100 PUANLIK UZMANLIK SORUSU (MİRAS VE İNDİRİMLİ KREDİ)

Babam yaklaşık bir sene önce vefat etti. Babamın üç tane tarlası var. Ben kardeşlerim ve anamla anlaştım. Tarlaları ben üstüme alacağım. Eskiden tek bir tapu olan tarla zamanla 30,31,32,33 ve 34 parsel numarası ile beşe bölünmüş. 30 ve 32 parseller babama ait. 31 nolu parsel amcama 34 nolu parsel halama ait. 33 nolu parsel dedeme ait dedem daha önce vefat ettiğinden dolayı bu parselin 1/4'ü üvey nineye, 3/4'ü 5 kardeşe düşüyor. Yani üvey nine ve üvey amca dışında kalan %60'lık kısımla anlaştım. Ben amcam ve halalarım ile bu parsellerdeki tüm hisseleri konusunda da anlaştım. Toplamda 50.000 lira vereceğim.
Bu ayın sonunda ya Ziraat Bankasından tarla alım kredisi çekeceğim yada tüketici kredisi. Ziraat Bankasından tarla alım kredisi almak çok hesaplı yıllık 8.5'ten veriyor ve ödemesi yılda bir kere.
Fakat Ziraat Bankasından bilgi almak imkansız. Biraz yarım, yanlış bilgi edindim fakat yeterli değil.
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa teşekkür ederim.
1. Babamın tarlalarını alırken kredi kullanabiliyorum. Fakat anamım hisseleri için bana kredi vermiyor. (Yani% 25 anamım hissesi, %15 benim olduğu için tarlanın expertiz değerinin % 60'ına kredi veriyor. Biz daha intikal işlemi yapmadık. İntikal işlemi yaparken anamın hisselerini kardeşlerimin üzerine yapabilir miyiz?
2. İndirimli kredi kullanmanın bir şartı da komşu parsel olması gerekiyor. Dedemin olan 33 nolu parselin %60'ı benim olacak. Halamın parseli olan 34 nolu parsel komşu parsel olarak kabul edilir mi?

Senin is baya karisik gardas alirsin kredi ama hangi parsele nasil alirsin kafam basmadi..Zaten bu dusuk faizli kredinin adi arazi buyutme kredisi devlet komsu tarlani alip aradaki siniri kalditmak icin destek veriyor zaten amac bu bende suan kullanmak uzereyim sinirimda bitisigimde ki tarlayi aldim gecen hafta evraklarimi bankaya verdim bugun gittim 1,2 gun icinde exper gelecek hemen akebinde islemleri bitirecegiz 5 yil olursa %6.5 , 7 yil vade olursa %7.5 dedi memur faizi zaten sinir tarla olmazsa %15 mis .. tek sorun kredinin %75 ini veriyor nakit sikintisi varsa expere ayar cekip :) limiti yuksek tutturacagim

Senin is baya karisik gardas alirsin kredi ama hangi parsele nasil alirsin kafam basmadi..Zaten bu dusuk faizli kredinin adi arazi buyutme kredisi devlet komsu tarlani alip aradaki siniri kalditmak icin destek veriyor zaten amac bu bende suan kullanmak uzereyim sinirimda bitisigimde ki tarlayi aldim gecen hafta evraklarimi bankaya verdim bugun gittim 1,2 gun icinde exper gelecek hemen akebinde islemleri bitirecegiz 5 yil olursa %6.5 , 7 yil vade olursa %7.5 dedi memur faizi zaten sinir tarla olmazsa %15 mis .. tek sorun kredinin %75 ini veriyor nakit sikintisi varsa expere ayar cekip :) limiti yuksek tutturacagim
Bi sorum olacak bende sınır tarla alcam benim tarla 4 parça En büyüğü 13 dönün hepsi 18 dönüm alcam tarla tam ortamda kalıyor oda 3 dönün tarlayi alıp mi başvuru yapiyoz yoksa almadan mi birde benim tarlalarimada ekspertiz değer biciyormu yoksa sadice alcam tarlaya mi kredi veriyor

• Beğen
Tepkiler: stulu
Bi sorum olacak bende sınır tarla alcam benim tarla 4 parça En büyüğü 13 dönün hepsi 18 dönüm alcam tarla tam ortamda kalıyor oda 3 dönün tarlayi alıp mi başvuru yapiyoz yoksa almadan mi birde benim tarlalarimada ekspertiz değer biciyormu yoksa sadice alcam tarlaya mi kredi veriyor
senin tarlalara ekspertiz yapılmaz.alacağın tarlaya yapılır..
2.mesele alacağın tarla.gidip önce başvuru yapıyorsun bu konuda..
banka satıcı adamla görüşüyor.ve garanti evrağı veriyor.
noter satışı,veya tapu alındıktan sonra bankaya götürüyorsun kredi dosyası kapanıyor .satıcıya parası ödeniyor..
sende taksitleri ödemeye başlıyorsun..
bu arada aldığınız tarlaya borcu bitene kadar ipotek konur..

senin tarlalara ekspertiz yapılmaz.alacağın tarlaya yapılır..
2.mesele alacağın tarla.gidip önce başvuru yapıyorsun bu konuda..
banka satıcı adamla görüşüyor.ve garanti evrağı veriyor.
noter satışı,veya tapu alındıktan sonra bankaya götürüyorsun kredi dosyası kapanıyor .satıcıya parası ödeniyor..
sende taksitleri ödemeye başlıyorsun..
bu arada aldığınız tarlaya borcu bitene kadar ipotek konur..

Peki abi ben kendi tarlamida hipotk verip kredi alamazmiyiz

• Beğen
Babam yaklaşık bir sene önce vefat etti. Babamın üç tane tarlası var. Ben kardeşlerim ve anamla anlaştım. Tarlaları ben üstüme alacağım. Eskiden tek bir tapu olan tarla zamanla 30,31,32,33 ve 34 parsel numarası ile beşe bölünmüş. 30 ve 32 parseller babama ait. 31 nolu parsel amcama 34 nolu parsel halama ait. 33 nolu parsel dedeme ait dedem daha önce vefat ettiğinden dolayı bu parselin 1/4'ü üvey nineye, 3/4'ü 5 kardeşe düşüyor. Yani üvey nine ve üvey amca dışında kalan %60'lık kısımla anlaştım. Ben amcam ve halalarım ile bu parsellerdeki tüm hisseleri konusunda da anlaştım. Toplamda 50.000 lira vereceğim.
Bu ayın sonunda ya Ziraat Bankasından tarla alım kredisi çekeceğim yada tüketici kredisi. Ziraat Bankasından tarla alım kredisi almak çok hesaplı yıllık 8.5'ten veriyor ve ödemesi yılda bir kere.
Fakat Ziraat Bankasından bilgi almak imkansız. Biraz yarım, yanlış bilgi edindim fakat yeterli değil.
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa teşekkür ederim.
1. Babamın tarlalarını alırken kredi kullanabiliyorum. Fakat anamım hisseleri için bana kredi vermiyor. (Yani% 25 anamım hissesi, %15 benim olduğu için tarlanın expertiz değerinin % 60'ına kredi veriyor. Biz daha intikal işlemi yapmadık. İntikal işlemi yaparken anamın hisselerini kardeşlerimin üzerine yapabilir miyiz?
2. İndirimli kredi kullanmanın bir şartı da komşu parsel olması gerekiyor. Dedemin olan 33 nolu parselin %60'ı benim olacak. Halamın parseli olan 34 nolu parsel komşu parsel olarak kabul edilir mi?
Öncelikle alacağın bütün parseller maliki olan
bütün sağ olan hissedarlara intikal edilecek..
bu işlem tamamlandıktan sonra..
az önceki iletimde belirttiğim gibi..
hissedarlardan tapular alınacak..
bu bankayla satıcının anlaşması ile olacak..
yani banka satıcıya diyecekki..
tapuyu ver gel buradan paranı al..
bazen ne bankaya nede sana güvenmeyen hissedarlar olabilir..
onlar sorun tabi..
burada hissedarlardan alınabilir yazısı bankanın kendi sitesinden..
http://www.ziraat.com.tr/tr/Tarimsal/DigerKredilerimiz/Pages/AraziAlimKredileri.aspx

Kardesim ilk once cks yi aliyorsun tarlalarin tapusunu aliyorsun ve alacagin tarlanin da tapusunu aliyorsun tabi fotokobileri gerekli oluyor birde bizim memur istedi tapudan uzerine kayitli arazi ciktisi aliyorsun bu tapu degil ama tapu bilgileri yaziyor sonra yine tapudan alacagin tarlanin sana sinir oldugunu kanitlayacak kroki aliyorsun 45 tl ucreti var . Bunlarin hepsini dosyalayip bankaya gidiyorsun durumu anlatiyorsun .. sonra memur senin durumunu inceliyor pc de islem yapiyor alim gucu , banka takintisi vs. Varmi diye onay cikarmi diye eger bi puruz yoksa soyluyor sikinti yok diye sonra exper cagiracagiz sen git diyor zaten exper ertesi gun falan geliyor biraz once exper geldi bize yazdi cizdi resim cekti vs. Gitti... bir kac gun sonra bankanin yogunluguna gore gidiyorsun memur islem tamam tarlanin tapusunu al gel diyor bu arada kefilleride istiyor sen gidip tarlanin tapusunu aliyorsun bankaya goturuyorsun banka tapunun uzerine gectigini yazli olarak goruyor fotokobisini aliyor ipotek koyor en son tarlayi satin aldiginiz kisiye parasini aktariyor..
Burada sikinti banka %75 ini veriyor burada expere is dusuyor experi ne kadar ikna edersen cikacak mebla yukselir biz expere şu paraya aldik birazda dosya masrafi falan olur malum kis gunu para pul yok yuzumuzu kara cikarma millete karsi rezil olmayalim bi yardimci ol dedik oda elimden geleni yaparim dedi ve gitti

Merhabalar öncelikle teşekkürler.
Ekspertizi yapan kişi bizim satıcı ile anlaştığımız para üzerinden yola çıkarak mı değer biçiyor yoksa tamamen kendi hesaplarına göre mi değer biçiyor? Kendi hesabına göre ise gerçek değerini doğru tespit edebiliyor mu?
Bir de herşey bittiğinde faiz hesaplaması örneğin 10 bin lira için nasıl oluyor? Taksitler nasıl oluyor ve ilk taksidi ne zaman istiyor?

Merhabalar öncelikle teşekkürler.
Ekspertizi yapan kişi bizim satıcı ile anlaştığımız para üzerinden yola çıkarak mı değer biçiyor yoksa tamamen kendi hesaplarına göre mi değer biçiyor? Kendi hesabına göre ise gerçek değerini doğru tespit edebiliyor mu?
Bir de herşey bittiğinde faiz hesaplaması örneğin 10 bin lira için nasıl oluyor? Taksitler nasıl oluyor ve ilk taksidi ne zaman istiyor?
Sen nasilki bulundugun yorenin tarla donum fiyatini biliyorsun onlarda biliyor yore yore degisiyor bi proseduru var falanca filanca bolge minumum 8 bin tl dekar basi maximum 12 bin tl gibi bi hesaplari var bunu baz aliyorlar zaten soruyor genelde kaca aldin diye illaki yardimci oluyorlar tabi cok kati birileride cikabilir karsimiza faizler cikan paraya gore hesaplaniyor sinir olursa ve 5 yil vade olursa %6.5 dedi 7 yil vade olursa %7.5 dedi eger sinir olmazsa %14,15 olur faizi dedi.. senede bir odeniyor ve krediyi kullandigin tarih baz aliniyor o tarihten 1 sene sonra odemeye basliyorsun taksitleri

Öncelikle alacağın bütün parseller maliki olan
bütün sağ olan hissedarlara intikal edilecek..
bu işlem tamamlandıktan sonra..
az önceki iletimde belirttiğim gibi..
hissedarlardan tapular alınacak..
bu bankayla satıcının anlaşması ile olacak..
yani banka satıcıya diyecekki..
tapuyu ver gel buradan paranı al..
bazen ne bankaya nede sana güvenmeyen hissedarlar olabilir..
onlar sorun tabi..
burada hissedarlardan alınabilir yazısı bankanın kendi sitesinden..
http://www.ziraat.com.tr/tr/Tarimsal/DigerKredilerimiz/Pages/AraziAlimKredileri.aspx
Yusuf kardeş sen bu konuyu iyi biliyorsun.
Babamın tarlaları için intikal yaptırırken anamın alacak olduğu 1/4 hisseyi kardeşlerimden birisin üzerine yada 5 kardeşe eşit olarak anamın rızasıyla devir edebilir miyiz?
Benim öğrendiğim kadarıyla indirimli kredide anne, baba hisselerine ve tarlalarına kredi vermiyorlar.
Biz 5 kardeşiz ve 10000 liralık expertiz değeri biçilmiş tarla için konuşursak.
1. Eğer bu tarla babamdan, anam ve 5 kardeşin üzerine intikal ettirilirse. %25 anamın hissesi ve %15 benim hisseme banka kredi vermiyor. Geriye %60'lık kredi kullanılacak hisse kalıyor. Buda 10000 lira için 6000 lira yapıyor. 6000 liranın %75'i 4500 lira yapıyor.
2. Eğer anam hissesinden vazgeçerse tüm kardeşlere %20 pay düşüyor. Benim payımı çıkarsak bankanın vermiş olduğu kredi oranı % 80 yani 8000 lira, bunun 75'i 6000lira kredi veriyor.
3. Eğer anam intikal esnasında payını benim dışımda başka bir kardeşe intikal ettirirse, benim hissem %15 kalıyor ve banka 10000 liralık tarla için 8500 lira için kredi veriyor ve bunun %75'i 6375 lira yapıyor. Doğru anlamış mıyım?

Babamın tarlaları için intikal yaptırırken anamın alacak olduğu 1/4 hisseyi kardeşlerimden birisin üzerine yada 5 kardeşe eşit olarak anamın rızasıyla devir edebilir miyiz?
Benim öğrendiğim kadarıyla indirimli kredide anne, baba hisselerine ve tarlalarına kredi vermiyorlar.
1. Eğer bu tarla babamdan, anam ve 5 kardeşin üzerine intikal ettirilirse. %25 anamın hissesi ve %15 benim hisseme banka kredi vermiyor. Geriye %60'lık kredi kullanılacak hisse kalıyor. Buda 10000 lira için 6000 lira yapıyor. 6000 liranın %75'i 4500 lira yapıyor.
2. Eğer anam hissesinden vazgeçerse tüm kardeşlere %20 pay düşüyor. Benim payımı çıkarsak bankanın vermiş olduğu kredi oranı % 80 yani 8000 lira, bunun 75'i 6000lira kredi veriyor.
3. Eğer anam intikal esnasında payını benim dışımda başka bir kardeşe intikal ettirirse, benim hissem %15 kalıyor ve banka 10000 liralık tarla için 8500 lira için kredi veriyor ve bunun %75'i 6375 lira yapıyor. Doğru anlamış mıyım?

sayın abım ,
annenız tarlalardakı hakkından feragat ederse sıze esıt olarak bolunuyor bıldgım kadarıyla . bı feragatname ile 2. maddenız gerceklesır .

• Beğen

intikal işlemi yapmadan annenin hissesine bir işlem yapamazsınız. intikal bitecek daha sonra annenin hissesini anlaştığınız gibi işlem yapabilirsiniz.

• Beğen
Tüm intikal işlemleri bittikten sonra devir işlemine geçilir..
feragat yada buna benzer işlemlerde zaten harç yine alınır..
siz normal satış yapın bu en hızlı ve en ucuz işlemdir..
yani birisi size hakkını beleş versede devlet yine sizden harcını alır..
yarın sizden sonra birisi gidip tapu kayıtlarını açtırırsa orada beleş hibe etmiş demesin.. :)
siz aynı harcı zaten ödüyorsunuz en iyisi satış yapın