Nohut Ekimi Nohut Makinasi

Hocam peki mibzerin bir gözü açık bir gözü kapalı mı ekiyosunuz yoksa hepsi açık mı??Bu konuda ikilem arasındayım hepsi açık olursa çok sık olur nohut dallanmaz diyorlar düşününce mantıklı geliyor.Sen ne dersin bu konuda??

Oncelikle herkese merhabalar araniza yeni katildim
Benim memleket cankiri 100 dönüm tarla var ortalama 20 senedir ne ekildi ne bicildi yillardir öyle bekliyor bende bu yil nohut ekmek istiyorum ama hicbir tecrubem yok ve bu tarla cayira 200 metre uzakta düzlük bir arazide buradan nohut cikarmi ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim parsibeye ayrica tesekkur ederim gercekten guzel paylasimlariniz var

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Oncelikle herkese merhabalar araniza yeni katildim
Benim memleket cankiri 100 dönüm tarla var ortalama 20 senedir ne ekildi ne bicildi yillardir öyle bekliyor bende bu yil nohut ekmek istiyorum ama hicbir tecrubem yok ve bu tarla cayira 200 metre uzakta düzlük bir arazide buradan nohut cikarmi ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim parsibeye ayrica tesekkur ederim gercekten guzel paylasimlariniz var
20 senedir ekilmemişse öncelikle güzelce pullukla sürmek lazım orayı havalanması için. Bakım olduktan sonra neden olmasın

Arkadaslar abiler bana yardimci olursaniz cok sevinirim
Pulluk ile sürün kışı öyle geçirsin baharda kultivator ile karıştırın ve ekimi yapın(mibzer ile ekmek mantıklı) 13/14 kg tohum ile 13/14 kg DAP gübresini Atın tapan silindir çekin üstüne taş varsa 5/6 cm ve daha uzunca onları dışarı atin ve tevekkül ile bekleyin 10/15 cm olunca yabani ot ilacı temmuz sonu gibi dd hasat... Vesselam

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Pulluk ile sürün kışı öyle geçirsin baharda kultivator ile karıştırın ve ekimi yapın(mibzer ile ekmek mantıklı) 13/14 kg tohum ile 13/14 kg DAP gübresini Atın tapan silindir çekin üstüne taş varsa 5/6 cm ve daha uzunca onları dışarı atin ve tevekkül ile bekleyin 10/15 cm olunca yabani ot ilacı temmuz sonu gibi dd hasat... Vesselam

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Ot ilaci cikis sonrasi kullamiyorsak otlar 2/3 yapragi gecmemeli biz buraya gore soyluyorum nohut 15 cm oldugunda otlar cicek acmis nohut netdeyse cicek acmak uzere oluyofki ot ilaci zararimiza zarar katar

Arkadaşlar nohut ekim makinasi aldık, ekim yaparken nelere dikkat etmeliyim, arkasına lastikli merdane taksak nasil olur? Yorumlarınızı rica etsem paylasabilirmisin? Tohum azkan; bicerdover ile hasat yapıyoruz.
cb84bcd8b09139166d3178ad4ce59060.jpg
37ca6417ce2b04466f309314cccb66c9.jpg

Arkadaşlar nohut ekim makinasi aldık, ekim yaparken nelere dikkat etmeliyim, arkasına lastikli merdane taksak nasil olur? Yorumlarınızı rica etsem paylasabilirmisin? Tohum azkan; bicerdover ile hasat yapıyoruz.
cb84bcd8b09139166d3178ad4ce59060.jpg
37ca6417ce2b04466f309314cccb66c9.jpg

Hayırlı olsun ben de 13 lu aldım ektim tarlaları... Makina güzel... Arkasından tapan çekeceksiniz merdaneye gerek yok bence tarla nemli/yaş ise merdane çamur olur dönek başlarında makina tohum/gübre çıkışlarına çarpınca tıkama yapıyor... Bence hiçbirsey koymayın illa koyacaksınız kultevatorun silindir tapanlari oluyor onu takabilirsiniz hafiften üzerinden geçer.

Yalnız makina baya büyükmüş 15li... 90lik vd üstü makina herhalde traktör yoksa zorlanır küçük makina

Hayırlı olsun ben de 13 lu aldım ektim tarlaları... Makina güzel... Arkasından tapan çekeceksiniz merdaneye gerek yok bence tarla nemli/yaş ise merdane çamur olur dönek başlarında makina tohum/gübre çıkışlarına çarpınca tıkama yapıyor... Bence hiçbirsey koymayın illa koyacaksınız kultevatorun silindir tapanlari oluyor onu takabilirsiniz hafiften üzerinden geçer.

Yalnız makina baya büyükmüş 15li... 90lik vd üstü makina herhalde traktör yoksa zorlanır küçük makina
Yorum icin teşekkür ediyorum, seyi anlamadim makina tohum/gubre cikisina carpinca tikanirdan neyi kast ettiginizi anlamadim. Traktor 115 hpdir bilerek buyuk aldik.

Yorum icin teşekkür ediyorum, seyi anlamadim makina tohum/gubre cikisina carpinca tikanirdan neyi kast ettiginizi anlamadim. Traktor 115 hpdir bilerek buyuk aldik.
Sira sonuna vardığınızda hidrolik kalktığında tapan/merdane de kalkarsa havada hareket ederken tapan/silindir/merdane den hangisi takılmış ise mibzetden toprağa dökülen yere çarpıyor ve bazen mibzer tapanınin çamuru kapatıyor delikleri (ya da neyse uygulamada görürsünüz :)))

• Beğen
Tepkiler: muden
kırıkkalede her sene ekeriz o makineden aldık iş görmüyor. mibzerle ek güzel oluyor ama tarlayı iyi düzle hem çıkış eşit oluyor hem biçim iyi oluyor. iyi düzlemessen biçer tarlada çok nohut bırakıyor.
ekerken 15kg taban gübresiyle ekiyoruz baharın martta ekiyoruz. ektikten 2 gün sonra ot ilacı atıyoruz adını unuttum çıkış öncesi atılan ilaçlardan. nohut 1 karışı geçtiğinde basf bellis atıyoruz yoksa antrakoz nohutu öldürüyor. gerekirse takip edip 15 gün sonra bir daha atıyoruz yalnız bu bellis olacak gerisi fasa fiso nohutu ezdiğine değmez. bu kadar bunları yapıp dönüme 100 kg civarı alıyoruz bu sene deli para yaptı allah bereket versin. haa birde nohut yerini kıştan pullukla sürecen sürmüyorsan ektiğine değmez.
Safa Bles bellis le aynı işi görüyor bellis e fazladan para vermeye gerek yok. Tecrübe ile sabittir.