Ön Frenler Devredışı Aktifleştirmeye Uğraşıyorum

Diğer traktörlerde nasıl bilmiyorum ama Zetor'da iki tane fren merkezi var 1.si fren pedallarıyla yağ kutusuna bağlı olan arka tekerlere ve ikinci merkeze yağ basan ana merkez..

2.si de şu anki havasını almaya uğraştığım ön dingildeki balatalara yağ basan merkez iki tane hava alma tıpası var ama öne giden tek boru var dingilin orda T ile ayrılıyor.Bu merkeze hem hava tüpünden bi hortum giriyor hem ana merkezden..

Hava alma tıpası neden iki tane aceba.?

Değerli abilerim, kardeşlerim benim merak ettiğim bu merkezin havasını alırken traktörün önünü havaya kaldırmak gerekirmi aynı arka tekerlerin balata ayarı yaparken olduğu gibi tekerleri çevirerek mi yoksa sadece havasını alsam sistem düzgün çalışır mı.?

6a8298188b090891e367ffda6cb1e22b.jpg

b63ca4fd52cfec2c53da4859a699bede.jpg

18de501b7ef9d8dd6464c4fdb9039346.jpg

0dbf2ad8a2548a8ed5e524ca11169c9e.jpg

e48ae8b3a9ac15fa597ffb247a905ecb.jpg

a880eed3d6fe6f936a8cbb00f39a5c87.jpg

1a6701ba0b51b7b3709c5ce82cba3574.jpg

Ana merkezde sorun olsa arka tekerler tutmaz çift römork ile..Bu yeşil tıpayı gevşetip pompalayınca iyice yağ geliyor ana merkezde sorun olsa frenler zayıf olur zor tutar ama zımba gibi..

321caab52777b4d037696a29e0bcd84c.jpg

Fren pedalında normalde her pedala bir merkez bağlı. Bazı traktörlerde daha fazla emniyet için her iki fren merkezide by pass ile birbirine bağlı. Ön frenler için T kullandığı için iki tapa mecburiyeti doğmuş olabilir. Balata ayarını bilen bir ustaya sormanızda fayda var. Frene basınca 4 çeker devreye giriyor mu

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
Fren pedalında normalde her pedala bir merkez bağlı. Bazı traktörlerde daha fazla emniyet için her iki fren merkezide by pass ile birbirine bağlı. Ön frenler için T kullandığı için iki tapa mecburiyeti doğmuş olabilir. Balata ayarını bilen bir ustaya sormanızda fayda var. Frene basınca 4 çeker devreye giriyor mu
Yok bende basınca girmiyor pedala bağlı değil..

Baki en kolay hava alma yöntemini anlatiyim 50cm şeffaf mazot hortumu lazım hava alma memesini gevset hortumu memeye tak traktörün kontağını aç pompala hortumun içinde havayla karışık yağ gelecek sadece yağ gelinceye kadar pompala sonra aşağıya in memeyi sık hortumu çıkart sonra obur tekere yap en sağlam hava alma yontemi

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
Zetorda 40 km yapan hepsinde kucuk buyuk ön fren standart.

4x4 de degilse bile frene bastimi onlerde tutuyor..

30 km de sadece arka fren var.

---

Baki alicevik abiyle de bi gorus.. yilmazustayla da..
Bu fotoğrafını çektiğim ayaklarımızı koyduğumuz yer önlere giden boruyu besleyen merkez..

Koltuğun altındakine daha hiç bakmadım abi heralde o koltuğun altındaki merkez tek fren için..

Ali abiyle görüştüm, kendisi ön frenlerin boruyu patlatmış parçayı bulamayınca rekoru körleyip iptal etmiş.Banada bunların frenler diğer traktörler gibi zayıf değil önleri ben pek aramıyorum arkalar yetiyor sanada yeter dedi.

Baki en kolay hava alma yöntemini anlatiyim 50cm şeffaf mazot hortumu lazım hava alma memesini gevset hortumu memeye tak traktörün kontağını aç pompala hortumun içinde havayla karışık yağ gelecek sadece yağ gelinceye kadar pompala sonra aşağıya in memeyi sık hortumu çıkart sonra obur tekere yap en sağlam hava alma yontemi
Tamam aynen bu şekilde deneyeceğim..ama ön boruların içinde hiç yağ yok ilkin bu alttaki merkezden öne giden boruyu gevşetmem gerekirmi yoksa direk pompalarsam gelirmi daha önce tekerlerin dibindeki hava alma tıpalarını gevşettim pompaladım pedal sertleşiyor fakat yağ gelmiyordu.aceba yanlış bir işlem mi yaptım diye sanayiye götürdüm ordaki ustada aynısını yaptırdı yine önlerden yağ gelmedi, alltaki merkeze de herhangi bir işlem yapılmadı..