ESKİ BUĞDAY ÇEŞİTLERİNDEN ARIYORUM

Küçük alanlarda, dedelerimizin ektiği biçtiği buğdaylardan arıyorum. Siyez, karakılçık, ve sarıbuğday buldum.
Yörenizde eski buğdaylardan varsa talibim...
Örneğin Sünter buğdayı..
Kırik, Zerun, Şahman, Kunduru, Kızıl buğday, Üveyik, topbaş...

Amacım bunların yaşaması, gelecek nesillere de kalması için az miktarlarda ekip üretilmesi.

Saygılarımla...
340da6f261d5c2b8f02ddf22f4ac18bc.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Küçük alanlarda, dedelerimizin ektiği biçtiği buğdaylardan arıyorum. Siyez, karakılçık, ve sarıbuğday buldum.
Örneğin Sünter buğdayı..

Amacım bunların yaşaması, gelecek nesillere de kalması için az miktarlarda ekip üretilmesi.

Saygılarımla...

Çok guzel ve dogru bir konu,üstat ileride bizede istersek buğday tohumu gönderirsin herhalde.
Ayrıca resimdeki buğdayın cinsi nedir ?özellikleriyle belirtilmesi dileğiyle,kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: yavuzguven
Örneğin Sünter buğdayı..

Saygılarımla...

Çok guzel ve dogru bir konu,üstat ileride bizede istersek TL verirsin herhalde.
Ayrıca resimdeki buğdayın cinsi nedir özellikleriyle?Ayrıca komşu tarladan tozlaşma,İle cinsinin bozulma sorunu olurmu?

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Bu konu bence bu forumun en önemli konularından birisi
Hangi bölgelerde hangi Ana buğdayımız bulunuyor onuda öğrenmş oluruz
Şimdiden nerede bulunduğunu öğrenirsek, şimdiden sezona buğdayımızı ayarlamış oluruz
Takipteyim..

• Beğen

Güzel ve üzerinde durulması gereken bir konu olmuş.İnşallah emeğin karşılığı bulunur ve tohumlara rahat bir şekilde ulaşabilirsin. Kendi yerli ürünlerimizin tohumlarının ve bu toprakların değerlerinin ölmemesi yaşatılması adına güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

• Beğen
Resimdeki buğdayın adı "karakılçık" makarnalık atalık bir çeşit. 2018 yılında uygulamaya konacak olan sertifikalı tohum zorunluluğundan sonra atalık buğdayların ekimi sıkıntıya daha çok girecek. Yasa ortada yok henüz fakat Bakanlar kurulu kararı ile tohum firmalarının istekleri doğrultusunda bir karar çıkacağı öngörülüyor bu nedenle her yörede çiftçilerin atalık buğdayları, kara çavdarı, iki sıralı arpayı, artık ekme dönemi de bitecek, Sadece kendi ihtiyacı ve hame halkı tüketimi için yapabilecek.
Bunlar bize dedelerimizden mirastır.
Anadolu toprağının mirasını yabancı tohum şirketleri yemek istiyor. Bizler buna sahip çıkar ve tohumlarımızı karşılıklı takas edersek, bir savaş, kıtlık, vs. olduğunda kendi verimi az ama sağlıklı tohumlarımız olur.
Yok sahip çıkmazsak, bayide, ziraatte, kooperatifte tohumcu şirketler vermez ise tohuma nasıl ulaşacağız?
Ben kendi yöremin tüm atamdan dedemden kalan tohumlarını, kotumak, paylaşmak,takas etmek istiyorum.
Hasat zamanı lütfen çiftçi arkadaşlar iletişimde olalım.
Az da olsa tarlasında bu ekinleri yetiştirmek isteyen( 5 dekar ev ihtiyacı ve tohum için yeter) köylümle. çiftçi arkadaşlarımla, (dilerseniz evimde de ağırlayabilirim, ) mutlaka yardımlaşmayı diliyorum.
Diğer bir soru vardı;

Buğdayda izalasyon mesafesi 2mt. dir. Eğer parselin her tarından farklı buğdaylar ekili ise. Kendine döllenen bitki olduğu için yabancı tozlaşma riski çok düşüktür. Kolayca yetiştirip koruyabikirsiniz.

Çok guzel ve dogru bir konu,üstat ileride bizede istersek TL verirsin herhalde.
Ayrıca resimdeki buğdayın cinsi nedir özellikleriyle?Ayrıca komşu tarladan tozlaşma,İle cinsinin bozulma sorunu olurmu?

Elimdeki her tohumu çoğalması, yok olmaması adına sizlerle elbette paylaşırım.
Buğday kendine döllenir, bu nedenle 2mt. diğer tarlalarla izolasyon mesafesi-aralık bıraktığınızda korunmuş olur.

Bunu mesafeyi bırakamıyorsanız, da bu defa biçerdöverle veya kosa/orak ile bir namlu boşluk bırakıp(yine asgari 2m) ikinci namludan tohumluk alınır, ya da tarlanın orta kısmından tohumluk ayırarak tohumunuzu koruyabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Bizim Köy'de yakın zamana kadar ekilen Hacı Hüseyin Buğdayı isimli bir çeşit vardı, güzlük ve yazlık(baharın ilk ayında) olarak ekilebilir, yatmaya dayanıksız, ekmeklik kalitesi iyi bir çeşitti, Bçer Döver ile yatık olma durumdan hasatı zor olduğu için bırakıldı. Galiba bir komşu bu sene ekmiş, eğer ektiyse, bahardaki durumu, başakta ve hasattaki durumu buradan paylaşırım, tohumuda size gönderim. Başakları beyaz ve kırmızı renkte, daneleri ince uzun hafif çavdar danesini andırır ve kırmızımsı renktedir.

1890 lı yıllarda Bulgaristan'dan göç edip gelmişiz ve bu Buğday da muhtemelen o zaman gelmiş, diğer bir çeşit Ak Ekin diye anılan bir buğday vardı, maalesef onu koruyamadık.

Bizim Köy'de yakın zamana kadar ekilen Hacı Hüseyin Buğdayı isimli bir çeşit vardı, güzlük ve yazlık(baharın ilk ayında) olarak ekilebilir, yatmaya dayanıksız, ekmeklik kalitesi iyi bir çeşitti, Bçer Döver ile yatık olma durumdan hasatı zor olduğu için bırakıldı. Galiba bir komşu bu sene ekmiş, eğer ektiyse, bahardaki durumu, başakta ve hasattaki durumu buradan paylaşırım, tohumuda size gönderim. Başakları beyaz ve kırmızı renkte, daneleri ince uzun hafif çavdar danesini andırır ve kırmızımsı renktedir.

1890 lı yıllarda Bulgaristan'dan göç edip gelmişiz ve bu Buğday da muhtemelen o zaman gelmiş, diğer bir çeşit Ak Ekin diye anılan bir buğday vardı, maalesef onu koruyamadık.

Muhteşem olur, çok memnun olurum..
Eski buğdaylar özellikle makarnalıklar uzun boylu oluyorlar.
Hacı Hüseyin buğdayını merak ediyorum doğrusu.
email adresim yavuzguven@gmail.com

yavuz bey sizde kavlıca siyes emmer enikor
cinsi yerli tohumlar varmı
çifçi arkadaşlar elinizde ekilmiş bu tohumlar varmı
varsa bu dört cinsten almaya talibim 100 kg ödemeyi peşin olarak isminize yollıyacağım selamlar

Yavuz bey Anamurda ekilen bir buğday var. Çavdar buğdayı diyorlar. Uzun boylu tane verimi yüksek, yatmaya yarı dayanıklı, kepek oranı yüksek unluk bir çeşit. Nekadar lazım? Diğer bilgiler için görüşelim.

O buğday tritikale olabilir,hayvancılık yapanlar ekmiş olabilir,karma,tatlıcak,2000 adında çesitleri var.bir çeşit buğday-çavdar karışımı,
danesi büyük pirinç şeklinde,esmer buğday görümünde