İthal Besi Materyali Olarak Düve

Merhabalar, ithal erkek besi materyali temini şu an için mümkün olamadığından, ben de charolais, limousin, angus yahut simmenthal ırkı boş düveyi besiye çekme fikrine yoğunlaşmış durumdayım. zira kimle konuşsam bu etçi ırkların düvelerinin bile holstein ın erkeğinin performansından açık ara daha iyi olacağını iddia ediyor. neden holstein erkek ile kıyaslıyoruz. çünkü lokasyon trakya, erkek hayvan ithalatı kapalı ve her yer süt çiftliği. dolayısıyla erişimi en kolay hayvan holstein. He evet simmenthal de bulmak mümkün ancak fiyatları çılgın atıyor.

Özellikle bugün Macaristan dan bir veteriner hekim ile konuşmamızda bu etçi ırkların düvelerinin besi açısından çok da üzerine düşülmeden erkeği kadar olmasa da 2000 gr/gün canlı ağırlık artışı sağlandığını ifade etti. Lakin kafamda deli sorular, şöyle ki;

1) Öncelikle; ithalat şartnamesinde,getirilip millileştirilen düvelerin kısa dönem besi sonunda kestirilmesi, canlı satılması yasak mıdır? 2015/2691 sayılı olur a bakıldığında bu mümkün değil ancak 2016 için durum nedir bilemedim.

2) eğer ki herhangi bir yasaklama, kısıtlama sözkonusu değil ise; 7/8 aylık etçi ırk bir düve doğru rasyon uygulanarak 14 aya gelene dek günlük canlı ağırlık artışı ne olur? tabiki tahmini/beklenen ya da varsa tecrübe edilen.

3)kıyaslama yaparsak;
a)yerli bir işletmeden 300/350 kg erkek holstein fiyatı = 4500 tl
b)ithalat yoluyla 250/300 kg düve angus charolais limousin fiyatı = 1400 Euro (5000 tl)
yani hangisi fizibıl dersiniz?

yardımlarınızı bekliyorum!!

Dun kestirdim on ayaklarda sorun vardi damizliga uygun olmayan duve veteriner raporu ile ineklerde oyle zannedersem seninde dedigin gibi yasak
Disi hayvan ithal getirip kesim icin pahali ve riskli bence ya et fiyatlari gerlerse
O tur Disiyi damizlik yapip hic sagim isine girmeden yada sagarak erkek yavrular kesime disiler damizliga degerlendirilebilir
Benim dusuncem

4500 tl den alınan 300/350 kg holştayn danalar ile besicilik, 5000 tl den alınan 250/300 kg limozin, şarole, angus düvelerle yapılacak besicilikten daha iyidir. limozin, şarole, angus düveler damızlık kullanılmalı.

düvelerle besicilikte, 1,0-1,2 kg günlük ağırlık artışları hedeflenir. aksi takdirde, yüksek ağırlık artışlı beside hayvanlar aşırı yağlanır. danalarla yapılan besicilikte bu yağlanma olmaz.

damızlık fazlası, melez düveler (kars-ardahan bölgesindeki düveler) besicilikte kullanılabilir. düvelerle besicilikte, besi süresi 18-20 ay olur.

altı-yedi aylık düve: 140 kg-160 kg
bir yıllık besi: 360 kg
besi sonunda ağırlık (canlı): 500 kg

Son düzenleme:
4500 tl den alınan 300/350 kg holştayn danalar ile besicilik, 5000 tl den alınan 250/300 kg limozin, şarole, angus düvelerle yapılacak besicilikten daha iyidir. limozin, şarole, angus düveler damızlık kullanılmalı.

düvelerle besicilikte, 1,0-1,2 kg günlük ağırlık artışları hedeflenir. aksi takdirde, yüksek ağırlık artışlı beside hayvanlar aşırı yağlanır. danalarla yapılan besicilikte bu yağlanma olmaz.

damızlık fazlası, melez düveler (kars-ardahan bölgesindeki düveler) besicilikte kullanılabilir. düvelerle besicilikte, besi süresi 18-20 ay olur.

altı-yedi aylık düve: 140 kg-160 kg
bir yıllık besi: 360 kg
besi sonunda ağırlık (canlı): 500 kg
Hocam bilgi icin tesekkur ederim.. peki düve ithalatında izlenebilecek alternatif yol olarak;

a) 7/8 aylık saf ırk etçi düveyi getiriyoruz besiye çekiyoruz 14. ayında tohumluyoruz ve 4/5 aylık gebe iken satıyoruz. Yani çiftliğe girdikten yaklaşık 12 ay sonra satabiliyor muyuz? Hem karkas et randımani açısından (günlük canlı ağırlık artışı ve yoğun beside yağlanma) hem de ithalat şartnamesine uygunluk açısından düveyi kısa dönem besi ile kestirmek mümkün değil ise gebe dübeyi satmak mümkün müdür? Bugunkü şartlarda etçi ırk 5 aylik gebe düve fiyatı nedir? 2700 euro (9200 tl) 5 aylık gebe düve fiyatı ithal malda.

b) yine ayni 5 aylik gebe düve ile doğuma gidip erkekli dişili buzağı aliyoruz. bu arada cinsiyet belirleme mevzusunda sadece dişi olmasi istenirse yapilabildiğini öğrendim.. yani benim buzagılarim erkek olsun diyemiyoruz.

Sonuc olarak, güzel kardeşim hayvana baktin, tohumladın, 5 ay daha gecirdin.. daha niye satiyorsun diyenler olacaktir. Şöyle ki; dogumda yaşanabilecek risklerden kaçınmak ve 5 ay daha gebe hayvana bakmamak adına bu alternatifi düşünüyorum.

Tabiki burada maliyet konuşur. Yani yine kıyaslarsak;

a) ithal düve + 7/8 ay besi + tohumlama + 5 ay gebe duve besi
sonra satış ??????? tl

b) a'dakilerin hepsi + 4 ay besi sonra satış inek+buzagı ????? tl

Çok sacmaladım evet[emoji5]

etin 32 tl ye satıldığı yerde var 45 tl ye satıldığı yerde var, aradaki fiyat farkı bahsettiklerim. Kimi istanbul'un pahalı bir semtinde güzel hizmeti olan yüksek kiralı bir yer açar diğeri dış semtlerde daha mütevazi bir yer açar gene fiyat farkı olur, bunu eşitleyemezsin. Esas sıkıntı kasabın sattığı fiyattan ziyade mezbahanın çalması.