yeni nesil döner pulluk (PARS PULLUK ) hakkında düşünceleriniz nelerdir arkadaşlar

Konu için teşekkürler Sayın [MENTION=74741]SERDAR TUNA[/MENTION]. Yenilik har zaman iyidir. Ben de bi ara epey ilgilendim bu pulluk modeliyle. Birkaç firma üretimini yapıyor ve hepsinle telefonda görüştüm ama genelde bu firmalar yeni ürünü tanıtıp güveni sağlamaktan önce pazar arayışında ve oldu bittiye getirip ürünü satma peşinde. Fiyat konusunda da yeni bir sistem olduğundan mıdır bilinmez normal sistem pulluğun neredeyse 2 katı. Diyeceğim o ki bu sistem yumuşak yapılı taşsız bölgelerde muhteşem ama bizimki gibi yaylı sistemlerin bile hala kırılıp yamulduğu sert yapılı taşlı arazilerde uzun zamanlı çalışamayacağını düşünüyorum. Tabi ki bu sadece benim kanaatimdir...

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
Konu için teşekkürler Sayın [MENTION=74741]SERDAR TUNA[/MENTION]. Yenilik har zaman iyidir. Ben de bi ara epey ilgilendim bu pulluk modeliyle. Birkaç firma üretimini yapıyor ve hepsinle telefonda görüştüm ama genelde bu firmalar yeni ürünü tanıtıp güveni sağlamaktan önce pazar arayışında ve oldu bittiye getirip ürünü satma peşinde. Fiyat konusunda da yeni bir sistem olduğundan mıdır bilinmez normal sistem pulluğun neredeyse 2 katı. Diyeceğim o ki bu sistem yumuşak yapılı taşsız bölgelerde muhteşem ama bizimki gibi yaylı sistemlerin bile hala kırılıp yamulduğu sert yapılı taşlı arazilerde uzun zamanlı çalışamayacağını düşünüyorum. Tabi ki bu sadece benim kanaatimdir...
Bende teşekkür ederim. konu ile ilgili yorumunuz çok iyi bence de taşlı yerlerde iş yapacağı konusunda şüphelerim var. birde motoru tutuyor gibi bir durum var. bana öyle geldi. ben şahsi kanaatim döner kulaklı pulluktan yanayım videolarda bakıyorum traktörü çok aşırı zorluyor gibi bir durum var sizce de oyle değil mi

• Beğen
Tepkiler: parsibey
Bende teşekkür ederim. konu ile ilgili yorumunuz çok iyi bence de taşlı yerlerde iş yapacağı konusunda şüphelerim var. birde motoru tutuyor gibi bir durum var. bana öyle geldi. ben şahsi kanaatim döner kulaklı pulluktan yanayım videolarda bakıyorum traktörü çok aşırı zorluyor gibi bir durum var sizce de oyle değil mi

Aynen öyle, hatta Sayın [MENTION=14376]demirciler_14[/MENTION] ünde dediği gibi bu kasılma klasik pulluklarda olan taban demirinin bu modellerde bulunmaması olabilir. Belki bu kasılma, vanvey tarzı tarım aletlerinde de kullanılan denge tekeri kullanılarak engellenebilir.

7cbd70d4-f1e0-4bed-822d-f81899ddf541.png

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14
Bu pulluklari ilk lemken firması yapmıştır ve kürek pulluk olarak bilinir ki bu da bıçak yapısı kar küreği yada greyder bıçağı ( küreği ) isminden geliyor olsa gerek. Bundan dolayı pulluk toprağı işleme işini klasik pulluklarda ki gibi uç demiri ile patlatarak değil de greyderde ki gibi kazıyarak işliyor. Uç demiri klasik pulluğun uç demiri gibi tasarlanırsa ve de denge demiri yada tekeri farketmez bunlar duzeltilirse traktör biraz daha rahatlar.

• Beğen

Kullanışlık maksadı olarak güzel bi urun ama geliştirmelere halen açık bir yapısı var.oncelikle toprağı kapaması bir nevi oluyor.ancak çizi genişliği problemi var.çiziler tahta yapısından dolayı dar kalıyor.videolarda genellikle dar lastikli traktörler kullanılıyor,dar lastiğin o çizide yurume avanjı daha fazla,yumuşak kesimli arazilerde balon lastiktede sorun çıkarmaz ancak bolgemiz Trakya gibi kepir arazilerde çatılı traktotlerin lastik tırnakları ezilmek zorunda kalır.dengeli bir tutunma alanı sağlanmaz diye dusunuyorum

toprak işlemede teknolojinin gelişmesi çok güzel. ama bu pulluk çeşidini Avrupa çiftçisinde de tv den izlediğimiz kadarı ile göremiyoruz. onlar döner kulaklı pulluk kullanıyorlar. toprak işleme konusunda yıllardır pulluktan vazgeçilmiş değil. ben de pulluk olmazsa olmaz diyenlerdenim ama pars pulluk konusunda tatmin olamadığım konular var

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
internette bir videoda izledim sanki diskli pullukta yapmışlar yurt dışında kayda alınmış bir video. diskli pullukta randımanlı olur çünkü diskler hareketli ve açılar ayarlanıyor
Bence toprak işlemeden önce çizel ile sürülüp ikileme yapılırken bu pulluk kullanılsa hem rahat olur hemde daha pratik olur gibi ve ayrıca daha büyük pullukların kullanımına imkan tanınmış olur.

olabilir mantıklı hem o zaman motoru fazla tutmaz değil mi
Evet. Mesela biz bu şekilde yapiyoruz. 2 traktörümüz var. Biri bereket 4x4 digeri de mf135 avrupa. Bereket ile çizel çekip mf ile ikileme gibi pullukla sürüyoruz. 3lü 8 numara pulluk mf nin arkasında yok gibi geliyor traktöre. Bundan dolayı 2 li 12 numara pullugun yanına bi 2li daha koyup 4lü 12 numara yapıp direkt erkunt la sürmeyi düşünüyorum. Bence hem toprak işlenmiş oluyor hemde bana göre daha ekonomik.

• Beğen

Bu tur pulluktan 4 lu ben aldim gultas marka ilgi tarim ve parsi ureten firma dahil hepsi sokede imalat yapiyor videolarda soke topraklarinda 60 70 bg traktor cekiyor benim 80 bg ciftceker zorlaniyor ayari cok zor derin surmuyor tasli tarlada hic bir ise yaramiyor 4 lusu ortalama 9 bin tl ben direk imalatcidan nakliye dahil 8 e almistim 15 gun kullandim isteyene hesapli veririm

• Beğen
Tepkiler: Alexander
İyi de bu pulluğun + sı neymiş normal pulluğa göre? Bıcaklarımı daha çok gidiyor, Traktörmü az zorlanıyor,yoksa toprağı iyimi çeviriyor, Hangi sorunu çözmek ,neyin kalitesini artırmak için yapılmış? Yoksa çiftçi bişey sansın satarız gibi pazar oluşturmak içinmi yapılmış.