NİTRAT GÜBRESİ YERİNE ÇÖZÜM NE OLMALI?

arkadaşlar üre şundan atılamıyor türkiyenin üre üretim kapasitesi 600bin ton kullanımı ise 580bin tonlarda yani başa baş gibi. nitrat kullanımı 2 milyon ton o açığı kapatacak üre üreten fabrikamız yok. bu sene dolar kurundan ve stokçuluktan ürenin tonu muhtemelen çok uçuk olacak. ben tekrar tavsiyede bulunuyorum kooperatife şuna buna güvenmeyin ürenizi bir an önce alın. normal atacağınız üreden bahsediyorum şubat ayındaki. diğer amonyum sülfatın üretim talep oranıda aynı şekilde. yerine atacak aslında bir şeyimiz yok ona organik gübrede yetmez ama tvye çıkıp banane ne atarsanız atın diyemeyeceklerine göre organik gübreye sarıldılar. yani bu sene ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar vs kuraklık çok çetin geçecek kredili işlem yapmayınız arkadaşalar temkinli davranın ihtiyacınızdan fazlasını almayın eski şaşalı dönemlere bir müddet ara vercez gibi.
Ihtiyac duyulan gübrenin zaten yarısı ithal türkiyede üretilmiyor senin belirttiğin gibi. Tabiki zamanında ithal edilmezse fiyat sezonda yükselir

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

nasıl bir uygulama yapıyorsunuz
Ocak tan mart sonuna kadar 4 defa üre atıyorum.Ocak ayındaki hava koşulları uygunsa ikinci yarısi ilk posta, digerleride yağmur durumuna göre 20 günde bir toplamda 40-45kg civarı.Cokta memnunum verimden. Kanola icinde gecerli tek farki son postada üre miktarini arttiriyorum.

Ocak tan mart sonuna kadar 4 defa üre atıyorum.Ocak ayındaki hava koşulları uygunsa ikinci yarısi ilk posta, digerleride yağmur durumuna göre 20 günde bir toplamda 40-45kg civarı.Cokta memnunum verimden. Kanola icinde gecerli tek farki son postada üre miktarini arttiriyorum.

Toprak yapınız ve yağış rejiminiz nasıl? Hangi cins kanola ve buğdayda kullandınız? Üzerine yaprak gübresi ne attınız? Granül üre mi kullandınız? 4 defa üre atıyorsunuz kaçar kilodan? Verimler nasıl labratuvar sonuçları nasıl geliyor?

Toprak yapısı kepir den kumsala kadar çesitli,her seferinde 10-12 kg,yağışi size benzer yakınız,granürlü yada değil sonucta aynı gübre,birinci sınıf ekmeklik buğday ekiyorum hepsinin degerleri gayet iyi geliyor.Kanola çeşidi pioneer w29

Bu sene işler karışık mecbur üre atıcaz. Sizin gibi 10 ar kg lar halinde 3 posta halinde 20 günde bir bende düşünüyorum. Sülfat denediniz mi buğdayda ürelerden önce 10kg sülfat atsak nasıl olur? Kanola yerine ekildi hepsi. Kanolalara da 1 yada 2 postada sülfat atmayı düşünüyorum.

Kumsal olmayan topraklara atilabilir tabi 10 kilo cok az 4 kg ure atmis olursin bir seferde 20 daha mantikli ben atmiyom kukurtlu 20 20 attigim icin ure kullaniyom ilk gubreyide 40 kg bulmak lazim urede 30 az gibi

Kanolanın kaldırdığı kükürtü yerine koymaya çalışıyorum. Kükürtlü 20 20 olsada hesap edince daha kükürte ihtiyaç var 1kg kükürt 50 kg verim mantığı ile.

Bu sene işler karışık mecbur üre atıcaz. Sizin gibi 10 ar kg lar halinde 3 posta halinde 20 günde bir bende düşünüyorum. Sülfat denediniz mi buğdayda ürelerden önce 10kg sülfat atsak nasıl olur? Kanola yerine ekildi hepsi. Kanolalara da 1 yada 2 postada sülfat atmayı düşünüyorum.

Buğdaya geçen sene üreden evel aralık ayında 10kg sülfat attım deneme amaçlı, atmadığım yer ile arasında pek fark göremedim.Verim olarak sülfat attığım yer daha az yaptı.Kaliteyede pek yansımadı.Karar senin tabi.Bu sene buğdaya sülfat almadım.

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361
Buğdaya geçen sene üreden evel aralık ayında 10kg sülfat attım deneme amaçlı, atmadığım yer ile arasında pek fark göremedim.Verim olarak sülfat attığım yer daha az yaptı.Kaliteyede pek yansımadı.Karar senin tabi.Bu sene buğdaya sülfat almadım.

Ben kanola kükürt çok kullandığı için kaybolan kükürtü yerine koyayım diye düşündüm. Taban gübresi olarak kanolaya 25kg buğdaya da 20kg toros 20.32 kullandık.

zaten hangi azotu verirsek verelim toprakta mutlaka nitrata dönüştükten sonra bitkiler tarafından alınabilir hale geliyor bu yüzden aslında şunu tartışabiliriz; topraktaki organik madde miktarını nasıl artırırız, ve hangi formda verilen azot hangi şartlarda en hızlı nitrata dönüşür. toprak ısısı organik madde miktarı ve ph ve topraktaki mikrobiyal faaliyetler bu dönüşüm için çok önmeli faktörlr

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle