10 dekar üzeri tarla satamiyoruz neden

Merhaba arkadaşlar bugün babama ait 13000 m2 tarlayi üzerime alcaktim tarım ilçe izin vermedi üzerine başka 10 ve katları tarla olmaması gerekiyormuş bu şekilde mağdur birçok arkadaşım var başına gelenler varmı bilgisi olan

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Aynı ilçe sınırları içinde birden fazla tarımsal arazisinin bulunması durumunda, bu arazilerin tamamını deviri yapılabilir.

Tek tek yapamaz, tarlalar arası 10 km ve daha az ise hepsi tek tarla sayılıyor sen hepsini devral

Tarım Müdürlüklerince;
***03/02/2015 tarih ve 38 sayılı Uygulama talimatına göre; Aynı kişiye ait birden fazla tarımsal arazi olması halinde ekonomik bütünlük değerlendirmesi sırasında tarımsal arazilerinekonomik bütünlüğe haiz olmayan kısımlarının devrine izin verilir.

***Satış kıstasını belirlemek için aynı kişiye ait aynı köyde ve/veya ekonomik bütünlük mesafesinde mevcut arazilerin toplamını esas almak gerekir. Aynı köyde veya farklı köylerde olsa dahi aralarında on km mesafe olmayan araziler ekonomik bütünlük sınırları içerisinde sayılır. Her bir arazinin tek tek normun altında kalması tek tek satılabileceği anlamında gelmez. Yeter gelirli arazi büyüklüğü 10 dönüm (dekar) ise birden çok arazinin toplamı 10 dönümü geçiyorsa on dönümü geçen en uzak mesafedeki arazinin satışına izin verilmesi gerekir.

***Ancak yeter gelirli arazinin bir ilçede 10 dönüm olduğunu kabul edersek şahsın üç parça arazisi olsun, 5-6-4 dönüm şeklinde 5 ile 6 toplandığında 11 yapar, 10 dönüm olan yeter gelirli arazi sınırını geçer. Fakat bu demek değildir ki, kalan 1 dönüm hisselendirilerek satılabilir. Hisselendirme yapılması mümkün değildir. Üçüncü parsel olan 4 dönüm arazinin hisselendirmeden tek kişiye ve ipka hisse bırakmadan satışı mümkündür.

***İfraz şartlarına uygun olmak ve asgari ifraz büyüklüklerini muhafaza etmek kaydıyla yeter gelirli arazin artan kısmı ifraz edilerek satılabilir.

***İşlem talep edilen arazi yeter gelirin üzerinde ise ve satılmak istenen kısımda asgari tarımsal arazi büyüklüğünün üzerinde ise satışı yapılabilir.

***Örneğin arazi tek bir arazi 17 dönüm olsun bunun 10 dönüm miktarı yeter gelire düşen kısmı geriye kalan 7 dönüm de asgari parsel büyüklüğünün üzerinde olduğu için diğer ifraz şartlarını da taşıyorsa ifraz edilip satılabilir. Ancak hisselendirilerek satılamaz.

***Şayet satışı istenen tarım arazisi vasıflı parselde ev ahır vb. varsa, veya bu yönde itiraz şikayet belirsizlik ortaya çıkarsa tarım elemanlarınca zeminde yapılacak inceleme neticesinde arazinin fiili kullanımını belirleyen tespit tutanağı düzenlenir. Zemine gidilerek var olan yapıların m2’si ölçülür yeter gelirli tarım arazisi büyüklüğü konusunda değerlendirme ona göre yapılır.

• Beğen
Tepkiler: Fıratgll
Merhaba arkadaşlar bugün babama ait 13000 m2 tarlayi üzerime alcaktim tarım ilçe izin vermedi üzerine başka 10 ve katları tarla olmaması gerekiyormuş bu şekilde mağdur birçok arkadaşım var başına gelenler varmı bilgisi olan

dilim döndügünce sana şu şekilde anlatayım dostum

10 ve katları adına tarla olmayacak diye bir durum söz konusu degil

atıyorum babayın aynı köyde 10 dekar üzerinde 5 adet tarlası olsun (10 ve katları yani)
(Tarlalar arası mesafe 10 km yi geçerse hesaplamaya mesafeyi geçen 10 dekar üzeri olan tarla dahil edilmez)

bunlar 12- 13 -14-15-16 dekar diyelim

toplamda 12+13+14+15+16 = 70 dekar ediyor

baban tutupta bu tarlalardan birini senın adına veremez

Toprak bütünlüğünü saglamak için yani toprak bölünmesine engel olmak için çıkarılmış bir kanundur

10 dekarın üzerindeki 5 tarlanın toplamı 70 dekar bunun çogunlugunu satması gerekıyor yanı %51 ini

70 dekarın %51 = 35-36 dekar ediyor

yanı babayın satış yapabılmesı için 36 dekarını satması gerekır

şu şekilde olabilir 12+13+14 dekar tarları 39 dekar yapar bu 3ünü sana satabılır

Son düzenleme:
burada Sorun Cemal'in sorunu değil, çünkü o alıcı.
sorun satıcıda galiba. ben kanun ve düzenlemelerden onu anladım.
galiba satan kişinin tarla toplamı, 13 dönümü satınca, yeter gelirin altına düşüyor.
o yüzden satamıyor.
yani ben böyle anladım. Zira düzenlemeler alan için değil, satan için konulmuş. satamaz diye...

burada Sorun Cemal'in sorunu değil, çünkü o alıcı.
sorun satıcıda galiba. ben kanun ve düzenlemelerden onu anladım.
galiba satan kişinin tarla toplamı, 13 dönümü satınca, yeter gelirin altına düşüyor.
o yüzden satamıyor.
yani ben böyle anladım. Zira düzenlemeler alan için değil, satan için konulmuş. satamaz diye...

evet satan için konulmuş bir düzenleme 10 dekarın üzerindeki tarlalarının toplamının %51 ini satması gerekiyor. (bu toplama 10km yi geçen farklı köylerdekı veya mevkilerdeki tarlalar dahil edilmiyor)

bu benimde başıma geldigi için bilgi verme ihtiyacı duydum
biz tek tarla olarak 60 dekar bi tarla almıştık pazarlıgımızı ettik paramızı verdik falan neyse tapuya gittik işlemler başladı tapu ilçe tarıma yazı yazdı cevap olumsuz geldi

adamın 10 dekar altı ve üstü olmak üzeri toplamda 270 dekar yeri varmış
10 dekarın uzerındeki tarlalarının toplamı 160 dekar çıktı
ilçe tarım 60 dekar satamaz 160 dekarın %51i 82 dekar yapar 82 dekar satması lazım dedi
adam daha sonra 60 dekarı bize satış olarak verdi 25 dekarlık bi tarlasınıda ogluna devretti toplamda 85 dekar etti o şekilde satışı alabildik

• Beğen
Tepkiler: kerem.donmez
Babamın cks kaydı yok o tarlalar bana icar sözleşmeli zaten

sana icar sözleşmeli ama tapular babayın üzerine
sen dosya yaptırıyosun ve o dosyada tapunun ada parsel herşeyi yazıyor
o yüzden ilçe tarımdan kaydı çıkar
kardeş sen bana almak istedigin tarlanın köyünde muhidinde 10 dekar üzeri kaç parça yeriniz var ve bunların toplam dekarı ne tutuyor özelden yaz yardımcı olmaya çalışayım

Bizim akrabalar eylülde sattilar bizim verdigimiz fiyatin on iki bin tl altına. Satılabilir ama dedigim gibi çks kaydi olmayacak. İyi araştırın.

usta babasının tarlaları kendisinde icarlıymış
kendiside dosya yaptırdıgına göre tarlaların ada parsel hepsi ilçe tarımda kayıtlıdır
o nedenle pürüz çıkıyor bence sen ne dersin bilmem

usta babasının tarlaları kendisinde icarlıymış
kendiside dosya yaptırdıgına göre tarlaların ada parsel hepsi ilçe tarımda kayıtlıdır
o nedenle pürüz çıkıyor bence sen ne dersin bilmem
Olabilir yoksa kanun her yerde ayni kanun. Burda ayrı orda ayrı olmaz. Bir avukata felanda danışabilir.