Nohut Ekimi Nohut Makinasi

Önümüzdeki yıl 30 dekar nohut ekmeyi planlıyorum kazayagi üzerine takılan nohut ekim makinası hakkında bilgi verebilecek ler varmı?
Ekimde nelere dikkat etmeliyim gubre ot ilaci v.s hakkında da bilgi lazım tohum fiyatları ne kadar hangi cinsi tavsiye edersiniz...Bicerle hasat yapılacak..Kaz ayağı üzerine takılan makinaya 1500 tl dediler bugün...

kırıkkalede her sene ekeriz o makineden aldık iş görmüyor. mibzerle ek güzel oluyor ama tarlayı iyi düzle hem çıkış eşit oluyor hem biçim iyi oluyor. iyi düzlemessen biçer tarlada çok nohut bırakıyor.
ekerken 15kg taban gübresiyle ekiyoruz baharın martta ekiyoruz. ektikten 2 gün sonra ot ilacı atıyoruz adını unuttum çıkış öncesi atılan ilaçlardan. nohut 1 karışı geçtiğinde basf bellis atıyoruz yoksa antrakoz nohutu öldürüyor. gerekirse takip edip 15 gün sonra bir daha atıyoruz yalnız bu bellis olacak gerisi fasa fiso nohutu ezdiğine değmez. bu kadar bunları yapıp dönüme 100 kg civarı alıyoruz bu sene deli para yaptı allah bereket versin. haa birde nohut yerini kıştan pullukla sürecen sürmüyorsan ektiğine değmez.

• Beğen
Tepkiler: parsibey
kırıkkalede her sene ekeriz o makineden aldık iş görmüyor. mibzerle ek güzel oluyor ama tarlayı iyi düzle hem çıkış eşit oluyor hem biçim iyi oluyor. iyi düzlemessen biçer tarlada çok nohut bırakıyor.
ekerken 15kg taban gübresiyle ekiyoruz baharın martta ekiyoruz. ektikten 2 gün sonra ot ilacı atıyoruz adını unuttum çıkış öncesi atılan ilaçlardan. nohut 1 karışı geçtiğinde basf bellis atıyoruz yoksa antrakoz nohutu öldürüyor. gerekirse takip edip 15 gün sonra bir daha atıyoruz yalnız bu bellis olacak gerisi fasa fiso nohutu ezdiğine değmez. bu kadar bunları yapıp dönüme 100 kg civarı alıyoruz bu sene deli para yaptı allah bereket versin. haa birde nohut yerini kıştan pullukla sürecen sürmüyorsan ektiğine değmez.
Diskli mibzer ile mi ektiniz? Tohumu nerden tedarik ediyorsunuz?hangi cinsi onerirsiniz.Kaz ayağı üzeri neden iş gorunuyor tesekkurler...

Ekimden hemen sonra;
https://www.bayercropscience.com.tr/cs/ProductDetails.aspx?id=215
yada;
http://www.marmaratarim.com.tr/pursuit.html

kullanırsan yabancı ot işinin bir kısmını halletmiş olursun,
Sonraki dönemde yine yabancı ot gelirse;
Safa tarım ın Chekic ini veya Challenge kullanırsın,

Leblebilik ekilişi yapacaksan;tercihler pazar payı şu şekildedir.
Kırmızı Nohut
Azkan
Sarı 98
en son da
Hisar gelir,
Yemeklik piyasasını pek bilmiyorum. Burada en son çare Hisar ekmektir.

Merhabalar;

Son 5 yıldır nohut tarımı yapıyorum ve her yıl daha fazla tecrübe sahibi oluyoruz çok şükür.

Nohut tarımını seçmemin nedenlerini söylemek gerekirse, bir sene buğday ekilip ertesi sene nadas ile boş kalan kıraç tarlaları değerlendirmek ve bu sırada, ekiminden satışına kadar tüm işçilikleri makine ile yapıp işçilik masrafını minimum tutarak daha fazla kar etmektir. Zaten çiftçilik için traktörümüz var, buğday ekmek için mibzerimiz ve biçmek için biçerdöverimiz var çok şükür... Bunların dışında sadece nohut tohumuna ihtiyaç kalıyor. Tabi sadece kıraç tarlaya mı ekilir nahut hayır, sulu tarlaya da ekilir ve çok daha iyi sonuçlar alınır.

Nohutta en çok karşılaşılan sorun antraktoz hastalığıdır. Bunun sebebi de "dane tutmuş bitkinin aşırı yağışlarda üzerinde bulundurduğu tuzu yıkanarak köküne ulaşıp bitkiyi zehirlemesi" diye tanımlıyor çoğu ziraatçi. Buna çare olarak son yıllarda bazı çeşitler geliştirildi. Eskişehir tarımsal araştırmanın geliştirdiği AZKAN buna nen iyi örnek...

Gerek hastalığa ve kuraklığa dayanımı, gerekse bitkideki en alt danenin yerden en az otuz 30cm yukarıda olması ve dane çapının 10mm civarı olarak biçerdöverle hasata uygun olması bu çeşiti benim için baş tacı yapmaktadır. Azkan'ın dane çapının diğer çeşitlerden küçük olması hububat mibzeri ile ekimde daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Ben senelik ortalama 100 dönüm (100x1000m2) nohut ekerim. İlk olarak bu aylarda nohut ekeceğim tarlayı (bu yıl buğday ekilip normalde nadas bırakılacak kıraç tarladır bunlar) pulluk ile 25 cm civarı derinlikte sürerim. Bu şekilde kışı geçiren tarlaya Ocak ayı son haftası, şubat ayı ilk haftaları civarı uygun olan ilk fırsatta fırfır gübre serpme makinesi ile 13-15kg/dönüm tohumu saçarım. Tohum ekilmeden 1 2 saat önce antraktoz ilacı ile ilaçlanmalı ve bekletilmeden ekilmelidir. Bu uygulama buğdaydaki zaburus ilacı yöntemiyle aynı yapılır. Tohum atıldıktan sonra hidrolikli vanvey ile tohumu toprak altına alırım. Hemen ardından pülvarizatör (sıvı ilaçlama makinesi ile) Bayer firmasının Merlin Flexx ot ilacını atarım (bunun benzeri, daha ucuz farklı markalara ait ilaçlarda vardır) ve son olarak tırmıkla tarlayı tesviyelerim... Bu işlemlerin hepsi art arda ara vermeden ve çoğu zaman aynı gün içinde yapılmaktadır. Bir daha biçerdöverle hasata kadar tarlanın içine girmem!

Biçim zamanı temmuzun son haftası ile ağustos başı arasıdır. Biçerdöverle hasatta kırılmaları minimuma indirmek için ayarlar çok önemlidir. Özellikle kontrobatör (kafes) ya mısır ayarındaki iri gözlü olmalıdır yada benim yaptığım gibi ikinci el bir kontrabötör alıp aralardan birer tel sökülüp gözler genişletilmeli ve nohut hasatında bu kullanılmalıdır. Tabi bu kafes değişimi el alışkanlığına bağlı olaraktan yarım günü alabilmekte ve çoğu biçerdöverci bununla uğraşmamaktadır! Sonrasında Batör gevşek ve devri minimumda olup elekler bizar daha açılıp rüzgarlığa tam devir verilmelidir. Bu ayarlar biçim sırasında ambara gelen mahsülün durumuna göre ince ayar yapılabilir...

Biçerdöverin hasat ettiği nohutta yukarıdaki ayarlar yapıldıktan sonra yaklaşık %3 %5 gibi kırık, kavuz parçaları olmaktadır. Bunları da varsa nohut eleği veya sellektörde ya da eski arpa gözerlerinde (büyük yuvarlak elek) temizleyebilirsiniz.

Verim olarak Azkan geçtiğimiz yıl dönüme 150 kg verim yaptı ve bizi ihya etti ama bu yıl tam çiçek döneminde oluşan aşırı sıcakların olumsuz etkisiyle dönüme 100kg de kaldı. Buna da şükür tabiki...

Fiyat olarak 4.5 ile 5 lira arasında parçalı gruplar halinde sattım (2200 kilosunu da bir dolandırıcıya kaptırdığımı daha önce açtığım bir konuda anlatmıştım)

Özür dilerim, çok uzun yazıp belki başınızı ağrıttım ama diyeceğim son şey, nohut, kıraç arazileri olup nadas kalan, fazla da tarlada uğraşmak istemeyenler için 10 numara bir mahsül.

Umarım Faydalı olabilmişimdir :) Bunlar da sırasıyla fotoğraflar...

12240283_10207030540575768_5106809326482652177_o.jpg

12814260_10207787205531919_6995196095500952715_n.jpg

1544471_10207787206291938_1594555262657164404_n.jpg

306067_10200421136584799_249379267_n.jpg

13707621_10208915450617341_5145880625292998152_n.jpg

13726722_10208920715868969_46891809027244126_n.jpg

13718561_10208915452737394_3340360549264978931_n.jpg

Son düzenleme:
Merhabalar;

Son 5 yıldır nohut tarımı yapıyorum ve her yıl daha fazla tecrübe sahibi oluyoruz çok şükür.

Nohut tarımını seçmemin nedenlerini söylemek gerekirse, bir sene buğday ekilip ertesi sene nadas ile boş kalan kıraç tarlaları değerlendirmek ve bu sırada, ekiminden satışına kadar tüm işçilikleri makine ile yapıp işçilik masrafını minimum tutarak daha fazla kar etmektir. Zaten çiftçilik için traktörümüz var, buğday ekmek için mibzerimiz ve biçmek için biçerdöverimiz var çok şükür... Bunların dışında sadece nohut tohumuna ihtiyaç kalıyor. Tabi sadece kıraç tarlaya mı ekilir nahut hayır, sulu tarlaya da ekilir ve çok daha iyi sonuçlar alınır.

Nohutta en çok karşılaşılan sorun antraktoz hastalığıdır. Bunun sebebi de "dane tutmuş bitkinin aşırı yağışlarda üzerinde bulundurduğu tuzu yıkanarak köküne ulaşıp bitkiyi zehirlemesi" diye tanımlıyor çoğu ziraatçi. Buna çare olarak son yıllarda bazı çeşitler geliştirildi. Eskişehir tarımsal araştırmanın geliştirdiği AZKAN buna nen iyi örnek...

Gerek hastalığa ve kuraklığa dayanımı, gerekse bitkideki en alt danenin yerden en az otuz 30cm yukarıda olması ve dane çapının 10mm civarı olarak biçerdöverle hasata uygun olması bu çeşiti benim için baş tacı yapmaktadır. Azkan'ın dane çapının diğer çeşitlerden küçük olması hububat mibzeri ile ekimde daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Ben senelik ortalama 100 dönüm (100x1000m2) nohut ekerim. İlk olarak bu aylarda nohut ekeceğim tarlayı (bu yıl buğday ekilip normalde nadas bırakılacak kıraç tarladır bunlar) pulluk ile 25 cm civarı derinlikte sürerim. Bu şekilde kışı geçiren tarlaya Ocak ayı son haftası, şubat ayı ilk haftaları civarı uygun olan ilk fırsatta fırfır gübre serpme makinesi ile 13-15kg/dönüm tohumu saçarım. Tohum ekilmeden 1 2 saat önce antraktoz ilacı ile ilaçlanmalı ve bekletilmeden ekilmelidir. Bu uygulama buğdaydaki zaburus ilacı yöntemiyle aynı yapılır. Tohum atıldıktan sonra hidrolikli vanvey ile tohumu toprak altına alırım. Hemen ardından pülvarizatör (sıvı ilaçlama makinesi ile) Bayer firmasının Merlin Flexx ot ilacını atarım (bunun benzeri, daha ucuz farklı markalara ait ilaçlarda vardır) ve son olarak tırmıkla tarlayı tesviyelerim... Bu işlemlerin hepsi art arda ara vermeden ve çoğu zaman aynı gün içinde yapılmaktadır. Bir daha biçerdöverle hasata kadar tarlanın içine girmem!

Biçim zamanı temmuzun son haftası ile ağustos başı arasıdır. Biçerdöverle hasatta kırılmaları minimuma indirmek için ayarlar çok önemlidir. Özellikle kontrobatör (kafes) ya mısır ayarındaki iri gözlü olmalıdır yada benim yaptığım gibi ikinci el bir kontrabötör alıp aralardan birer tel sökülüp gözler genişletilmeli ve nohut hasatında bu kullanılmalıdır. Tabi bu kafes değişimi el alışkanlığına bağlı olaraktan yarım günü alabilmekte ve çoğu biçerdöverci bununla uğraşmamaktadır! Sonrasında Batör gevşek ve devri minimumda olup elekler bizar daha açılıp rüzgarlığa tam devir verilmelidir. Bu ayarlar biçim sırasında ambara gelen mahsülün durumuna göre ince ayar yapılabilir...

Biçerdöverin hasat ettiği nohutta yukarıdaki ayarlar yapıldıktan sonra yaklaşık %3 %5 gibi kırık, kavuz parçaları olmaktadır. Bunları da varsa nohut eleği veya sellektörde ya da eski arpa gözerlerinde (büyük yuvarlak elek) temizleyebilirsiniz.

Verim olarak Azkan geçtiğimiz yıl dönüme 150 kg verim yaptı ve bizi ihya etti ama bu yıl tam çiçek döneminde oluşan aşırı sıcakların olumsuz etkisiyle dönüme 100kg de kaldı. Buna da şükür tabiki...

Fiyat olarak 4.5 ile 5 lira arasında parçalı gruplar halinde sattım (2200 kilosunu da bir dolandırıcıya kaptırdığımı daha önce açtığım bir konuda anlatmıştım)

Özür dilerim, çok uzun yazıp belki başınızı ağrıttım ama diyeceğim son şey, nohut, kıraç arazileri olup nadas kalan, fazla da tarlada uğraşmak istemeyenler için 10 numara bir mahsül.

Umarım Faydalı olabilmişimdir :) Bunlar da sırasıyla fotoğraflar...
Detaylı bilgiler icin teşekkürler .bizim memlekette pek eken olmaz yıllar önce bi amca ekti bi kaç yıl o zmn pek bişey kazanmadı. O yıllarda ektigi çeşit artık herneyse işci yoluyodu baya bi masraf ve eziyetli iş diye kimse ekmedi.
Şuanda havza bazlı ekim işinde yöremizde nohuta destek yok bu şartlarda ekilse para bırakırmı ,destek ne kadar nohuta.
Sormamdaki amaç yıllık 550 dönüm (1000 m2 hesabından) nadas yerim oluyor. Ekip denemek isterim. Nsp olursa baharın kırmızı mercimek ekmeyi düşünüyorum mercimek destek kapsamında.nohutuda denemelikde olsa biraz ekebilirim.

• Beğen

Detaylı bilgiler icin teşekkürler .bizim memlekette pek eken olmaz yıllar önce bi amca ekti bi kaç yıl o zmn pek bişey kazanmadı. O yıllarda ektigi çeşit artık herneyse işci yoluyodu baya bi masraf ve eziyetli iş diye kimse ekmedi.
Şuanda havza bazlı ekim işinde yöremizde nohuta destek yok bu şartlarda ekilse para bırakırmı ,destek ne kadar nohuta.
Sormamdaki amaç yıllık 550 dönüm (1000 m2 hesabından) nadas yerim oluyor. Ekip denemek isterim. Nsp olursa baharın kırmızı mercimek ekmeyi düşünüyorum mercimek destek kapsamında.nohutuda denemelikde olsa biraz ekebilirim.

Buğday, arpa gibi hububatlara 5 krş/kg iken nohuta 30 krş/kg destek vardır. Bizimde yıllık 400 dönüm civarı nadas yer oluyor icarlarla birlikte ama cesaretim yok hepsini ekmeye. Malum gübre mazot fiyatları ve en önemlisi tohumluk... O yüzden ortalama 100 dönüm fazlasıyla yetiyor.

Merhabalar;

Son 5 yýldýr nohut tarýmý yapýyorum ve her yýl daha fazla tecrübe sahibi oluyoruz çok þükür.

Nohut tarýmýný seçmemin nedenlerini söylemek gerekirse, bir sene buðday ekilip ertesi sene nadas ile boþ kalan kýraç tarlalarý deðerlendirmek ve bu sýrada, ekiminden satýþýna kadar tüm iþçilikleri makine ile yapýp iþçilik masrafýný minimum tutarak daha fazla kar etmektir. Zaten çiftçilik için traktörümüz var, buðday ekmek için mibzerimiz ve biçmek için biçerdöverimiz var çok þükür... Bunlarýn dýþýnda sadece nohut tohumuna ihtiyaç kalýyor. Tabi sadece kýraç tarlaya mý ekilir nahut hayýr, sulu tarlaya da ekilir ve çok daha iyi sonuçlar alýnýr.

Nohutta en çok karþýlaþýlan sorun antraktoz hastalýðýdýr. Bunun sebebi de "dane tutmuþ bitkinin aþýrý yaðýþlarda üzerinde bulundurduðu tuzu yýkanarak köküne ulaþýp bitkiyi zehirlemesi" diye tanýmlýyor çoðu ziraatçi. Buna çare olarak son yýllarda bazý çeþitler geliþtirildi. Eskiþehir tarýmsal araþtýrmanýn geliþtirdiði AZKAN buna nen iyi örnek...

Gerek hastalýða ve kuraklýða dayanýmý, gerekse bitkideki en alt danenin yerden en az otuz 30cm yukarýda olmasý ve dane çapýnýn 10mm civarý olarak biçerdöverle hasata uygun olmasý bu çeþiti benim için baþ tacý yapmaktadýr. Azkan'ýn dane çapýnýn diðer çeþitlerden küçük olmasý hububat mibzeri ile ekimde daha baþarýlý sonuçlar vermektedir.

Ben senelik ortalama 100 dönüm (100x1000m2) nohut ekerim. Ýlk olarak bu aylarda nohut ekeceðim tarlayý (bu yýl buðday ekilip normalde nadas býrakýlacak kýraç tarladýr bunlar) pulluk ile 25 cm civarý derinlikte sürerim. Bu þekilde kýþý geçiren tarlaya Ocak ayý son haftasý, þubat ayý ilk haftalarý civarý uygun olan ilk fýrsatta fýrfýr gübre serpme makinesi ile 13-15kg/dönüm tohumu saçarým. Tohum ekilmeden 1 2 saat önce antraktoz ilacý ile ilaçlanmalý ve bekletilmeden ekilmelidir. Bu uygulama buðdaydaki zaburus ilacý yöntemiyle ayný yapýlýr. Tohum atýldýktan sonra hidrolikli vanvey ile tohumu toprak altýna alýrým. Hemen ardýndan pülvarizatör (sývý ilaçlama makinesi ile) Bayer firmasýnýn Merlin Flexx ot ilacýný atarým (bunun benzeri, daha ucuz farklý markalara ait ilaçlarda vardýr) ve son olarak týrmýkla tarlayý tesviyelerim... Bu iþlemlerin hepsi art arda ara vermeden ve çoðu zaman ayný gün içinde yapýlmaktadýr. Bir daha biçerdöverle hasata kadar tarlanýn içine girmem!

Biçim zamaný temmuzun son haftasý ile aðustos baþý arasýdýr. Biçerdöverle hasatta kýrýlmalarý minimuma indirmek için ayarlar çok önemlidir. Özellikle kontrobatör (kafes) ya mýsýr ayarýndaki iri gözlü olmalýdýr yada benim yaptýðým gibi ikinci el bir kontrabötör alýp aralardan birer tel sökülüp gözler geniþletilmeli ve nohut hasatýnda bu kullanýlmalýdýr. Tabi bu kafes deðiþimi el alýþkanlýðýna baðlý olaraktan yarým günü alabilmekte ve çoðu biçerdöverci bununla uðraþmamaktadýr! Sonrasýnda Batör gevþek ve devri minimumda olup elekler bizar daha açýlýp rüzgarlýða tam devir verilmelidir. Bu ayarlar biçim sýrasýnda ambara gelen mahsülün durumuna göre ince ayar yapýlabilir...

Biçerdöverin hasat ettiði nohutta yukarýdaki ayarlar yapýldýktan sonra yaklaþýk %3 %5 gibi kýrýk, kavuz parçalarý olmaktadýr. Bunlarý da varsa nohut eleði veya sellektörde ya da eski arpa gözerlerinde (büyük yuvarlak elek) temizleyebilirsiniz.

Verim olarak Azkan geçtiðimiz yýl dönüme 150 kg verim yaptý ve bizi ihya etti ama bu yýl tam çiçek döneminde oluþan aþýrý sýcaklarýn olumsuz etkisiyle dönüme 100kg de kaldý. Buna da þükür tabiki...

Fiyat olarak 4.5 ile 5 lira arasýnda parçalý gruplar halinde sattým (2200 kilosunu da bir dolandýrýcýya kaptýrdýðýmý daha önce açtýðým bir konuda anlatmýþtým)

Özür dilerim, çok uzun yazýp belki baþýnýzý aðrýttým ama diyeceðim son þey, nohut, kýraç arazileri olup nadas kalan, fazla da tarlada uðraþmak istemeyenler için 10 numara bir mahsül.

Umarým Faydalý olabilmiþimdir :) Bunlar da sýrasýyla fotoðraflar...

Ekli dosyayı görüntüle 14418

Ekli dosyayı görüntüle 14419

Ekli dosyayı görüntüle 14420

Ekli dosyayı görüntüle 14421

Ekli dosyayı görüntüle 14422

Ekli dosyayı görüntüle 14423

Ekli dosyayı görüntüle 14424

İlginize ve aciklamaniza cok tesekkurler 1000m2 ye kac kilo tohum atmaliyiz dekar maliyeti bhakkindada bilgi verirseniz sevinirim bende nadas biraktigim yere ekmeyi planliyorum.Bicer yok ama isleyenler var...30 tlye isliyolar...

• Beğen
1 dönüm (1000m2) maliyet hesabı

1- Pulluk ile sürüm 1.5 litre mazot = 4.2 lira x 1.5 = 6.3 lira
2- tohum (ortalama dönüme 13 kg) = 13x6 = 78 lira
3- gübre (dönüme 10 kg DAP) = 10x1.15 = 11.5 lira
3- Antraktoz ilacı "Pomarsol Forte 80 WP" (800g 40 lira - 270 kg nohut ilaçlar) = 1 dönüm için 2 lira
3- Herbisit (ot ilacı) "bayer merlin flexx" (500ml 150tl civarı - 25 ml/dönüm) = 1 dönüm için 7.5 lira
4- ekme, tohum üzeri kapatma, ilaçlama, tırmıklama mazot maliteti (yaklaşık) = 1.5 litre = 6.3 lira

Hasata kadar toplam = 111.6 lira masrafı vardır (yaklaşık)

Hasat/Harman maliyeti biçerdöverin yaktığı mazot 1 ile 1.5 litre arası (tarla durumuna göre hızlı veya yavaş gitme) = 4.2 lira ile 6.3 lira arası

Yani 3 aşağı 5 yukarı 115 lira masrafın var dönüme. Biçerdöver senin değil ise + 25 lira daha eklersin.

Son düzenleme:
Toprak yapısı nasıl eğer kumsal ise mercimek daha güzel oluyot

1 dönüm (1000m2) maliyet hesabı

1- Pulluk ile sürüm 1.5 litre mazot = 4.2 lira x 1.5 = 6.3 lira
2- tohum (ortalama dönüme 13 kg) = 13x6 = 78 lira
3- gübre (dönüme 10 kg DAP) = 10x1.15 = 11.5 lira
3- Antraktoz ilacı "Pomarsol Forte 80 WP" (800g 40 lira - 270 kg nohut ilaçlar) = 1 dönüm için 2 lira
3- Herbisit (ot ilacı) "bayer merlin flexx" (500ml 150tl civarı - 25 ml/dönüm) = 1 dönüm için 7.5 lira
4- ekme, tohum üzeri kapatma, ilaçlama, tırmıklama mazot maliteti (yaklaşık) = 1.5 litre = 6.3 lira

Hasata kadar toplam = 111.6 lira masrafı vardır (yaklaşık)

Hasat/Harman maliyeti biçerdöverin yaktığı mazot 1 ile 1.5 litre arası (tarla durumuna göre hızlı veya yavaş gitme) = 4.2 lira ile 6.3 lira arası

Yani 3 aşağı 5 yukarı 115 lira masrafın var dönüme. Biçerdöver senin değil ise + 25 lira daha eklersin.

Azkan soğuktan etkilenmez, oyüzden kıştan sonra traktörle tarlaya girebildiğin ilk tarihte ekimi yapabilirsin. Eskiden erken ekimin zararı, antraktoz hastalığı idi.Azkan, bu hastalığa dayanıklı olduğundan erken ekimi avantajlı hale getirerek verimi artırdı.

Diskarom veya wanveyim yok firfirla sactiktan sonra kazayagi ceksem basarili olurmuyum...arkasinada tirmik ile duzlerim...

Diskarom veya wanveyim yok firfirla sactiktan sonra kazayagi ceksem basarili olurmuyum...arkasinada tirmik ile duzlerim...

Kazayağı (kültüvatör) değilde daha çok pulluk, disk pulluk, vanvey, diskaro gibi toprağı aktararak işleyen aletler olursa tohumu kapatma açısından daha iyi olur. Ama kazayağı çekeceğim derseniz tohumu 1 2 kilo daha artırmanız iyi olur kanaatindeyim.

Bizde pulluk üzerine konan nohut ekim makinası var, ilk başlarda; MF 135 traktörümüz vardı, ona 7 inc 3lü pulluk almıştık ve bu makineyi o pulluğun üzerine koyduk, köyde o zamanlar öküz koşumu devam ederdi, diğer komşular öküz pulluğunun üçizisine el ile ekim yapardı biz de traktörler hem sürüp hem ekim yapardık, sonra üzerine sürgü çekrdik.
En fazla verimi o dönemde aldık, sonra traktörler büyüdü, ardından pulluklarda büyüdü bir türlü olduramıyoruz,
Nohut işini rahmetli dedem bizim bölgeye yaymıştır, ilk ektiği nohutun tohumu 4 teneke, hasılat 80 teneke. Patoz vardı fakat nohut tertibatı yoktu, dövenle falan sürüp patozun ara yerine attık, sonraki yıllarda nohut tertibatlı patozlar çıktı döven işinden kurtulmuş olduk.
Yakın zamana kadar tarım devam etti verimler düştü, domuzlar musallat oldu, şu an eken kalmadı 3-5 kişi haricinde. Bende bu yıl; forum üyesi Ertaç Şahin nin köyüne Emirdağ a ekmeyi planlıyorum. Birde oralarda deniyecez bu işi.

Bizde pulluk üzerine konan nohut ekim makinasý var, ilk baþlarda; MF 135 traktörümüz vardý, ona 7 inc 3lü pulluk almýþtýk ve bu makineyi o pulluðun üzerine koyduk, köyde o zamanlar öküz koþumu devam ederdi, diðer komþular öküz pulluðunun üçizisine el ile ekim yapardý biz de traktörler hem sürüp hem ekim yapardýk, sonra üzerine sürgü çekrdik.
En fazla verimi o dönemde aldýk, sonra traktörler büyüdü, ardýndan pulluklarda büyüdü bir türlü olduramýyoruz,
Nohut iþini rahmetli dedem bizim bölgeye yaymýþtýr, ilk ektiði nohutun tohumu 4 teneke, hasýlat 80 teneke. Patoz vardý fakat nohut tertibatý yoktu, dövenle falan sürüp patozun ara yerine attýk, sonraki yýllarda nohut tertibatlý patozlar çýktý döven iþinden kurtulmuþ olduk.
Yakýn zamana kadar tarým devam etti verimler düþtü, domuzlar musallat oldu, þu an eken kalmadý 3-5 kiþi haricinde. Bende bu yýl; forum üyesi Ertaç Þahin nin köyüne Emirdað a ekmeyi planlýyorum. Birde oralarda deniyecez bu iþi.
Nail abi bizim burada ekenler nisanda filan makina ile ekiyo verim ne kadar diye soruyorum bunuda sen ekmeyi ver diyorlar :) bu yil deneyecegim insallah.aslinda bakta ayak mibzer dusunmustum ekim icin ama buralarda yok.serpme yapip pullukla girerim olmadi...

Bizde pulluk üzerine konan nohut ekim makinası var, ilk başlarda; MF 135 traktörümüz vardı, ona 7 inc 3lü pulluk almıştık ve bu makineyi o pulluğun üzerine koyduk, köyde o zamanlar öküz koşumu devam ederdi, diğer komşular öküz pulluğunun üçizisine el ile ekim yapardı biz de traktörler hem sürüp hem ekim yapardık, sonra üzerine sürgü çekrdik.
En fazla verimi o dönemde aldık, sonra traktörler büyüdü, ardından pulluklarda büyüdü bir türlü olduramıyoruz,
Nohut işini rahmetli dedem bizim bölgeye yaymıştır, ilk ektiği nohutun tohumu 4 teneke, hasılat 80 teneke. Patoz vardı fakat nohut tertibatı yoktu, dövenle falan sürüp patozun ara yerine attık, sonraki yıllarda nohut tertibatlı patozlar çıktı döven işinden kurtulmuş olduk.
Yakın zamana kadar tarım devam etti verimler düştü, domuzlar musallat oldu, şu an eken kalmadı 3-5 kişi haricinde. Bende bu yıl; forum üyesi Ertaç Şahin nin köyüne Emirdağ a ekmeyi planlıyorum. Birde oralarda deniyecez bu işi.

Nail abi, eğer imkanın varsa o pulluk üzerine takılan ekim makinesinin fotoğraflarını çekip gönderebilir misin. Daha önce de çok duydum ama görmek nasip olmadı hiç...