İç Anadolu'da açık besi

Arkadaşlar merhaba malım iç Anadolu ayazı berbattır 10 kadar besi aldım dışarda duruyor açıkta Afyonkarahisar Ankara Eskişehir gibi yerde açık besi yapımda kışın sıkıntı olurmu yoksa kapalı alana mı almak gerek

İmkan varsa kullanmak gerekir. Kapalı alanınız varsa orada besi yapsanız daha iyi olur.

Açık beside, kış aylarında yem tüketimi de fazla olacaktır. Bu da yetiştiricinin işine gelmez.

En azından 4 tarafı veya da kuzey ve rüzgar alan tarafların en az 1.70 metre yüksekliğe kadar kapatılması ve yağıştan koruyacak bir çatı yapılması şart.

Ege ve akdeniz dışında, yem fiyatları böyle iken açık besi yapmak pek de ekonomik değil.

Sartlar ne kadar iyi olursa verim o kadar iyi olur
Bazi iklimler uygun açık besiye bazi irklarda uygun
İlk bahar son bahar rahat olur belki ama kis ve yaz sorun belki olmezler ama verimi etkiler bence
Hayvanlara baktigin zaman ya yatiyor ya gevis getiriyor yada yem tuketiyor olmali
Kis icin aciktansa varsa baglama yerin bagla yada arkadaslarin dedigi gibi 3 tarafi kapali yeri olsun

c65a1840f44730a8e9ba0e37d4d22d81.jpg
bu şekilde sıkıntı çıkar mı

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU

bende kayseri civarında büyükbaş hayvancılık yapmayı düşünüyorum çevre şehirlerden insanlarla da görüştüm kimse önermiyo hava şartlarından ötürü bana yakın açık besi yapan bir kişi vardı eskiden devekuşu çiftliğiydi yalan oldu açık besiye çevirdi yeri çok iyiydi hatta googleden bakabilirseniz yeni yapılan nuh naci yazgan üniversitesinin yanında etrafı dağlarla çevrili ancak sahibiyle konuşma imkanım olmadı

• Beğen
Tepkiler: okan
bi tanede küçük örtme yap..
altına girerler gece ayazında..
Burada üniversitede yapıyorlar açık serbest besi..
Kışın hayvanların burnundan buz asılıyor..
önemli olan soğuğa en başından alıştırmak..
direnç kazanıyor..
ama sıcak Ahırdan soğuğa çıkarıp bakiyim derseniz..
hayvanlar telef olur..

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Veterinerlerde öyle dedi ama biz biraz duygusal düşünüyoruz

Bize göre de öyle aynı kendimiz aileden biri gibi görüyoruz üşür donar vs. Bizim köyde ahır büyük hayvanı az olupta hasta olur üşür diye soba bile yakan vardı.
Sonra açık besileri böyle durumları görünce iş değişti ama insan vicdan olarak rahat etmiyor benim şahsen öyle.
Ama dışarıda yatıp kalkmaya devam.

• Beğen
Tepkiler: okan
duygusallık diyince earthship isminde yapılar var çok ucuza ev yapılabiliyor ben ahıra uygun yapı yapmayı düşünüyorum belki kafanıza yatar hurda lastik ve kil azda kolon ve kiriş betonu yada kalın profiller internette videoları var

• Beğen
Tepkiler: cem.ispir