BESİ DANALARIMIZ HERKESE BOL KAZANÇLAR ARKADAŞLAR

danaları +-20 kg ile gruplandırırsanız, yaşları ufakken aynı padoğa koyarsanız ve sonradan farklı bir danayı sürüye eklemezseniz hayvanlarda atlama çok nadir oluyor. Serbest beside hayvanlar strese daha az giriyorlar ve bu onların hem hastalıklara karşı dayanınıklığını hem iştahını arttırıyor ve bu da size yüksek canlı ağırlık olarak dönüyor. Genede atlama varsa padokların üstüne hayvanların atlamasını engelleyecek yükseklikte düşük amperli elektrik verilebilir, buna rağmen oluyorsada sürü düzenini bozan danayı gruptan ayırın, onu bağlayın sadece

• Beğen
Tepkiler: ismet_ordu
hayırlı olsun. bol kazançlar. işletmeniz yeni mi yoksa sadece hayvanlar mı yeni. ben şuan yurt dışındayım. dönüşte hayvancılık işi yapmayı planlıyorum. maliyetler hakkında bilgi topluyorum ama Türkiye'de fiyatlar çok dengesiz geliyor bana. örneğin biryerde 6 aylık hayvan 3000TL yazmış, başka birisi sütten kesilmiş buzağı 4000Tl diyor çözemedim ben. İşin içinde olan birisi olarak güncel bilgileri paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler.

hayırlı olsun. bol kazançlar. işletmeniz yeni mi yoksa sadece hayvanlar mı yeni. ben şuan yurt dışındayım. dönüşte hayvancılık işi yapmayı planlıyorum. maliyetler hakkında bilgi topluyorum ama Türkiye'de fiyatlar çok dengesiz geliyor bana. örneğin biryerde 6 aylık hayvan 3000TL yazmış, başka birisi sütten kesilmiş buzağı 4000Tl diyor çözemedim ben. İşin içinde olan birisi olarak güncel bilgileri paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler.
Allah utandırmasın hisarlı ,gerçekten zorlu bir mesleğin olacak çünkü

vallaha abilerim arkadaşlarım benim nacizane düşüncem mümkün mertebe bağlı besiden uzak durun dana cok atlıyor diyede dert etmeyin dana atladıkça açılır kilo tutmuyor bağlıyayım elektrikli set çekeyim üstlerine atlamasınlar bunlar derseniz bence hata edersiniz baglayacaksanızda rasyonunuzu iyi ayarlayın ben bağlı besi yapıp danalar kesime gittiginde kilolarca yağ sıyırdıklarını gördüm duydum buda bildiginiz üzere zarar demek oluyor benim danalarımın karkas kalitesi ve verimi gayet iyi tabi hayvancılık 1 etkene baglı bir durum degil baglıyayım et tutsunla olmuyor ırk cevre yaş rasyon hastalıklar bir sürü etken var bunları optimuma ve maximuma yaklastırmak mesele yıllarını besiye vermis abilerimiz daha iyi bilir herkese hayırlı işler bol kazançlar
Evet baglama taraftarı deyıliz veteriner hekimimizde soyluyo serbest bırakın dıye ama yeter li genişlikte yerimiz olmadığı için baglıyoruz. 15metreye 10mtre cit cevryıruz sence ytrlimi 25 hayvan için mustafa kardeşim

Mustafa bey senin besi hayvanlarına nasill bi rasyon uyguluyorsun hangi yemleri nekadar gunluk nasil veriyorsun enerji protein bakimindan

usta simdi bizim danalarımız boy boy oldugundan bizim cok fazla gruba ayırıpta rasyon hazırlama durumumuz yok 2 boyut yaptım 200-250 kilo arası olanlara protein agırlıklı yemleme yapıyorum tabi simdi kış aylarında oldugumuz icin hayvanlar vücut ısılarını dengelemek için enerjiye ihtiyaç duyucaklar bunuda göz önünde bulundurmak lazım diğer gruba ise enerji agırlıklı yemler giriyorum yoncayı rasyondan hic eksik etmiyorum elimde o an ne varsa rasyonumu kendim hazırlıyorum. piyasadaki hammadde fiyatlarına ve yem fiyatlarına göre rasyon bilgim oldugu için elimdeki yemleri enerji protein dengesine göre verebiliyrum

Yani soyle bu denge olayını pek onmsemiyoruz aslında ben ortalama 300 kiloda oln danalarıma su sekilde veriyorum yanlşim varsa düzeltin
GUNLUK YEM MİKTARI
Buğday balyesi 2 kg
Mısır Silaj 3 kg
P.T.K. 1 kg
Arpa ezmesi. 2 kg
Mısır kırması. 2 kg
Bgday Kepek. 1 kg
Toplamda olusan ksrısamada 500 kg ise 1kg, 250 kg ise 0,5kg karbonat ve premiks dokuyoruz.
Yalama tuz ise devamli onlernde

Sent from my D6603 using TrakKulüp mobile app