50 55 ince teker mi yoksa balon teker mi???

Arkadaslar merhaba
2015 model 50 55 almayı düşünüyorum. ince teker mi yoksa balon teker mi olmasını tavsiye edersiniz. malum ince teker çapı büyük cekiste sıkıntı olurmu vites te düşme yaşar miyim? suan massey 285 ince tekerlekli kullanıyorum onda çap farkı yok ondan memnunum. bilgi sahibi arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

İnce teker dediğiniz standart sanırım. Balon tekerle çap aynı diye bilyorum fark sadece genişlikte. Bende balon teker var bitki arası sürmeye falan girmiyor traktör. Hatta dar yerlere de zor giriyorum. Bunları düşünerek seç lastiğini

Arkadaslar merhaba
2015 model 50 55 almayı düşünüyorum. ince teker mi yoksa balon teker mi olmasını tavsiye edersiniz. malum ince teker çapı büyük cekiste sıkıntı olurmu vites te düşme yaşar miyim? suan massey 285 ince tekerlekli kullanıyorum onda çap farkı yok ondan memnunum. bilgi sahibi arkadaşlardan tavsiye bekliyorum
traktörle yapacağınız işe bağlı seçim yaparsanız daha iyi olur. eğer sıra arası işlerde de kullanılacaksa ince teker 36 jant çok daha kullanışlı olur fakat sıra arası işiniz yoksa balon teker daha mantıklı olur

john deere 50 55

neden öyle dedin aynı ekipmanları kullanırsınız diyor bayi

bayi der tabi bayi için sorun yok ki. canlı bir örnek biliyorum. bi kaç sene önce bir abi massey ferguson 175 i verip erkunt 70s 4x4 aldı. çekişinden hiç memnun deği daha doğrusu 175 daha iyiymiş. bu sene hesap tutsa 90 lık 4x4 alacaktı.
ondan başka örneklerde biliyorum.

eğer 285 i değiştireceksen 75 - 80 hp 4x4 bir traktör bakmalısın en az. hayırlısı olsun.

John deere 50 55 in balon tekeri 14.9x28. İnce tekeri 13.6x36. Lastik genişlikleri arasinda çok fark yok, mısır arasina 70cm sira aralikli işi balon lastikle de yaparsın. Bu iki lastiğin caplari 27 ye 29,5 oranlı. Yani 14,9-30 lastikle 30km hizli traktor, 13,6-36 lastik ile 32,5 olur.Oran olarak 55 hp, 51 hp düşer.
Dediğin gibi ince teker büyük olduğu için bazı yerlerde vites düşebilir fakat maksimum çeki gücü balondan fazla olur.
Sira arası en dar ne ekiyorsunuz?

Eğer balon lastikte 14.9-30 kullanıyorsa, 13.6-36 ince lastik 8 cm çap farkı ve 26 cm lastiğin çevresinde fark oluşturur. Bu da traktörün hızını artırır, ancak çekişte bir nebze düşüşe sebep olur. Yok eğer balon lastikte 16.9-30 ise ince tekerde pek bir fark olmaz.

bayi der tabi bayi için sorun yok ki. canlı bir örnek biliyorum. bi kaç sene önce bir abi massey ferguson 175 i verip erkunt 70s 4x4 aldı. çekişinden hiç memnun deği daha doğrusu 175 daha iyiymiş. bu sene hesap tutsa 90 lık 4x4 alacaktı.
ondan başka örneklerde biliyorum.

eğer 285 i değiştireceksen 75 - 80 hp 4x4 bir traktör bakmalısın en az. hayırlısı olsun.
İllaki güç fark yaratır ama eski model tek çeker traktörle yeni model 4x4 kiyası dikkatli yapmak gerekiyor.
Önce tek çeker traktörle ekipmanı indirdiğin derinlik ayni olmuyo, tek çekerde pulluğu çok indirsen zaten patinaja düşüyo, normal derinlikte sürdüğü için hızlı viteste gidiyo. Çifcekerde insan gaza geliyo ve indiriyo pulluğu, e haliyle agir vitese kaliyon.
Sonra eski tek çekerler en çok 2,5 ton. Erkunt 70 4x4 , 3,5-4 ton. Hafif işlerde biraz hantal kalabilir ama Maksimum çekebileceği yük kıyaslanamaz bile.
Senelerce tek çeker traktörle işini gören kompakt ciftceker, mesela TT65 alsa daha memnun kalabilirdi.

İllaki güç fark yaratır ama eski model tek çeker traktörle yeni model 4x4 kiyası dikkatli yapmak gerekiyor.
Önce tek çeker traktörle ekipmanı indirdiğin derinlik ayni olmuyo, tek çekerde pulluğu çok indirsen zaten patinaja düşüyo, normal derinlikte sürdüğü için hızlı viteste gidiyo. Çifcekerde insan gaza geliyo ve indiriyo pulluğu, e haliyle agir vitese kaliyon.
Sonra eski tek çekerler en çok 2,5 ton. Erkunt 70 4x4 , 3,5-4 ton. Hafif işlerde biraz hantal kalabilir ama Maksimum çekebileceği yük kıyaslanamaz bile.
Senelerce tek çeker traktörle işini gören kompakt ciftceker, mesela TT65 alsa daha memnun kalabilirdi.

dediklerin tamamen doğru kardeşim. ama 285 in motor gücü ile 55hp arasında da baya bi fark var. tercih alacak olan arkadaşımızın. hayırlısı neyse o olsun.

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
Arkadaslar oncelikle ilginiz için teşekkür ederim

yıllık ettiğim arazi toplam 100 dönüm.bunun 70-80 dönümü kuru arazi yani buğday, arpa, nohut kalan 20-30 dönüm ise yılına göre patates ,mısır yonca karpuz . ve bildiginiz gibi köyde 3-5 tane inek yani gübre işleri falan
açıkçasi çoğu zaman 285 fazla bile geliyor.
Kullandığım ekipmanlar
3'lü 14 no pulluk
11'li kazayagi
16'lı mibzer
vs
ara çapasi yaptığım bitkiler genellikle arası 70 cm
285 bazı yerlerde sigmiyor