Nohut Ekimi Nohut Makinasi

Nail abi bizim burada ekenler nisanda filan makina ile ekiyo verim ne kadar diye soruyorum bunuda sen ekmeyi ver diyorlar :) bu yil deneyecegim insallah.aslinda bakta ayak mibzer dusunmustum ekim icin ama buralarda yok.serpme yapip pullukla girerim olmadi...

Makinanın resimlerini atıyım sana, çok basit heralde Ankara gibi yerde 500 TL ye yapılır, biz 2800 kg buğday satmıştık parası yetmemişti :) o zaman asrın buluşu gibiydi. Eğer 10 inc cıvarı 4 veya 5 li pulluk bulursan üzerine koyabilirsin, 15 cm derinlik yeter, vanvey in üzerinede konabilir.

http://www.ozverimmibzer.com/aycicegi_nohut_mibzeri.htm

nail abi boyle biseyden bahsediyosun sanirim dun aradim uretimi yok istersen yaparim dedi fiyat sormadim nerden aklina geldi filan dedi hatta ...kaz ayagi uzerine takilana 1500 dedi...

ben çekiyim resimlerini, bizdeki daha basit,3 sıra istersen 5 sıra yaparsın. Bundan bahsedeyim, atıl duruyor bizim ki, araçapa makinasının üzerine koyup gübre atarım mısıra diye tutuyorum.1 adet mil, 2 dişli zincir ve 2 adet yatak, diğer kısmı saç ve profil zaten.

Parsibey kardeşim, iki sorum olacak ;
1-Ayçiçeği ile münavebe durumu nedir acaba?
2-Buğday ve arpa biçen biçerdöver ler ayçiçeği biçiyor, nohut biçebilirmi?

1. soruya cevaben http://www.globalbilgiler.com/2015/12/ekim-nobeti-nedir.html kaynağındaki bilgiler incelerndiğinde nohut ve ayçiçeği münavebe olabilir. Ben daha önce hiç uygulamadım ama mesela ilk aklıma gelen sistem
1. Yıl BUĞDAY
2. Yıl AYÇİÇEĞİ
3. Yıl NOHUT
4. Yıl ARPA gibi...

2. Soruya gelince ilk yazdığım kısımda da belirttiğim gibi eğer biçerdöverde hiçbir ayar yapmadan buğday/arpa ayarı ile nohut biçimi yaparsanız &20 %40 lara varan kırılma oluyor tanelerde... Ama kontrabatörü (kafesi) mısıra uyumlu ile değiştirir veya benim yaptığım gibi ikinci el bir konrtabatör alıp tellerin arasından 1er tanesini söküp seyrekleştirirsen kırılma oranı %2 lere kadar düşer. Tabi bunun yanında batör devri en düşük ve salık, elekler buğdaya göre daha açık ve rüzgarlık tam devir çalışmalı

1. soruya cevaben http://www.globalbilgiler.com/2015/12/ekim-nobeti-nedir.html kaynağındaki bilgiler incelerndiğinde nohut ve ayçiçeği münavebe olabilir. Ben daha önce hiç uygulamadım ama mesela ilk aklıma gelen sistem
1. Yıl BUĞDAY
2. Yıl AYÇİÇEĞİ
3. Yıl NOHUT
4. Yıl ARPA gibi...

2. Soruya gelince ilk yazdığım kısımda da belirttiğim gibi eğer biçerdöverde hiçbir ayar yapmadan buğday/arpa ayarı ile nohut biçimi yaparsanız &20 %40 lara varan kırılma oluyor tanelerde... Ama kontrabatörü (kafesi) mısıra uyumlu ile değiştirir veya benim yaptığım gibi ikinci el bir konrtabatör alıp tellerin arasından 1er tanesini söküp seyrekleştirirsen kırılma oranı %2 lere kadar düşer. Tabi bunun yanında batör devri en düşük ve salık, elekler buğdaya göre daha açık ve rüzgarlık tam devir çalışmalı

Tamam kardeşim, biçercimizlede bir görüşelim...

• Beğen
Tepkiler: parsibey
diskli mibzerle ektik. bu kazayağı üzerine takılan mibzer şanzımanlı olmadığı için ekim düzgün olmuyor gerek yok ek diskli mibzerle devam et paranada uğraşınada gerek yok. mibzerle ekim kolay ve düzgün. kazayağı sıra başında kaldır dön geri gir bilmem ne arada bir fark yok diskli mibzer daha iyi hatta niye o kadar eziyet çekesin. ayarı en sona getir 10-15 cm arası gömdümü tamam.

biz tohumu yıllardır ektiğimiz için kendimizden bırakıyoruz yazın desen ayarlardık şimdi bi dünya para isterler. en çok randıman aldığımız azkan oldu hastalığa iyi dayanıyor. mevsimde iyi giderse kalibrede büyük oluyor.

diskli mibzerle ektik. bu kazayağı üzerine takılan mibzer şanzımanlı olmadığı için ekim düzgün olmuyor gerek yok ek diskli mibzerle devam et paranada uğraşınada gerek yok. mibzerle ekim kolay ve düzgün. kazayağı sıra başında kaldır dön geri gir bilmem ne arada bir fark yok diskli mibzer daha iyi hatta niye o kadar eziyet çekesin. ayarı en sona getir 10-15 cm arası gömdümü tamam.

biz tohumu yıllardır ektiğimiz için kendimizden bırakıyoruz yazın desen ayarlardık şimdi bi dünya para isterler. en çok randıman aldığımız azkan oldu hastalığa iyi dayanıyor. mevsimde iyi giderse kalibrede büyük oluyor.

İlk fırsatta surecegim tarlayi markette 7 lira kilosu azkan çok isterlerse marketten alirim :)

İlk fırsatta surecegim tarlayi markette 7 lira kilosu azkan çok isterlerse marketten alirim :)
bu işte korkacağın tek bir şey olsun mayıs ve haziran ayındaki kapalı bulanık nemli hava baktın hava öyle gidiyor hemen basf bellisi atacaksın gerisi kolay. bu yüzden biz ekimi şubatta falan yapmıyoruz duruma göre martın sonu hatta bazen nisan başı yapıyoruz ne kadar erken çıkarsa o kadar riskli oluyor antrakoza. martta tava ekecen mayıs ile haziranda hafta bir kontrol edecen keyfine bakacan.

şunuda deyim biçer kendinin değilse tarlayı ne kadar düzlersen senin karına olur yani direk pulluk üstüne fırfırla saçıp diskaro çekersen o biçerci nohutun yarısını tarlada bırakır.
Anladım hocam tesekkurler anraktoza karşı ilaçlama yapiyormusunuz ekimden önce tohuma ...

şunuda deyim biçer kendinin değilse tarlayı ne kadar düzlersen senin karına olur yani direk pulluk üstüne fırfırla saçıp diskaro çekersen o biçerci nohutun yarısını tarlada bırakır.

Sayın [MENTION=44718]ibo71[/MENTION] , tarlada yarısı kalır olayına kesinlikle katılmıyorum. Şimdi diyeceksiniz belki "makine kendinin ondan öyle biçim yapılmış" diye ama benim tarlasını biçtiğim tüm komşularımda ekim sistemi aynı ve benim biçim şeklim aynı, "biçerci yarısını tarlada bırakmadı". özür diliyorum belki gereksiz bi alınma olarak görünebilir bu çıkışım ama genel olarak benim gibi çoğu biçerci de az çok tarla sahibidir. Zararı karı bilir, tarlada kalan mahsülü müşterinin de olsa kendinin de olsa zarar olduğunu bilir. Elbet vicdan özürlü operatörler veya mal sahipleri de vardır ama lütfen genelleme yapılmasın, bu konu da çok hassasım, "bir avuç yatık buğday kalmasın günah" düşüncesiyle bir gün içinde 8 10 tane parmak değiştirdiğimi biliyorum taş aldığı için... Neyse ortamı germiş olmayım, işin özü işçilik oldu bitti değilde özenle itinayla yapılırsa sonuç picassonun tablosu gibi olur...

pulluk üstüne fırfırla saçıp diskaro çekilen tarladaki biçimlere örnekler...

13839829_10208939429576800_1263216407_o.jpg

13843553_10208939431096838_1361284395_o.jpg

Sayın [MENTION=44718]ibo71[/MENTION] , tarlada yarısı kalır olayına kesinlikle katılmıyorum. Şimdi diyeceksiniz belki "makine kendinin ondan öyle biçim yapılmış" diye ama benim tarlasını biçtiğim tüm komşularımda ekim sistemi aynı ve benim biçim şeklim aynı, "biçerci yarısını tarlada bırakmadı". özür diliyorum belki gereksiz bi alınma olarak görünebilir bu çıkışım ama genel olarak benim gibi çoğu biçerci de az çok tarla sahibidir. Zararı karı bilir, tarlada kalan mahsülü müşterinin de olsa kendinin de olsa zarar olduğunu bilir. Elbet vicdan özürlü operatörler veya mal sahipleri de vardır ama lütfen genelleme yapılmasın, bu konu da çok hassasım, "bir avuç yatık buğday kalmasın günah" düşüncesiyle bir gün içinde 8 10 tane parmak değiştirdiğimi biliyorum taş aldığı için... Neyse ortamı germiş olmayım, işin özü işçilik oldu bitti değilde özenle itinayla yapılırsa sonuç picassonun tablosu gibi olur...

pulluk üstüne fırfırla saçıp diskaro çekilen tarladaki biçimlere örnekler...

Ekli dosyayı görüntüle 14445

Ekli dosyayı görüntüle 14446

Yaşım 30 hiç nohut isletmedim.İslenirkende görmedim...Bugday Arpa işlenirken yağmur yağ yer yarım kalmasın diye bunda kurutma var diye kandir ip işleyeni de gordum çocuktum inandim hep aklıma gelir bu .Ağaç dibinde buğday kaldı diye tırpan getittiren bicerciyi de gordum.Paris beyin söylediği gibi tamamen operetore kalmış bir durum...

• Beğen
Tepkiler: parsibey
Bu sene nohutta aşırı bi ekim olacak gibi.Köyümde bu sene sadece 4yüz dönüm ekilen nohut bu sene 4bin dönüm ekilcek.

Hayırlısı olsun ama en azından nohut patates, soğan gibi depolaması sıkıntılı ürün değil, rutubet, nem olmasın 10 sene ambarda durur, değerine kavuşunca satılır. Şahsi açıdan düşününce çok ekim piyasayı, fiyatı evet düşürür ama diğer türlü düşününce, boş (nadas) kalan araziler değerlenerek ve biçerdövercilere ekstra iş çıkarak ekonomiye katkı sağlanır.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle