Havza Bazli desteklemede nerede ne desteklencek belli oldu.

Edirne' nin merkez dahil 8 ilçesi var.

Desteklenen ürünler mısır hariç neredeyse aynı. Uzunköprü, Lalapaşa, Meriç ilçelerine Dane Mısır için destek yok, kalan 5 ilçeye var. Buradaki mantığı çözemedim.

Kavun, Karpuz, Pancar, Fasülye gibi önceki yıllarda ekim alanı geniş olan, 5-6 yıl önce yaygın bir şekilde ekilen domates gibi ürünlere Edirne ve ilçeleri için destek kapsamına alınmamış.

Süpürge ekmediğimiz için süpürgeye destek var mıydı bilmiyorum ancak Edirne Geneli için listede süpürge de yok.

Lalapaşa'da mısıra destek verilmemesinin sebebi,
orada sulama imkanlarının kısıtlı olması, balkana kalması :), havasının soğuk olması, domuzların zarar verme ihtimali olabilir...

Meriç ve Uzunköprü ise düz ova ve sulama imkanı fazla olduğu için çeltik'e ayrılmış. Çeltik yerine mısır ekilmesini önlemek için böyle bir karar alınmış olabilir.

pancar için yer izni çıkmıyordu zaten uzun yıllardır. kavun karpuz, fasülye vb sebze meyve zaten perakende pazarlandığından destek vermeye ihtiyaç duyulmamış olabilir.

süpürge edirneye özgü aynalı süpürge imalatının hammaddesi. üstelik tohumu besi için gayet iyi.
belki yem hammaddeleri kısmında değerlendirilebilir....

Ilce bazinda degerlendirme bize yaramadi. Mesela ben Polatli ilcesine bagliyim ama toprak yapim su imkanim rakim ve iklim ozelliklerimin polatliyla alakasi yok. Konya Celtik bolgesi hemen dibimizde. Orada misir serbest bizde yasak ;) biraz duzeltmeler yapilmasi gerekiyor diye dusunuyorum .

Paylasim icin teşekkürler. Yem bitkileri ibaresi neleri kapsiyor, bilen arkadaşlar soylerse sevinirim.
Daha önceki yıllarda yem bitkisi olarak , yonca ,korunga ve bi kaç ürün daha cok yıllık yem bitkisi diye geciyordu.
Tek yıllıklar ise , fiğ (adi fig ve macar fiğ) slajlık mısır ,yem bezelyesi bi kaç çeşit daha vardı . zannedersem yine aynı şekilde olur

bunu planlarken ilçe tarım teşkilatlarının görüşlerini almışlar sanırım. bizim bölge için uygun olmuş ama her bölgede için aynısını söylemek mümkün değil. fakat ben bu uygulamanın çok iyi şeylere gebe olduğu kanaatindeyim.