Doktorluktan Tarım ve HAyvancılığa

Toprağa gönül vermiş değerli arkadaşlar hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Başlıkta ta belirttiğim gibi 7 yıllık doktorluk mesleğime son süreçlerden dolayı noktalı virgül koydum.Bundan sonraki hayatımda da tarım ve hayvancılıkla devam etmek istiyorum.yaklaşık 2 senedir bu forma üyeyim ve ilk başlarda hobi olarak konuları takip ediyorum.Bu platform vesilesi ile yüz yüze tanışmasam da gıyabında çok arkadaşları tanımış oldum.Ülkenin her yerinden doğusundan batısında güneyinden kuzeyinden herkesi az da olsa tanımış oldum.Aksaray dan [MENTION=7144]haci[/MENTION]memet, Çanakkale den [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] Barış Bey, Erzurum dan Yusuf Bey Eskişehir den @Görkem aklıma gelen bazı arkadaşların isimleri.Sizlerin sayesinde bilmediğim çok şey öğrendim. ve öğrenmeye de devam ediyorum.Buralarda bundan sonra daha çok vakit geçireceğe benziyorum.
Asıl Konuma gelmek gerekirse,sizlerden fikir almak, nasıl olacağı konusunda değerli görüşlerinizi sormak.
Öncelikli olarak Kırşehir de ikamet ediyorum.Ailem köyde tarım ağırlıklı olmak üzere tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor.Çocukluğumdan beri tarımın içinde büyüdüm.Yıllık yaklaşık 600 dönüm yer ekiyoruz bunun 80-90 dönümü sulu olmak üzere.Bundan sonra da aslıma toprağa ve hayvancılığa dönmek istiyorum ancak kafam da çok fazla çözülmesi gereken problemler var. Sizlerinde değerli görüşlerinize başvurmak istedim buradan.Madde madde belirteyim aşağıya:

1-Yeterli miktarda tarım alanı ekiyoruz ve hayvancılık gibi bir düşüncem var.Süt hayvancılığı ile başlamak istiyorum.
2-Ülkenin son dönem yaşamış olduğu sosyal ve ekonomik problemler daha da büyürse (öyle de görünüyor) yaza yatırım yapmak doğru bir karar mıdır?
3-Yapacağım yatırım 10-15 gebe düve başlamak istiyorum.50-60 bin civarında öz kaynak geri kalan kısmı ise kredilerle yapmayı düşünüyorum. Mantıklı olur mu?
4-Yapacağım mandıra mevcut ahırın revizyonu ile başlamayı düşünüyorum ilk başta riski düşük, maliyeti daha az olacak diye düşünüyorum.Uygun mudur?
5-Simental ırkı ile başlamayı düşünüyorum.Hataları daha iyi tolere eden bir ırk olması münasebeti ile?
6-İşçilik ve hayvan bakımlarını bizzat kendim ve babam ile yapmayı düşünüyorum ilk etapta.İşçilik maliyetini düşürüp daha dikkatli takip edebilmek açısından.
7-En son olarak ta şu süreçte böyle bir işe girmek ne kadar mantıklı olur?

Fuzuliden bir parça ile de bitirmek istiyorum söyleyeceklerimi,

Cümle alemin rızkını veren vardır
Yaptığın hatayı görmüyor sanma
Kalpte gizli en derin sırları bilen vardır
Mal-ı emlakım var deyu güvenme
Arkam var deyu dayanma
Sırt üstü insanı yere varan vardır
Beyhude gamlanma divane gönül
Derdime vakıf değil canan
Beni handan bilir
Hakkı vardır şad olanlar
Herkesi şadan bilir
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil
Çektiğim alamı bir ben birde Allah’ım bilir
Fuzuli

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.Saygı ve bereketli kazanç temennisi ile

Hayvancılık yapmak için hayvancılık bilgisi gerekir tarım yaptığınızı belirtmişsiniz eğer hayvancılık bilginizde varsa yapılmıyacak iş değil sizinki.Bizim yan köyde aynı sizin gibi bir doktor hem doktorluk hemde kardeşleriyle beraber hayvancılık ve yonca ticareti yapıyor işindende memnun .Benim tavsiyem az hayvanla fazla yatırım yapmadan işe başlamak .Hayvanların barınağıda eğer köyde müsait yeriniz varsa orayı basit saç tavan yapıp önünede yemlik suluk koyup içinede traktör girip temizleyecek şekilde yaparsanız bakım işide kolay olur.Irk seçiminide bölgenizde hayvancılık yapanlara veya veteriner varsa veteriner fakültesindeki zooteknistlere danışıp bölgenize uygun bir ırk alın.

Hayvancılık yapmak için hayvancılık bilgisi gerekir tarım yaptığınızı belirtmişsiniz eğer hayvancılık bilginizde varsa yapılmıyacak iş değil sizinki.Bizim yan köyde aynı sizin gibi bir doktor hem doktorluk hemde kardeşleriyle beraber hayvancılık ve yonca ticareti yapıyor işindende memnun .Benim tavsiyem az hayvanla fazla yatırım yapmadan işe başlamak .Hayvanların barınağıda eğer köyde müsait yeriniz varsa orayı basit saç tavan yapıp önünede yemlik suluk koyup içinede traktör girip temizleyecek şekilde yaparsanız bakım işide kolay olur.Irk seçiminide bölgenizde hayvancılık yapanlara veya veteriner varsa veteriner fakültesindeki zooteknistlere danışıp bölgenize uygun bir ırk alın.

Bende sizin düşüncenize benzer şeyler düşünüyorum.Tarım işinin çocukluktan beri içindeyim.Ufak tefek hayvanları da tanımışlığım var.Mevcut ahırımız küçük sayılır ama revizyonla 15-20 hayvan sığdırabilirim diye düşünüyorum.İnşallah altından kalkabilirim

Dr.Fatih ÇELİK

Valla ben elektrik mühendisiyim bende tarım hayvancılıkla uğraşıyorum sevdıkten sonra yapılır üstelik hakkını vererek yaptıktan sonra doktorluktan misliyle kazanırsın kardesm

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Öncelik belki para kazanmak değil ama neticenin öyle olmasını isterim.Tarla işini severek yapıyorum hayvancılığı da seveceğimi düşünüyorum.2 yıldır nasıl olacağını araştıyordum bu bahara realiteye oturtmayı düşünüyorum.Küçükten başlayıp becerebilirsem büyümek istiyorum.

Dr.Fatih ÇELİK

Abi bende mühendisim haftaiçi çalışır haftasonu tarla ve hayvanla ugrasirim.Akşam işten gelir çiftliğe giderim ama hayvancılık çok zor.Tarım yapılır ama senin için hayvancılık çok zor olur.Severekte yapsan görmüş olduğun eski ortam bu işi sana çok zor kılar.

Öncelik belki para kazanmak değil ama neticenin öyle olmasını isterim.Tarla işini severek yapıyorum hayvancılığı da seveceğimi düşünüyorum.2 yıldır nasıl olacağını araştıyordum bu bahara realiteye oturtmayı düşünüyorum.Küçükten başlayıp becerebilirsem büyümek istiyorum.

Dr.Fatih ÇELİK
Ek geliriniz var ise başlamak kolay. Hayvancılıktan para kazanmaya başlayıncada gerisi gelir zaten.

• Beğen
Tepkiler: drfatih

Toprağa gönül vermiş değerli arkadaşlar hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Başlıkta ta belirttiğim gibi 7 yıllık doktorluk mesleğime son süreçlerden dolayı noktalı virgül koydum.Bundan sonraki hayatımda da tarım ve hayvancılıkla devam etmek istiyorum.yaklaşık 2 senedir bu forma üyeyim ve ilk başlarda hobi olarak konuları takip ediyorum.Bu platform vesilesi ile yüz yüze tanışmasam da gıyabında çok arkadaşları tanımış oldum.Ülkenin her yerinden doğusundan batısında güneyinden kuzeyinden herkesi az da olsa tanımış oldum.Aksaray dan [MENTION=7144]haci[/MENTION]memet, Çanakkale den [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] Barış Bey, Erzurum dan Yusuf Bey Eskişehir den @Görkem aklıma gelen bazı arkadaşların isimleri.Sizlerin sayesinde bilmediğim çok şey öğrendim. ve öğrenmeye de devam ediyorum.Buralarda bundan sonra daha çok vakit geçireceğe benziyorum.
Asıl Konuma gelmek gerekirse,sizlerden fikir almak, nasıl olacağı konusunda değerli görüşlerinizi sormak.
Öncelikli olarak Kırşehir de ikamet ediyorum.Ailem köyde tarım ağırlıklı olmak üzere tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor.Çocukluğumdan beri tarımın içinde büyüdüm.Yıllık yaklaşık 600 dönüm yer ekiyoruz bunun 80-90 dönümü sulu olmak üzere.Bundan sonra da aslıma toprağa ve hayvancılığa dönmek istiyorum ancak kafam da çok fazla çözülmesi gereken problemler var. Sizlerinde değerli görüşlerinize başvurmak istedim buradan.Madde madde belirteyim aşağıya:

1-Yeterli miktarda tarım alanı ekiyoruz ve hayvancılık gibi bir düşüncem var.Süt hayvancılığı ile başlamak istiyorum.
2-Ülkenin son dönem yaşamış olduğu sosyal ve ekonomik problemler daha da büyürse (öyle de görünüyor) yaza yatırım yapmak doğru bir karar mıdır?
3-Yapacağım yatırım 10-15 gebe düve başlamak istiyorum.50-60 bin civarında öz kaynak geri kalan kısmı ise kredilerle yapmayı düşünüyorum. Mantıklı olur mu?
4-Yapacağım mandıra mevcut ahırın revizyonu ile başlamayı düşünüyorum ilk başta riski düşük, maliyeti daha az olacak diye düşünüyorum.Uygun mudur?
5-Simental ırkı ile başlamayı düşünüyorum.Hataları daha iyi tolere eden bir ırk olması münasebeti ile?
6-İşçilik ve hayvan bakımlarını bizzat kendim ve babam ile yapmayı düşünüyorum ilk etapta.İşçilik maliyetini düşürüp daha dikkatli takip edebilmek açısından.
7-En son olarak ta şu süreçte böyle bir işe girmek ne kadar mantıklı olur?

Fuzuliden bir parça ile de bitirmek istiyorum söyleyeceklerimi,

Yaptığın hatayı görmüyor sanma
Kalpte gizli en derin sırları bilen vardır
Mal-ı emlakım var deyu güvenme
Arkam var deyu dayanma
Sırt üstü insanı yere varan vardır
Beyhude gamlanma divane gönül
Derdime vakıf değil canan
Beni handan bilir
Hakkı vardır şad olanlar
Herkesi şadan bilir
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil
Çektiğim alamı bir ben birde Allah’ım bilir
Fuzuli

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.Saygı ve bereketli kazanç temennisi ile

veteriner olsanız anlarımda doktorluktan geçiş biraz sıkıntılı olabilir ama yinede tebrik ederim .

• Beğen
Tepkiler: drfatih
50-100 baş, besicilikle başlamanı öneririm. daha sonra et ırkı inekle (melez ineklerle) devam...sonra süt ırkı inek sürüsü...

silajlık mısır, pancar posası, arpa, saman gibi yemler gerekli.

-yem ihtiyacı (yıllık gerekli yem)
-günlük yem karması (rasyon)
-tuz-vitamin karması
-mermer-mineral karması

harcamalar-kazanç

bu konuları planlamanız (hesap etmek) gerekir.

Son düzenleme:
Abi bende mühendisim haftaiçi çalışır haftasonu tarla ve hayvanla ugrasirim.Akşam işten gelir çiftliğe giderim ama hayvancılık çok zor.Tarım yapılır ama senin için hayvancılık çok zor olur.Severekte yapsan görmüş olduğun eski ortam bu işi sana çok zor kılar.

Bende bu seneye kadar sizin gibi yapıyordum yarı hobi gibi.Hayvancılığın tarım işinden çok daha zor olduğunu düşünüyorum.Ama hayatımda kolay hiç bir şey olmadı eğitim gurbet yapılan işin sıkıntıları....Eski hayatım gibi olmayacak herşey onun da farkındayım.Sevmek ve para kazanmak her zor şeyin ödülüdür diye düşünüyorum

Dr.Fatih ÇELİK

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
50-100 baş, besicilikle başlamanı öneririm. daha sonra et ırkı inekle (melez ineklerle) devam...sonra süt ırkı inek sürüsü...

-tuz-vitamin karması
-mermer-mineral karması

harcamalar-kazanç

Öner'iniz için çok teşekkürler.Bende biraz büyük başlayayım diye düşündüm ancak hem sosyal olarak gende ekonomik olarak ilk etap ta riski küçük tutmak istiyorum.Yukarı da bahsettiğiniz hesapla işi ile de yaklaşık 4 aydın hesaplamalar ve yaklaşık maliyet çıkarmaya başladım.Uygun programlar,rasyonlar,yem ihtiyacı ve tedariği,gübre yönetimi,işçilik,bütçe hesapları kısa-orta-uzun vade hedefler şeklinde fizibilite raporları hazırlıyorum.İşe de bahar da başlamayı düşündüğüm için kış süreci hesap kitapla geçecek benim için.Aynı zamanda bilinçli bir şekilde yapmak için eğitimlere katılacağım önümüz deki ay içerisinde.

Dr.Fatih ÇELİK

-tuz-vitamin karması
-mermer-mineral karması

harcamalar-kazanç

Niye bu kadar büyük düşünüyorsunuz?

5-10 hayvanla başlanılamaz mı?

Bence söylediğiniz sayılar başlangıç için riskli. Hem maliyet hem de zorluk açısından.

Anladığım kadarı ile işin maddi yönünden çok sevdiği için bu işe yönelmiş. Eğer seviyorsa ve araştırıp kendisini geliştiriyorsa işinde başarılı olur. 10 hayvanla başlayıp zamanla isterse büyütebilir.

Bana da aynı şeyi söylüyorlar. Yapacaksan 100-200 başlık yapacaksın diyorlar. Yahu ben fabrika gibi bir yapıdan hoşlanmıyorum diyorum. İstersem ileride büyütürüm diyorum. Ben tek tek ilgilenebileceğim, gelişimlerini izleyebileceğim, üretim yapacağım bir sistem düşünüyorum. Bunu da düşündüm en fazla 15-20 inek ile başa çıkabilirim. Fazlası benim için keyiflikten çıkıp artık fabrika gibi işleyen, zorunlu yapılacak işler kısmına girecek.

Yani demek istediğim kişi kendisi için 10 hayvanı ve 10 hayvanın getirisini yeterli görüyor olabilir. 50-100 taneyle tamamen ticari kaygıymış gibi geliyor. Batanların bir çoğu bu sebeple battı. Sıfır tecrübe ile koskoca ahırlar kurdu, yüzlerce besi danası aldı ve 2 seneye kalmadan battı.

Küçük başlanırsa başarılı olunamaz gibi bir algı var.

Öncelikle tebrik ederim .yanlış anlamazsan eger ;evlisin galiba eşinin bu duruma yaklaşımı çok önemli .eger arkanda durup sana destek olacaksa her zorluk aşılır .bi diger önemli konu çiflik sehire yakınmı çoçukların egitim durumu vs. Bunlar bence en büyük problem bunlar aşılırsa herseyin üstesinden gelirsin diye düşünüyorum.

Elektronik bölümü ögrencisi gelecekteki mesleği çiftçi olacak biri 😀😀

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Öncelikle tebrik ederim .yanlış anlamazsan eger ;evlisin galiba eşinin bu duruma yaklaşımı çok önemli .eger arkanda durup sana destek olacaksa her zorluk aşılır .bi diger önemli konu çiflik sehire yakınmı çoçukların egitim durumu vs. Bunlar bence en büyük problem bunlar aşılırsa herseyin üstesinden gelirsin diye düşünüyorum.

Elektronik bölümü ögrencisi gelecekteki mesleği çiftçi olacak biri

Teşekür ederim.Evli ve 2 çocuk babasıyım.Çocuklarım şimdilik okula başlamadılar.Seneye başlayacak büyük olan.eşimle de bu konuyu enine boyuna çok konuştuk.İlk baştan beri benim yanımda.Köy şehir merkezine 35 km civarında eşim hemen bitişikteki köyde öğretmenlik yapıyor.Kısa ve orta vadede planlarımızı yaptık.inşallah hesabı tutturabiliriz.Çocukların eğitimi konusunda da çözümler düşündük.hepimiz için çok zor olacağını biliyoruz.Çocuklar pek farkında olmasa da eşimle zorlukları göğüslemeye hazırız. Rabbim utandırmaz inşallah.

• Beğen
Tepkiler: ilkertetik