Yonca yerine Yonca ekimi

Arkadaslar 2010 yılında ekmis olduğum yoncalarim son 2 senede verimden düştü bende geçen ay derin sürüm yaparak yoncayi söktüm... Yerine macar figi ektim. Fig haziran ortasinda kalkar. Sizlerden fikir almak istediğim konu fig hasatindan sonra yerine yonca hemen ekelim mi yoksa nadas yapip ekim işini ilkbaharami bırakalım.... Birde bu söktügüm yonca ithal tohumdu MEDİCAGO magnum irki idi. Ince dalli balya dokmuyordu dekardan 9 & 12 balya arasi verim aliyordum. Gecen ilkbaharda Bilensoy 80 diye yonca tohumu aldim magnum ırkına göre 2 kat daha fazla vermekte. Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
74a930d999a69a1d88174220ed9f8bb7.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Arkadaslar 2010 yılında ekmis olduğum yoncalarim son 2 senede verimden düştü bende geçen ay derin sürüm yaparak yoncayi söktüm... Yerine macar figi ektim. Fig haziran ortasinda kalkar. Sizlerden fikir almak istediğim konu fig hasatindan sonra yerine yonca hemen ekelim mi yoksa nadas yapip ekim işini ilkbaharami bırakalım.... Birde bu söktügüm yonca ithal tohumdu MEDİCAGO magnum irki idi. Ince dalli balya dokmuyordu dekardan 9 & 12 balya arasi verim aliyordum. Gecen ilkbaharda Bilensoy 80 diye yonca tohumu aldim magnum ırkına göre 2 kat daha fazla vermekte. Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

3d0c24b5dff026a193826ab7310af2ba.jpg

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
İlkbahar ekimi kadar saglikli olurmu??? hic temmuz ağustosta yonca ekmedim ikilemde kaldim yer Kütahya fazla sicaktan etkilenirmi

Kışa girmeden önce yeşermesini sağlarsan kışın sıkıntı çıkmaz. İlkbaharda da erlen biçim yapmaya başlarsın. İlkbahar da ise çamurdan girmen zor olur geç kalabilir ki bu da senin geç biçmene neden olur. Ama yine de sen bilirsin.

Ürünü kaldırdıktan sonra hemen toprağın nemiyle ekerseniz bayağı faydalı bitkinin kökleri sağlıklı sağlam oluyor..Bizim bölgede kayseri cırgalan yoncası ekiyoruz dönüme 15 - 17 balya çıkıyor..

Yoncanın yazın ekilmesine gelince;mevsimin ilk don tarihinden önce yaklaşık (600 GDD) 600 ISI ÜNİTESİ gerekir.Yani kısaca ısının sıfırın altına düştüğü tarihten bir ay önce nemli toprağa ya da sulama şartıyla ekilebilir.Daha geç tarih soğuk zararı oluşturur.

Adama baklava vermiş paranı almışsın adam susamış sen su satmak yerine tulumba satmış paranı alacak defterine yazmışsın adam susuzluktan ölecek sen baklava satayım derdindesin. Arkadasım su sat şerbet sat, ayran sat. Öldükten sonra paranıda alamazsın.