işin uzmanları, konusunda eğitimliler daha iyi bilir. Patlatmanın şaftlı olanları elbette daha iyidir çünkü şaftlının hareketiyle titreşim ve boşluk yapan kısım hem traktörün zorlanmadan gitmesine hem de benimki gibi modellerdeki arka kısımdaki kiloluğun yaptığı boşluk işini kolayca yapmasını sağlar. Ama şaftlı olanların fiyatı normalin en az 2 katı...

Benim ziraatçılardan aldığım öneri A şeklinde olduğu gibi pulluk izine 45 derece açıyla çekilmesi ve hatta yapılabiliyorsa B deki gibi yapılması ama bende dahil birçok kişi hem işin kolayına kaçmak hemde zaman hesabından çocunlukla C deki gibi pulluk izinde çekiyoruz.

tarla.jpg

Patlatma çekimindeki amaç tarlayı sürmek değil, tarlada direnaj sağlamak, zamanla oluşan pulluk tabakasını yırtmaktır. Çizel ise pulluğun aksine toprağı aktarmadan süren (işleyen) tarım aletidir. Patlatmanın iş derinliği yaklaşık 80-100 cm civarıdır. çizel ise yanılmıyorsam en fazla 40-60 cm civarı... aralık konusunda da tekerlekler sert zeminde gidecek şekilde en dar nasıl gidiliyorsa öyle gidilmesi, tekerlekler işlenmiş kısma girmemelidir çünkü toprağa gömülüp patinaja başlıyor.

• Beğen
Tepkiler: CELAL KARABULUT