Hidrolik`te Çözemediğim Durum..?

Traktör`ü stop ettiğimde kollar boştayken sabaha iniyor.Fakat arkasında herhangi bir ekipman takılıyken pulluk biçer vs.. 8 gün indirmedi aynı seviyede kaldı kendim indirdim.

Motor stop halindeyken kolların boştayken inip yükteyken inmemesi neden olur çözemedim bunu neden yapar.?

Bizim diğer mf 135`te kolları kaldırıp nasıl bırakırsam öyle kalıyor ister dolu olsun ister boş olsun farketmiyor.

• Beğen
Tepkiler: kerem.donmez
İçerden beyinde conta yıpranmış. Yağ sızıntısı yapıyor. Hidrolik bozulana kadar gidecek artık. Yolda giderken indirmesin de park halindeyken boşver.

Diğer traktörde aynısı olmuştu kollar inmeye başlamıştı pompayla koltuğun altındaki piston arasındaki borunun oringi deforme olmuştu değiştirdim sıkıntı kalmadı hatta devamlı bozuluyordu o 4.defadan sonra tornada yuvasını büyütüp oring + teflon yaptım 3 senedir sıkıntı yok.Bozukluk var desem aynı bizim küçük traktör gibi doluyken hemen indirmesi lazım bu boşta iniyor arkasında herhangibir ekipman varken cm indirmiyor çözemediğim durum bu..

Yolda giderken sıkıntı yok..

Abi yılmaz ustayı aradım sordum oda çözemedi durumu doluyken inmeyen boşta da inmemesi lazım dedi..bi yerde kaçak vardır diyor ama kaçak olsa ekipman varken hemen inmesi lazım değişik bir durum kime sorsam bir hal çare bulamadı..
Değişik traktörün değişik arızaları oluyor demekki[emoji4] Yolda giderken kollar inmiyorsa sıkıntı olmaz Baki. Kafa takma bence.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Bencede cok onemli degil
Hidrolik pistonunun sekmani var demir yada baska malzemeden o yipraninca yapabiliyor
Baska sebepte olabilir

Daha once yazmistim sekman kacirabilir eger celik ise sekman pek sorun olmaz oyle gider eski mf lerin celik cogu
Bizim tumo larin fiber turu sekman kacirma baslayinca sekmanin bozuldugunun isareti ama dedigim gibi celik ise oyle gider yillarca sadece durdugu yerde kacirir

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
genelde traktörlerde hidrolik emliyet vanası vardır emliyet vanası kapalı iken kolu indirseniz dahi inmez vanayı açmanız lazım eğer emliyet vanası kapalı iken hidrolik salıyor ise piston fiberi ve lastigindendir eger vana kapalı iken salmıyor acık iken salıyor ise beyinde çelik valf vardır o kaçırıyordur ayrıca beyinde boşaltma valfı vardır onun ayarında olabilir

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
Daha once yazmistim sekman kacirabilir eger celik ise sekman pek sorun olmaz oyle gider eski mf lerin celik cogu
Bizim tumo larin fiber turu sekman kacirma baslayinca sekmanin bozuldugunun isareti ama dedigim gibi celik ise oyle gider yillarca sadece durdugu yerde kacirir

Sekman kaçırsa ağır yüke verince kaldırmaması lazım ben çamura oturmuş 8 tonluk 4 tekerli römorku kaldırdım.bendeki durum çok değişik kollar boşken iniyor ama herhangi bir ekipman varken stop hâlinde nasıl bıraktıysam öyle kalıyor sıkıntı yok.çözmeye çalıştığım durum kollar boşken de inmemesini sağlamak..bizim diğer MF 135 te aynı sekman kaçırma durumu olmuştu boş römorku zor kaldırıyordu pulluk filan takılıyken debriyaja basınca hemen indiriyordu.bence zetorunki sekman filan değil de arka orta kolun bağlantı yerinden ufak bir ayar istiyor çünkü pulluk dalma yapınca hiç esneme yapmıyor..

genelde traktörlerde hidrolik emliyet vanası vardır emliyet vanası kapalı iken kolu indirseniz dahi inmez vanayı açmanız lazım eğer emliyet vanası kapalı iken hidrolik salıyor ise piston fiberi ve lastigindendir eger vana kapalı iken salmıyor acık iken salıyor ise beyinde çelik valf vardır o kaçırıyordur ayrıca beyinde boşaltma valfı vardır onun ayarında olabilir

Zetor da emniyet valfi yok :) :) Hidrolik indirirken de yavaş iniyor hızlandırmak için o bahsettiğiniz boşaltma valfinin ayarını aynı eski masseylerdeki ortakol bağlantı yerinin altından mı yapacağım yoksa farklı bir yerimi olur.?

Zetor da emniyet valfi yok :) :) Hidrolik indirirken de yavaş iniyor hızlandırmak için o bahsettiğiniz boşaltma valfinin ayarını aynı eski masseylerdeki ortakol bağlantı yerinin altından mı yapacağım yoksa farklı bir yerimi olur.?
Zetorda bilmem fakat emliyet valfi vardır diye sanıyorum küçük vana kelebek cinsi falan beynin üzerindedir veya arka tarafında olabilir bosaltma valfi beynin içindedir hassaiyet kolunun miline takılı olur beyni acmadan mudahale edemezsniz
beyin yagı hidrolik kolun pistonuna yagı basar iken geri dönüş valvinden gecerek basar yani yagın geri dönüşü bu valfden olmaz bozaltma valfından olur yani yag üç noktadan kacak yapabilir piston lastiginden veya giriş valfinden yada boşaltma valfinden sizin traktör hakkında bir bilgim yok fakat tarktör hidroliginin genel yapısı budur giriş valfinin yay basıncınıda beyindeki yag delikleri vardır o ayarlar yani yükte iken kacırmayıp bosta iken kacırıyorsa büyük ihtimal beyindeki valfler ile alakalıdır sanırsam