Buğdayları Ne zaman Ekeceksiniz?

Merhaba arkadaslar.Bir ekim ayina daha geldik bizim yorede (yozgat-sefaatli-sarikent) yagmur bayadir yagmadi tarlalari hazirladik fakat toprak un gibi iyice curumus.Koyumuzde ve cevre koylerde bugday eken ciftciler var fakat yagis olmadigindan suan ekmek icimden gelmiyor fakat buyuklerimse ek bisey olmaz diyor.Suan eksem yagmur yagsa toprak sicak oldugu icin bugday cimlenir ve devaminda yagmur yagmazsa sıkıntı olabilir.Yagmur yagmasa kuru topraga erkenden ekim yapsam gubrenin etkisi gider diyorlar sizce napmaliyim sizlerinde fikirlerini ve tecrubelerinizi ogrenmek istiyorum simdiden tesekkur ederim.

Yagış olmasa kuruya ekim olsada bizim yörede ekim zamanı . bende ekip bitirdim nasipde ne varsa o olur. Zaten son 10 yıldır ekim ayının ilk haftasında ekerim.
Sarıkentle köyüm yakın , hemşehriyiz yani.
İllaki yagış sonrası ekim yapmak istiyorsan yerlerini yarın ekecekmiş gibi hazır et yagış oldumu ilk fırsatta ekersin.

Mahalle baskısına dayanabilirsem,Buğdayları, Kasım 15 ve sonrası ekmeyi planlıyorum. Her yıl bahar ve hasat zamanı herkes geç ekmeyi planlıyor :) nedense; Ekim 1 diyene kadar bile dayanamıyor, sanki gökyüzü yere kapandı.
Arpaları ve macar fiğleri Ekim ayı ortasında ekmeyi planladım nasipse.

Meteoroloji ekimin 2.haftasi soguk ve yagisli hava uyarisi yapiyor niyetim 15 ekimden sonraydi ama gecen yilki gibi 15 ekimde yagmur yagip 4 5 gun durmaz pesine de 4 5 gun gunes acmazsa ekim isi kasima kaliyor gecen yil benim tohum martra çimlendi don almış bu yıl hafta sonu başlıyacagim yani 6 7 ekim

Meteoroloji ekimin 2.haftasi soguk ve yagisli hava uyarisi yapiyor niyetim 15 ekimden sonraydi ama gecen yilki gibi 15 ekimde yagmur yagip 4 5 gun durmaz pesine de 4 5 gun gunes acmazsa ekim isi kasima kaliyor gecen yil benim tohum martra çimlendi don almış bu yıl hafta sonu başlıyacagim yani 6 7 ekim

Bu akşam eve gelirken baktım; Ay ( bu şekildeydi, eskimi yenimi? nasıl bilcez bu işi.

Mahalle baskısına dayanabilirsem,Buğdayları, Kasım 15 ve sonrası ekmeyi planlıyorum. Her yıl bahar ve hasat zamanı herkes geç ekmeyi planlıyor :) nedense; Ekim 1 diyene kadar bile dayanamıyor, sanki gökyüzü yere kapandı.
Arpaları ve macar fiğleri Ekim ayı ortasında ekmeyi planladım nasipse.

Arpayı Kasım'a bırakma da buğdayın geç ekilmesi bazen fayda eder. Dondurma tatavasıdır almış başını gidiyor bizim köyde de..

Senelik iznimi alabilirsem Ekim 13 de başlayacağım inşallah. Larende ve bir miktar da Arcanda arpam var. Az da buğday tohumuna ihtiyacım var. Şimdiden cümleten bereketli olsun. Allah kolaylık versin.

188531c13c7ee882582fc18732cdda7f.jpg