İthal Çoban...!

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç Alaca ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Vali Kılıç, hayvan üreticilerine destek amacıyla küçükbaş hayvanlar için alınan küpe parasının artık alınmayacağını, İl Özel İdaresi’nin bu masrafları karşılayacağını açıkladı. Çorum’da hayvancılığı geliştirmek adına Afganistan ve Özbekistan’dan çoban ithal edeceklerini açıkladı.

Çorum'a Afganistan ve Özbekistan’dan çoban ithal edilecek.

Benim bildiğim Çorum-Yozgat-Amasya hepsi malcıdır zaten ne oldu Çorum ve Alaca'nın çobanlarına?

Hayırlı olur İnşallah..!

corum-valisi-coban-ithal-edecegiz-9130465_309_300.jpg

• Beğen
Tepkiler: Mavzer99
Ülkeye doldurduk ne olduğu belirsiz adamları, her gün bir bomba, bir saldırı. Muhtaç diye aldığımız Suriyeliler ile birlikte onlarca terörist geçti. Bu uygulamada da çoban görünümlü teröristlerin geçmeyeceğinin garantisi var mı? En son İstanbul'daki tecavüz olayı da öyle...

Şart mı ithal çoban? Tüm köylü mallarını birleştirsin 10 çoban yerine 2 çobanla idare edilsin. Bunu teşvik etsinler.

Böyle aptalca bir uygulama olamaz. Tarım ve hayvancılık ülkesinde et ithal ediyoruz, kesimlik hayvan ithal ediyoruz, saman ithal ediyoruz, tohum ithal ediyoruz, sperma ithal ediyoruz... Bir çoban kalmıştı, onu da ithal edelim. Yakında köylü de ithal eder bunlar! İleride bizim köylerimizin sahipleri bu sağdan soldan gelen millet olursa hiç şaşırmayın!

valla herkes ticaretine bakar nasıl ki şehirdeki ucuz et istiyorsa ucuz ekmek istiyorsa yada en ufak zam gelince eleştiriyorsa çoban işinide şehirdekiler eleştiriyor kendi köyümdeki adam 3bin lira aylık istiyor azeri afgan 1.500tl çalışıyor vede köydeki adamdan az konuşuyor.bence devletin çalışma hakkınıda vermesi lazım yaptırırım sigortasını aylesini de getir çalışsın 20 sene

• Beğen
Tepkiler: sabri201986
S.a geçen senlerde 1-2 tane olan afgan çoban sayısı bu yıl 12-13 tane oldu kimisi memnun kimisi memnun değil ben anlamadım, ama dedikodusuz, sessiz sakin adamlar bizim köydekiler hep afganistan özbeği, tanıştıklarım düzgün adamlar orucunda namazında niyazında adamlar, çobanlıkları da öyle baştan savma çobanlık değil, köyümdeki adamı veya çevre köylerden çoban tutuyorlar adam yok şu işim çıktı bu işim çıktı vs vs davarın başında durdukları yok, laf anlamamaları bir tarafa, burunlarından da kıl aldırmıyor bizim efendiler, hep pohpohlanmak istiyorlar, her neyse de gelecek kişiler kayıtlu kuyutlu, sigorta şunu bunu olsun.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
S.a geçen senlerde 1-2 tane olan afgan çoban sayısı bu yıl 12-13 tane oldu kimisi memnun kimisi memnun değil ben anlamadım, ama dedikodusuz, sessiz sakin adamlar bizim köydekiler hep afganistan özbeği, tanıştıklarım düzgün adamlar orucunda namazında niyazında adamlar, çobanlıkları da öyle baştan savma çobanlık değil, köyümdeki adamı veya çevre köylerden çoban tutuyorlar adam yok şu işim çıktı bu işim çıktı vs vs davarın başında durdukları yok, laf anlamamaları bir tarafa, burunlarından da kıl aldırmıyor bizim efendiler, hep pohpohlanmak istiyorlar, her neyse de gelecek kişiler kayıtlu kuyutlu, sigorta şunu bunu olsun.

Geçen gün bir kişi çobana 4000 lira veriyormuş ve çobandan hiç memnun değil ayrıca masraflarını karşılıyormuş aylık 5000 liraya geliyor bıktım usandım diyor.

Her taraf afgan coban dolu..yoksa sonradan gormeler koyun mu beslerler..karin tokluguna iste sigara felanda pek icmezler..onlara alacan bi akilli telefon tamam nasil seviniyorlar..bir tanesi vardi deyneksiz guderdi koyunlari islikla ne adamdi Nurullah di adi..Hic ekin felan yaymazdi.Nerde kimbilir simdi..

Her taraf afgan coban dolu..yoksa sonradan gormeler koyun mu beslerler..karin tokluguna iste sigara felanda pek icmezler..onlara alacan bi akilli telefon tamam nasil seviniyorlar..bir tanesi vardi deyneksiz guderdi koyunlari islikla ne adamdi Nurullah di adi..Hic ekin felan yaymazdi.Nerde kimbilir simdi..

Buralara Urfa tarafından çoban getiriyorlar, şimdilik memnun çalıştıranlar.

• Beğen
Tepkiler: Mavzer99
Konu coban konusu ama konudan haric olucak diyeceklerim .Bi işçi yevmiyesi olmuş 120 oda ne traktör sürmeyi bilir ne bişey. geçenlerde tarla faresi ilaclamak için komşu köyleri gezdim 14 15 yaş çocuklar için günlük 100 tl istiyorlar yemesi gelip götürmesi de çabası.
Şahsım adıma konuşuyorum eğer suriyeliler afkanlar her nereli oluyorsa artık onlar gelmese çalışmak için bizde çalışan işçi kalmadı kalan da 500 600 tl yevmiye isterdi herhalde ... ama desen gidelim şehre bi iş yapalım aksama kadar eşek gibi çalışalım aylık kazancimız 1700 tl olsun 700 kira olsun 300 faturalar olsun 500 mutfak olsun sefil günü birlik bi hayat sürelim koşa koşa giderler ... hep bi özenti tutmuş gidiyor herkesi. Bana kalırsa bazı aileler kişiler hariç mal varlıklarına el konup değerinde şehirlerde mal verip köylerden kovsunlar yerine köylü ithal etsinler , Haktır.
Köy var içinde bi inek yok sütü bile marketten alır köy var tavuk ördek yok yumurtayı bile bakaladan alır köy var sapla samanla tozla uğraşmaz biçer parasına sapini verir ... sonrada et ithal ediyoruz yumurta ithal ediyoruz bilmem saman ithal ediyoruz denir,. Denilen ler haklı olabilir ama haksız olunan bişey var ya bazı köylü lere köylü olmanın çifti olmanın bu olmadığını hatırlatsınlar yada köylü citci ithal etsinler ..
Ayrıca bunu da demeden edemeyeceğim süt için olmasa da yumurta için tavuk eti için arabaya binip bi kuttu yumurtaya 15 tl verip iki tavuğu 30 35 tl verip bi hindiye 120 130 tl verip üstüne arabanın deposunda 40 liralık mazot koyup eve gelip sonrada, sabah 9 10 da uykudan kalkıp yaw geçim gerçekten gittikçe zorlanıyor ay başını getirmiyorum diyenler arasında bende varım ..

neye yagcılıkta açıklarsan pek anlayamadım

Abi sırf birilerinden aferin almak için kendi vatandaşımızı unutup başka milletlerin vatandaşlarını gözetmeye başladık
Misal burda o kadar işsiz genç var yazın adamlar sırf suriyeli çalıştıyor tarlada yav arkadaş senin memleketlin varken elin adamını niye çaliştırıyon her cuma Allah yakın akrabayı kollamayı emreder diyor imam bunlar gidiyor bilmem kimi gözetiyor

dostum sen hiç hayvan otlattınmı bilmiyom ama gerçekten zor iştir sabır ister adamın hem bedeni hem ruhu yorulur bu yüzden kimse yapmak istemez yapanlarda çok aşırı fiyatlar ister yani adam 1500tl ye güzdüz hayvan otlatıp gecede çadırda yatana kadar 1300tlye şok ta çalışıyor.onun için bizde yabancı çalıştırıyoruz.kimseyede yagcılık yapmıyoruz o senin düşünce sığlığından kaynaklı

dostum sen hiç hayvan otlattınmı bilmiyom ama gerçekten zor iştir sabır ister adamın hem bedeni hem ruhu yorulur bu yüzden kimse yapmak istemez yapanlarda çok aşırı fiyatlar ister yani adam 1500tl ye güzdüz hayvan otlatıp gecede çadırda yatana kadar 1300tlye şok ta çalışıyor.onun için bizde yabancı çalıştırıyoruz.kimseyede yagcılık yapmıyoruz o senin düşünce sığlığından kaynaklı

Çok keyifle yapanlar da tanıyorum. Tabi bunlar istisnanın da ötesinde. Genelde istemeyerek yapıyorlar. Adamlara kendi 3-5 danana bari çobanlık yap diyemiyorsun. Köydeki tanıdıklar kurbana hayvan besliyorlardı. 2 aile danaları birleştirmiş sırayla çobanlık yapıyorlardı. Ama işten kaçmak için ellerinden geleni de yapıyorlardı. "Ben hayvancılığı, köyü filan sevmiyorum" diyorlardı. "İyi de kazanıyoruz, hatta daha fazla da kazanabiliriz ama ben bunlarla uğraşmak istemiyorum, sevmiyorum" diyorlardı. Bunu diyen ne yaptı etti memur oldu :D. Şimdi köye ailesinin yanına bile gitmiyor iş yaptırıyorlar diye :D.

Bu işi ancak seven yapar. Parayla cazip hale getirebileceğin bir meslek değil. Bu mesleğin bir şekilde sevdirilmesi lazım. Bunun için de mutlaka okulu olmalı. Mevcut durumda sevilmesi çok zor. Çünkü zorluğunu da geçtim, itibarsızlaştırılmış bir meslek. Halbuki diğer meslekler gibi bu da bir geçim kapısı. Bu gözle bakılması, bu algının bir şekilde oluşturulması lazım.

Mesela ben de avukat olmak hayatta istemem. Yapacağım en son mesleklerden birisi :D. Parası da var ama ailemin yönlendirmesine rağmen gitmedim. Sevmiyorum, ısınamadım. Bu da böyle bir şey. Bir insan sevmiyorsa zorla yaptırsan da verim alamazsın. Öncelikle bunu öğrenmek lazım.

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç Alaca ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Vali Kılıç, hayvan üreticilerine destek amacıyla küçükbaş hayvanlar için alınan küpe parasının artık alınmayacağını, İl Özel İdaresi’nin bu masrafları karşılayacağını açıkladı. Çorum’da hayvancılığı geliştirmek adına Afganistan ve Özbekistan’dan çoban ithal edeceklerini açıkladı.

Çorum'a Afganistan ve Özbekistan’dan çoban ithal edilecek.

Benim bildiğim Çorum-Yozgat-Amasya hepsi malcıdır zaten ne oldu Çorum ve Alaca'nın çobanlarına?

Hayırlı olur İnşallah..!

Ekli dosyayı görüntüle 16239

Açıkçası ben valiye kızamıyorum vali haklı.İş bilenin kılıç kuşananındır. İşini iyi yapan adam isterse ateist olsun isterse puta tapsin.İş saatlerinde işin hakkını versin işverende daha alnının teri kurumadan maaşını versin ssk sını ödesin.
-yıllardır ülkede çoban bulunamıyor yok haberleri almış başını gitmişti zaten.Belki bilenler yaşlandı öldü kalanlar okudu büyük şehire göçtü köydekilerde bi noktada yapmak istemez oldu.
ama bağ varsa bahçe varsa tarla varsa devlet hayvancılık için teşvik kredi veriyorsa bi çoban yoksa kimse kusura bakmasın çoban ithal edecek.

-ilerde bana da lazım olacak çoban kendime uygun arazi bakıyorum bakalım.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN