2016 kanolalari nasıl ?

Merhaba arkadaşlar, bu sene kanola ekenler durumlarını paylaşabilir mi; silivri ve eregli bölgelerinde yağış sıkıntısı olduğu için ikinciye ekenler oldu.benim gibi kanola sini bozmayı düşünen arpaya ya da ayçiçeğine çevirmeyi dusuneniniz var mı?

Biz ektik ama daha öyle bir düşünce yok. Geçen yıllarda daha geç kanola ektiğimizde oldu. Donma vs olmadı. Valla tohumu toprağa atana kadar epey masraf oldu. Şimdi boz başka şey ek masraf daha da artacak. İhşallah güzel dengeli yağışlar olur da stresten kurtuluruz hep birlikte.

102 dekar bozduk ve yeniden ektik. Şu an çıkıştalar... Bir 110 dönümlük parçada da kısmi bozma yapıp yapmamayı hafta içi değerlendireceğiz. Bozduğumuz takdirde orada buğday ile devam edeceğiz. İlgin için teşekkürler ... Siz de var mı ekiliş ve varsa durumlar nasıl

102 dekar bozduk ve yeniden ektik. Şu an çıkıştalar... Bir 110 dönümlük parçada da kısmi bozma yapıp yapmamayı hafta içi değerlendireceğiz. Bozduğumuz takdirde orada buğday ile devam edeceğiz. İlgin için teşekkürler ... Siz de var mı ekiliş ve varsa durumlar nasıl
Bu zamandan sonra çıkan kanola

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba arkadaşlar, durumumu özet geçeyim;
Eylülün 2. Haftasında ektim.
50 da lik kısma bir kez yağmur yağdı ekimsonu gibi çıkış oldu
120 da lik kısma hiç yağış düşmemişti 45 günü geçip de çisentiyle ancak %10u çıkmıştı .
Ya tekrar ekecektim ya da arpa siparişini verecektim.
Aklıma bundan 5-6yil önce kasım sonunda ekip de soguklardan çıkış göstermeyip bozduğum aklıma geldi hemen arpa siparişi verdim.
Yine de 8 da lik kısma kalan kanola tohumuyla ekerek deneme yapmak istedim.
Fakat hemen bozma yapmadım çünkü o sırada bir yağmur vardı tahminlerde.
Yağış sonrası bi umut çıkar diye bekledim fakat ekim yapalı yaklaşık 60 gün olmuştu ve tabi ki çıkmadı.
O bolgedeki Komşular da bozma yaptı.
Dar yapraklı da atmamıştım dolayısıyla yağış sonrası gelen bugday da sorun yapmaya başlayacaktı.
Sonuç olarak goble ile 16 kasımda sürüp 17 sinde arpa ektim.
İkinciye ektigim deneme tarlasında çıkış olmadı.
Ogrendiklerim;
1) Kanola da ekim tarihinin geçmesi toprak sıcaklığının düşmesi çıkışa büyük engel. Bunu iki kez tecrübe ettim.
2) yağmura neden rahmet denildiğini bir kez daha hatırladık zira yağış yok ürün yok
3) ot ilaci kullanımında zamanlama ve strateji çok önemli (ekimle yapılan sistemik herbisit ya da kanolada ilk çıkışlar gözlenir gozlenmez dar yapraklı atmak riskli ) malum dar yapraklar kanoladan önce geliyor. 3 yıl önce tersini yaşamıştım harman zamanı kuvvetli fırtına ile yatan ve dolayısıyla dökülen arpalar ilaçta geç kaldığım için kanolalar kuruyan otların arasından yılan gibi kivrila kivrila zar zor güneş görmüştü.
4) toprak yapısının su tutma kapasitesi organik madde ile arttırılmalı. bozdugum tarlada ekerken ne güzel hazırlandı kapkara toprak diyordum, çok az yağış olunca sadece namlularda kalan saman atıklarının olduğu yerlerde çıkış olduğunu gördüm demek ki toprağın sadece o kısımları su tutabilmiş.

İlaç kullanmamakla ve sadece üstten az yakitla bozma yapıp arpa ekebilmek tesellim oldu.

İnşallah bundan sonra istediğimiz yağışlar gelir de bu zor yılı hayırlısıyla geçiririz.

Herkese bol bereketli bir yıl dilerim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gkhAn

Sorun arkadaşların yazdıkları gibi. Bu sene kanola ekenlerinden memnun olana rastlamadım.
Bugdaylarda geç ekimler çoğunlukta.
Sorun hep aynı. Yağış azlığı. Allah hepimize yardımcı olsun.

Son durum : 310 dönümle başladığımız kanola ekimi 143 dönüm ile devam ediyor . 41 dönümlük bölümde kotiledon yapraklarından ilk gerçek yapraklara geçiş sürecindeyiz 102 dekarlık bölümde çıkış süreci devam ediyor. Hızla köklendirmek ve mukavemet arttırmak için ilk 41 dönümlük bölüme Timac starter em mikrobiyel gübretaş aminoasid ve dar yapraklı ilaçlama hafta sonu yapılacak. Ayrıca 15 kg amonyum sülfat atılacak. Aralık ortasına sağlam çıkarsak magnezyum sülfat ve potasyum nitrat ile biüresi düşük üre ile devam edeceğiz...