Gerçek/Özgül Yakıt Tüketimi Nedir?

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Az yakar cok yakar.. yakiti koklar.. bos muhabbete son:)

Bu baslik altinda buldugum tum gercek/teknik verileri paylasmaya calisacagim..

---

YAKIT TUKETIMI NEDIR, NASIL HESAPLANIR?

Özgül yakıt tüketimi: Motorun stabil çalışma durumunda kWh'lik iş başına tüketmesi gereken yakıtın gram cinsinden değeri (g/kW. h).

2016-Class Axion 850 (250 Bg) tanitimdan yakit/tork kisminin alintisidir;

---

Diğer verilerde de olumlu rakamlarla karşılaşıyoruz: Yalnızca %35’lik devir düşüşüyle gelen %44’lük tork rezervi oranı (azami tork ile nominal devir torku arasındaki oransal fark) ve %120 kalkış torku oranı (kalkış sırasındaki tork değerinin, nominal devirdeki torka oranı) mükemmel sayılabilir. Yakıt tüketimi bakımından çok iştahsız bir motorla karşı karşıya olmamız ise daha da fazla hoşa gidecek bir özellik: Nominal devirde 226 g/kWh dizel yakıt ve 20,6 g/kWh AdBlue; azami güçte ise 216 g/kWh yakıt ve 19,3 g/kWh AdBlue tüketimi ile bu değerlendirmede zirveye oynayan bir traktörden söz ediyoruz. Tüketim değerleri, yeni traktörün yerini aldığı önceki Axion modeline göre %6 daha düşük ve aynı zamanda piyasadaki rakiplerinden çoğuna kıyasla daha iyi. Powermix test sonuçları da aynı iyimser tabloyu çizmekte. Burada elde edilen 248 g/kWh yakıt ve 22 g/kWh AdBlue tüketimi, önceki modelde ölçtüğümüz değerlerin %10 altında kalıyor ve örneğin, daha önce test ettiğimiz Fendt 828 traktörüyle aynı düzeye işaret ediyor. Axion 850, ağır tarım makinelerini çekerken de yüksek performansını sürdürüyor ve çeki demirinde 162 kW/217 kW güç ölçülüyor. Bu değer, eski seride yer alan Axion 850 Hexashift ile çok benzer. Ancak, aynı miktarda güç uygulayabilmek için, yeni traktör, 239 g/kWh ile %7 daha az yakıta ihtiyaç duyuyor. Testlerimizin bir sonraki aşamasında, Axion 850’nin karayolu performansını görmeye çalıştık. Powermix karayolu testlerinde bu traktör ile daha önce test ettiğimiz modelleri karşılaştırdığımızda, 40 km/sa hareket hızı için, Powermix ortalamasının yaklaşık %10 altında bir yakıt tüketimi elde ettik.

Ben hiçbir zaman yakıt tüketimi ya da yakıt tasarrufu gibi şeyleri düşünmedim ve aklımada pek gelmez. Makine çeksin varsın yaksın,ama çekmeyipte çok yakarsa (teknik arıza hariç) o zaman kullanılan makineyi değiştirmek gerekir. Bunların dışında dizel motorlarla ilgili yıllardır bildiğim tek şey -çok çeken çok yakar-

• Beğen
Tepkiler: iamuhammet44
2013 yilinda-ProfiTraktor de cikan bi makale. Yakitla ilgili kisimlar.. yazinin tamami JD kisminda var.

JD 6210R.

John Deere 6210R, nominal devirde 282 gr/kWh ve çeki demirine azami güç uygulandığında da iyice cimrileşerek 263 gr/kWh yakıt tüketiyor. Powermix yöntemiyle hesaplanan tüketim değeri ise 277 gr/kWh. Bu değer, bugüne kadar test ettiğimiz tüm traktörler için ortaya çıkan Powermix ortalamasının %7 altında. [red]Haberin devamı için profi Traktör dergisine abone olunuz.

---

"Cok ceken Cok ceker"

Tipki Denizli'yi deniz kiyisinda sanmak gibi bi YANLIS!

Bu baslik bunun icin acildi:)

Ustteki linke gore..

Fendt 939: 243 g/kwh yakit tuketimi ile +300 bg sinifinda rakipleri nh-case ve jd'den az yakiyormuş..

Nh-case: 258 g/kwh
Jd: 260 g/kwh

10 g/kwh bu bg sinifinda saatte 2 litreden fazla mazot ve adblue demek.. yani fendt ciddi tasarruflu..

2013 yilinda-ProfiTraktor de cikan bi makale. Yakitla ilgili kisimlar.. yazinin tamami JD kisminda var.

JD 6210R.

John Deere 6210R, nominal devirde 282 gr/kWh ve çeki demirine azami güç uygulandığında da iyice cimrileşerek 263 gr/kWh yakıt tüketiyor. Powermix yöntemiyle hesaplanan tüketim değeri ise 277 gr/kWh. Bu değer, bugüne kadar test ettiğimiz tüm traktörler için ortaya çıkan Powermix ortalamasının %7 altında. [red]Haberin devamı için profi Traktör dergisine abone olunuz.

---

"Cok ceken Cok ceker"

Tipki Denizli'yi deniz kiyisinda sanmak gibi bi YANLIS!

Bu baslik bunun icin acildi:)

Şu tabloyu john deere nin antisi birisi var bu forumda değil artık keşke görse.. Dünyada ençok yakan diye bilinen JD ne yapmış..

Resimler ve ekler

• 14f01.jpg
    14f01.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 273
Son düzenleme:
harika konu..
birkaç ayrıntıda ben aktarayım.
iklim şartları..
Kullanıcı farkları..
çalıştığı ortam..
yağ ve vs. filtre temizliği..
lastik kalite,basınç,ve diş çapı..
motorun o anki rodaj parametersi..
yakıt tüketim değerlerini alt üst eden etmenlerdir..
Ayrıca şöyle bir örnek daha ..
iki adet 100 hp motor düşünelim
marka mesela perkins 44TA
Arkasındaki şanzımandan altındaki tekere kadar uzanan güç iletim elemanlarındaki farklılık değişkendir..
dahada açmak gerekirse..
aynı motorun arkasındaki
(a)marka şanzıman 100 hp'lik bu gücü 92 hp olarak anca akslardan tekere ulaştırır..bu uyumsuzluk ve zorunluluk halinde piyasaya atılmış bir modeldir..
(b) marka başka bir şanzıman 100hp'lik bu gücü alır belki 2 hp kendine harcar geri kalan 98 hp'yi tekerlere iletir..
buda o şanzımanın o motorla harika bir ahenk içinde çalışması demektir..
yani verilen hp değerleri bence
aynı yerde çakılı değildir..
burada önemli olan..
bilinçli bir kullanıcı olarak elimizdeki makineyi en verimli ve ekonomik şekilde kullanmaktır..
onun halinden anlamaktır..