SOĞUĞA DAYANIKLI CEVİZ FİDANI

S.a arkadaşlar denemelik soğuk yere dayanıklı 10-15 tane ceviz dikeceğim 5 yıl önce aldığım cevizi çiçek mevsiminde ayaz çalıyor, köyün rakımı 1500 mayıs başı gibi çicek açan ırk bildiğiniz ceviz cinsi var mı? konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: erkan479
İsmail bey ne ise yarar bende de sorun var bahçeye 40 kadar giden diktim Çiçek'te iken soguk vuruyor meyve alamıyorum
Kardeş zaten türkiyenin sorunu ilkbahar donlarida yakalanması. Yerli çeşitlerinimizin hepside 2 . 3 senede bir ilkbahar mart .nisan soğuklarina yakalanıyor. Yabancı çeşitler den chendler yerli lere göre 15. 20 gün sonra açtığı için yakalanma ma şansı yüksek.benim sana dediğim fernor da chendler dan 15 gun sonra.yani yerlilerden 1ay sonra nisan sonu uyandigi için soguklara yakalanmiyor . türkiyenin cevizi fernor. Tozlayicisida ronde.fidani alırken mavi sertifikali ve faturalı al.10 tl ucuz alacağım diye fidan alma bir kilo ceviz zaten 20tl kabuklu. fiyatını kat kat çıkarır.iyi fidan dogru satıcı bulursan sorunun çözülür.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: parsibey
Fernor telif hakları yurtdışında olan bir çeşit. Türkiye'de Eğer mavi sertifikalı fernor üreten birisi varsa ürettiği her Fidan için telif hakkı Sahibine bir Ücret ödemeli. bildiğim kadarıyla henüz mavi sertifikalı üretim yapan birisi yok. 2 yıl öncesine kadar durum buydu Yani biz aslında illegal bir iş yapıyorduk. Haliyle mavi sertifika da mümkün değildi. şimdi durum nedir tam bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yakup Bodovoglu

fernor geç çiçek açıyor ben de 10 kadar fernor satın almayı planlıyorum sertifikalı ve güvenilir bi satıcı bulabilirsem internetten fernor satınalan tavsiye olursa çok iyi olur

konya da fernor satışı varmış 2 yıl önce sordugum da yerli çeşitler den var demişlerdi artık bizim yerli ceviz lerden geç çiçek açan fernor çentır gibi yabancı çeşitlerden getirmişler 10 tane fernor ekdim