belarus MTZ 80 kullanan varmı

arkadaşlar iyi günler... belarus mtz 80 bir traktör aldık .aldığımız kişide traktörden anlamıyor babasından kalmış..viteslerini bilmiyor bende kurcalaya kurcalaya geri ve 3 tane vites buldum ...bu traktör konusunda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim..

kppmtz80.jpeg
İnternetten buldum bunu umarım faydalı olur.Google görseller kısmına mtz80 gearbox yazdığınızda traktörle alakalı birçok şema çıkar karşınıza.

• Beğen
Tepkiler: yevis
Öncelikle hayırlı olsun [MENTION=54740]Ali öz[/MENTION] abi. Bizim köyde bunların Bolgar tk80 olanlarından hâlâ 3 tane var aktif olarak çalışan. 92,93 yılında sıfır olarak satın alınmıştı. Hala aynı kişiler tarafından kullanılıyor. Civar köylerdende alan oldu ama 5 - 10 yıl içinde elinde çıkardı alanlar. Vitesler çok karışık, şema paylaşımı yapılmış zaten.

Bana sorarsanız çok doğru bir tercih değil. Türkiye şartlarında alınabilecek traktörler arasında son sıralarda gelir. Ne parçası bulunur, ne arızasını anlayabilirsin. Usta bile anlamaz kimi arızasından. Bakımı zordur. Bizim köyde olanları vaktiyle çok büyük tarlalar işledi. Şimdi ise kullananların arazi sayısı az. Zaten arıza olarak büyük sıkıntı, kullananların işlerini yarım bıraktığı çok oluyor. Bizim usta affına sığınarak söylüyorum 'demir yığınını' olarak tanımlıyor bunları. Zetor gibi basit ama kullanışlı bir yapıya sahip olsa belki iş yapardı. Zetor 5211'i verdiysen çok pişman olursun.

Şahsi görüşüm: Hiç oynama tez vakitte elden çıkar. 5211 yerine ya da yanına piyasası uygun, huyunu suyunu bildiğin bir 7211 bak çok daha iyi olur. Sanada yakışır hem. Yanlış anlama abi, dost acı söyler bildiklerimi yazıyorum, kimsenin malını eleştirmek gibi bir düşüncem yok. Sadece 1-2 yıl sonra canının sıkılmasından korkuyorum..

• Beğen
Tepkiler: Ali öz
5211 zetoru vermedim .kolay kolayda satmaya niyetim yok ..belarus ormanda ve kavak çekme işinde kullanılacak altı yüksek diye cazip geldi..makine temiz ve bakımlı gözüküyor yakında fotolarını buradan paylaşırım ..