Toprak İşlemesiz Tarım

Arkadaşlar toprak işlemesiz tarım şekli dünyada gittikçe yangınlaşmakta. Öncüsü ABD'de 1930 yıllarda yaşanan kötü hava şartları, toprağın rüzgarlarla savrulup dağılması sonucunda toprağı pullukla işlemekten-altüst etmekten vazgeçilmiştir. Bundan böyle bir önceki hasattan kalan anızlar toprak üstünde bırakılacak toprağın rüzgarlarla taşınmasını-savrulmasını engellemekve yağmurla erozyona maruz bırakmamak için ve ayrıca toprağı sıcağa-soğuya karşı korunmasu ve nemli bkalmasını sağlamak için ANIZ ARASINA DİKİM METODU uygulanmıştır. Bu metod şuan dünyada gittikçe artan bir şekilde uygulanmakta ve ülkemizde de yavaş yavaş başlamakyadır. Çiftçiler aman siz siz olun anızı toprakta olduğu gibi bırakın ve toprağı derin işlemeden vazgeçin.
Bununla ilgili BEREKET TV programını aşağıdan seyredebilirsiniz. Yeni program YouTube eklendiğinde bende buraya ekleyeceğim.

https://www.youtube.com/watch?v=t8gtt7dbsXA

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Birileri bu isi boyle yapiyo diye herkes yapmak zorunda degil ki. Ornek veriyorum adam pancar ekicek ve nehirden sulama yapicak. Smdi sen bu adama topragini islemeden ekim yap yada sadece dikey toprak isleme yap sakin topragi devirme dersen bu adama daha buyuk bi kotuluk yapamazsin. Cunku adam o toprakta ottan baska bisey yetistiremez. Bu gibi daha cok konu var sozun ozu. Herkes kendine uygun olan modeli kendi gelistirmeli. Senin ot sorunun yoksa topragi dikey aletlerle islersin ama benim ot sorunum varsa pullugu kullanirim. Olay bu ;)

• Beğen
Kombine mibzer kullanilacak tarla bir yıl boş bırakılmalı ve ot ilacı atılarak yüzeyde otlar öldürülmeli daha sonraki sezonda kombine mibzerle ekim yapılmalı biz pullukla devirdikce alttaki tohumları yukarı çıkartıyoruz ve tohumlar uyanıyor kombine ekip şart rüzgar la topraklarımızı kaybediyoruz her yıl daha da topraklar çoraklaşıyor anız toprağı tutar yoksa gelecek nesiller bi çöl bırakırız

• Beğen
Dün bende izledim biraz
Ancak tam uygulanabilir gibi gelmedi.
Ben mesela tüm ekipmanları değiştirmek lazım tirmik kaz ayağı diskli mibzer pulluk yerine cizel aniza ekim mibzermi diskaro gibi ekipmanlar almalıyım.Bizim burada bi 10 yıl sonra imar nedeni ile belki ekecek toprak bulamayacak ciftci...

bende tam aksını dusunuyor ve uyguluyorum topragı nekadar derın işlersen okadar su depolar ıcanadolu gıbı kurak memlekette cok onemlı kok gelısımı hem suratlı hemde derın olur ama agır tav da topragı işleyip sıkıştırmakda dogru degıl

bende tam aksını dusunuyor ve uyguluyorum topragı nekadar derın işlersen okadar su depolar ıcanadolu gıbı kurak memlekette cok onemlı kok gelısımı hem suratlı hemde derın olur ama agır tav da topragı işleyip sıkıştırmakda dogru degıl

Toprağı kabartmadan derin işlersek su tutar pulluk kabartarak topragın nemini alıyor

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU

Toprak işlemesiz tarım ekilecek ürüne bağlı mesela ayçiçeğini toprağı güzün derin sürüp kış yağışlarını depolaması şart ama buğdayda derin sürüm yapılırsa verim olmuyor tecrübeyle sabittir.

sulanabilir taban arazilerde ve delta ovaları için ben toprak işlemesiz tarıma katılmıyorum. ayrıca bir ziraat mühendisi olarak karşıyım. ikincisi her ürün için bu geçerli değil bence. ama sürekli hububat ekilen tarlalarda ve biraz daha kurak bölgelerde uygulanabilir. bunun yanında yabancı ot sorununu nasıl halledeceğiz. bitkinin köklenmesinin iyi olması için işlenmiş toprak daha iyi. örneğin mısır ve pamukta ara sürümü ne kadar olursa bitki o kadar güzel oluyor