Kışın LPG' li Araçları Çalıştırma

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Malum artık havalar soğudu; LPG li araçlar sabahları ilk seferde çalışmayabilir. Bilmeyen arkadaşlara bir hatırlatma yapalım.

İlgili konuda çok sayıda fikir mevcut, özellikle arızalı olma ihtimali göz önüne alınmış...

Normalde araç lpg de ilk marşta çalışırken soğuk havalarda sabah çalışmıyor ve GAZ KOKUSU geliyorsa sebep basit; LPG soğukta sıvı hale geldiğinden araç boğuluyor ve çalışmıyor. Çok kişi bilmez ve marşa basa basa aküyü bitirir.

anahtar.jpg

LPG anahtarını ortaya yani kapalı konuma alın ve bir eliniz düğmede marşa basın, marş alır almaz düğmeyi LPG ye alın araç tek seferde çalışacaktır...:)

Eğer arıza varsa zaten diğer günlerde de sorun çıkartır.

Bizde 2 yıl öncesine kadar emektar renault 87 tx vardı.akla eski sırtında boyası olmayan çürüklerden olanlar gelmesin.tam aksine kın gibi makinaydı:)Lpg li olduğu için don olucağı zaman stop etmeden once benzine alıyordum.o şekilde nekadar soğuk olursa olsun ikilemeden basıyordu sonra tekrar gaza geçiriyordum.arada benzinle özellikle soğuk anlardayken benzinde basması daha sağlıklı.ancak boğulma durumundaki yapılacak adım güzel bi açıklama.

• Beğen
Tepkiler: Yyyggg ve ENES4422
diline sağlık enes..
anlattığın olay burada çok bilinir.
soğuk her yolu denettirdi bize..
dahada çok (-30/-40) civarında günlerce çalışmayan LPG'li araçların çözücü beyinlerine sobanın üzerinden kaynayarak gelen su dökülür yavaş yavaş..

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Bir fikir daha vereyim: arabayı,işiniz bittikten sonra stop ederken soğuk kış günlerinde kontakt stop etmeyin gaz anahtarını kapatıp stop edin kontakt değil.birsonra ki çalışmada da gaz anahtarı nı kapalı pozisyon da iken kontak anahtarının marş yapmaya başlayın aynı zamanda anahtarı gaz pozisyonuna getirin ve Birdefa da çalışacak. Bir önceki çalışmada lpg beyninde tamamen boşalan gaz birsonraki çalışmada içinde gaz bulunmadığı için donma eylemi göstermeyip rahatlıkla çalışır.ayrıca lpg kullanilan arabalarda orjinal akünün üzerinde yazan Ah (amper) biriminden 10-15 amper daha fazla alın ilk çalışmada amper ihtiyacından gecikme oluşmaz. Bundan dolayı soğuk havalarda rahat edersiniz.

En sağlamı arabayı benzinde bırakmaktır. Benim arabam (Reno 19) sıralı sistem LPG'li olduğu için ilk çalışmayı benzinle yapmaktadır. Beş yıldır bende LPG'yi ben taktırdım. Şu ana kadar Kars soğuğunda ikinci kere marşa hiç basamadım. Ayrıca sıralı sistem olmayan araçların da benzinle bir süre çalışması gerekmektedir. Çünkü uzun yıllar LPG'de çalışan arabanın hortumları gazın etkisiyle kurumakta ve çatlamaktadır. Böyle bir arabanın LPG'si bitip de benzinle çalıştırıldığında işte o zaman meşhur "LPG'li araç alev aldı." vakası meydana geliyor maalesef.

Konu neydi kardeşim? Sorunu yazmamışsın, faydamız olacaksa ne mutlu:)
Usta sizinde bildiğiniz gibi leylandın hidrolik kumanda kolu hem damperi hemde arka kolları hareket ettiriyor öncelik sırasına yada ağırlığa göre...Bu kol özelliğini kaybetmiş ve yağı doğru bir şekilde yönlendirmiyorr ve basınç kaybı söz konusu...resimde görülen valf tiplerinden almak istiyorum fakat bu valfler görüldüğü gibi iki yönlü bu ürün üzerinde opsiyonel değişiklik yapılıyor mu...

Resimler ve ekler

• _MG_2004 copy.jpg
    _MG_2004 copy.jpg
    22.6 KB · Görüntüleme: 896
Usta sizinde bildiğiniz gibi leylandın hidrolik kumanda kolu hem damperi hemde arka kolları hareket ettiriyor öncelik sırasına yada ağırlığa göre...Bu kol özelliğini kaybetmiş ve yağı doğru bir şekilde yönlendirmiyorr ve basınç kaybı söz konusu...resimde görülen valf tiplerinden almak istiyorum fakat bu valfler görüldüğü gibi iki yönlü bu ürün üzerinde opsiyonel değişiklik yapılıyor mu...

Yapılıyor ama sana ihtiyaç olmaz sanırım, senin merkezin içindeki keçeler değişecek tamam eğer istersen fotoğraftaki merkezlerden de takılır

leylandın eski hid.jakı iptal etsen..
hidrolik pompasının çıkışından T ile bir basınç çıkış alıp onu şu resmini attığın vanaya getirsen..
vananında çıkışını hid. yağ deposuna geri versen..
vanadan ise 2 adet jak çıkıp..
kullansan ne olur :)

leylandın eski hid.jakı iptal etsen..
hidrolik pompasının çıkışından T ile bir basınç çıkış alıp onu şu resmini attığın vanaya getirsen..
vananında çıkışını hid. yağ deposuna geri versen..
vanadan ise 2 adet jak çıkıp..
kullansan ne olur :)

Abicim eski kolu söküp atacam zaten özelliğini kaybetmiş benim sorunum resimdeki valfin çalışma prensibi kol yukarı konumdayken jakın birine yağ basıyor aşağı konumda iken diğerine...ben tek jakla römorku kaldırdım bunun inmesi için aynı jactan yağın depoya yollanması gerekiyor sıkıntı burada...ben kolu aşağı pozisyona aldığımda diğer jaka yağ basacak buda işe yaramayacak?...valf üzerinde alyan anahtarlı tapalar var buradan özellik değişip değişmediğini merak ediyorum...traktörler için özel üretilen valfler var ufak bir kol ile özellik değişiyor ama bu valfler benim leylüfere uymuyor maalesef :) lpg li araca dönersek yukarıdaki yazılanlar doğrudur :)